Mszana trafi na mapy caravaningowe?
MSZANA Z końcem roku 2019 zakończyła się realizacja projektu pn. „Udostępnienie Odry i Olzy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Ostatnim elementem w ramach projektu było oznakowanie ścieżki rowerowej prowadzącej do gmin partnerskich projektu (Gorzyce, Krzyżanowice, Bohumin i Ostrava) oraz gminy drogowskazami.
Oznakowanie ścieżki i gminy to koszt ponad 23 tys. zł, w tym dofinansowanie z EFRR wyniosło 17 tys. zł.
W ramach projektu w ubiegłym roku wykonano już budowę przyłącza energii elektrycznej, na skwerze przed Urzędem Gminy ustawiono efektowny zegar wolnostojący w kształcie szybu kopalnianego, wskazujący gminy partnerskie, ze skrytką na mapy ścieżek rowerowych.
Ponadto zmodernizowano odcinek ścieżki rowerowej. Wybudowano dwa miejsca odpoczynku dla turystów, altany z ławkami i stołami w sołectwie Połomia i Mszana. Przy altanach ustawiono kosze na śmieci i stojaki na rowery oraz postawiono tablice informacyjne dot. prowadzących ścieżek rowerowych. Zakupiono urządzenie do pomiarów statystycznych oraz gadżety promocyjne - plecaki.
W ramach projektu stworzono też unikatowy na skalę regionu produkt turystyczny - parking dla pojazdów turystycznych. Powstał on przy ul. Tuskera w Mszanie, kilometr od zjazdu z autostrady.
Na oznakowaniach, które pojawiły się jako ostatni element projektu są tabliczki informujące o tym miejscu postojowym. Wójt Mszany Mirosław Szymanek zapowiada, że po zakończeniu remontu DW 933 gmina postara się by informacja o parkingu dla kamperów pojawiła się na specjalnych aplikacjach, z których korzystają amatorzy caravaningu (turystyki w przyczepach kempingowych i kamperach). - Coraz więcej takich turystów szuka ustronnych miejsc, oddalonych od zgiełku miast, w których spokojnie mogliby odpocząć w trakcie podróży. Mszana to takie miejsce. Mamy parking dla kamperów, który w dodatku znajduje się blisko Parku Aktywnej Rekreacji, niedaleko jest tradycyjna piekarnia, sklep, miejsca pamięci takie jak grób ofiar Marszu Śmierci, czy grób powstańców śląskich wraz z tablicami historycznymi, z których można dowiedzieć się sporo o historii tej ziemi. I przede wszystkim blisko jest autostrada – wylicza Szymanek.(art)