Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (1065) Data wydania: 20.04.21
Czytaj e-gazetę

Kamienie przy drodze – czy legalne?

Zdarza się, że właściciele nieruchomości sąsiadujących z drogą, ustawiają przy drodze różnego rodzaju kamienie lub paliki, które mają uniemożliwić użytkownikom drogi wjazd na nieruchomość. Jeśli są one ustawiane przy wąskich drogach, może to istotnie utrudnić ruch na drodze, np. podczas wymijania się pojazdów. Takie zabezpieczenia własnych posesji mogą być nielegalne.

MSZANA, POWIAT Temat ten poruszony został na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych i Komisji Budżetu i Infrastruktury gminy Mszana. Mszańska radna Wioleta Szotek, zarazem sołtys Gogołowej, zwróciła uwagę na pojawiające się na poboczach dróg gminnych kamienie, ustawiane przez mieszkańców w celu uniemożliwienia wjazdu na pobocze mijającym się samochodom. – Czy jest to legalne, czy mieszkańcy mają prawo tak robić? – pytała Wioleta Szotek, zwracając uwagę, że może to być niebezpieczne dla użytkowników dróg, a ona ostatnio sama uszkodziła na takim kamieniu auto. Również inne radne – Ewa Wawrzyczny i Beata Wieszołek zauważyły, że problem taki na terenie gminy istnieje.

Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Funduszy Zewnętrznych Dorota Rajszys wyjaśniła, że jeśli pobocze jest częścią pasa drogowego, to mieszkaniec nie ma prawa niczego na nim ustawiać. – W każdym przypadku uszkodzenia samochodu należy sprawdzić, gdzie przebiega granica pasa drogowego i ewentualnie dochodzić roszczeń od właściciela posesji – powiedziała kierownik Rajszys.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 40 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych „Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg” wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę, ustalaną jako iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty za zajęcie 1m2 pasa drogowego i liczby dni zajmowania pasa drogowego. Zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi może skutkować wymierzeniem kary pieniężnej w wysokości 10-krotności opłaty.(art)