Futbolowa rewolucja. W Nędzy powołano szkółkę piłkarską

Wraz z początkiem lutego powołano Gminny Młodzieżowy Klub Sportowy 21 Nędza (GMKS 21 Nędza). To twór o charakterze szkółki piłkarskiej, gdzie będą szkolić się najmłodsi mieszkańcy - w wieku od 4 do 16 lat.

Futbolowa rewolucja. W Nędzy powołano szkółkę piłkarską
Zdjęcie poglądowe

O tym pomyśle w Nędzy słychać było już od jakiegoś czasu. Na łamach Nowin informowaliśmy o nim w artykule "Wójt Nędzy chce szkółki piłkarskiej". To realizacja zamierzenia na wzór powołanego w gminie Lubomia Młodzieżowego Klubu Sportowego.

Treningi w całej gminie

Klub zawiązał się 2 lutego. – Na terenie naszej gminy obecnie funkcjonują trzy kluby: LKS 1908 Nędza, LKS Zgoda Zawada Książęca i LKS Górki Śląskie. Każdy z tych klubów na swój sposób prowadził zajęcia dla dzieci i młodzieży. O tym, że dzieci jest coraz mniej wszyscy wiemy od dawna - drużyn młodzieżowych ubywa, a te, które funkcjonują często, zbudowane są z dwóch, trzech a czasami czterech roczników – wyjaśniają inicjatorzy w mediach społecznościowych. Z inicjatywy wójt Anny Iskały, wszystkie kluby podpisały porozumienie efektem którego jest nowy twór sportowy.

Siedziba klubu mieści się w Nędzy przy ul. Sportowej 10. Obiekt będzie więc dzielony z tamtejszym klubem LKS 1908 Nędza. Do dyspozycji klubu pozostaje również Orlik w godzinach popołudniowych, a także pozostałe obiekty sportowe w gminie, które pozostają w zarządzie tamtejszych klubów. Zaś Zarząd GMKS 21 Nędza (w skład którego weszli: Damian Kułaga, Gerard Przybyła, Arkadiusz Gronert, Patryk Piela, Sylwester Bobrzik i Klaudia Wystyrk-Gembalczyk) wraz z trenerami będzie decydować, gdzie odbywać będą się treningi i gdzie będą rozgrywane mecze ligowe.

Na finanse mają składać się: dotacja z gminy, która zapewni funkcjonowanie klubu, składki członkowskie oraz darowizny.

Cele

Jak tłumaczą twórcy, podstawowym celem GMKS 21 Nędza jest szkolenie dzieci i młodzieży na wysokim poziomie, poprzez zatrudnianie dobrych, certyfikowanych trenerów i odpowiednie wyposażenie sprzętowe. – Dzięki dobrej bazie treningowej chcemy ciągle podnosić umiejętności młodych adeptów piłki nożnej. Tworzenie drużyn 11-osobowych z maksymalnie dwóch roczników, a w młodszych grupach z jednego rocznika, ciągłość rozwoju i pełny cykl treningowy w poszczególnych kategoriach wiekowych, aż do wieku seniora. Z efektów naszej pracy korzyści czerpać będą wszystkie drużyny seniorskie w naszej gminie, a mamy nadzieję, że także drużyny z wyższych lig. Poprzez współpracę z klubami z wyższych lig, staże trenerskie, wyjazdy na obozy sportowe, chcemy ciągle podnosić swoje umiejętności – wyjaśniają. I dodają: – Mamy plan i pomysł na dobre funkcjonowanie klubu, wsparcie gminy, a także w ŚlZPN. Chcemy stworzyć mocny ośrodek treningowy w gminie Nędza. Prowadzimy zajęcia dopasowane do wieku i zaawansowania, pod opieką najlepszych fachowców, prowadzimy również treningi bramkarskie.

Twórcy duże nadzieje pokładają w rodzicach, bo jak zaznaczają, to „oni są bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu naszych działań”. – Chcemy, by rodzice brali czynny udział w życiu i funkcjonowaniu klubu, współtworzyli ten klub – wyjaśniają.

Kadra i logo

Niebawem ma zostać przedstawiona kadra trenerska Gminnego Młodzieżowego Klubu Sportowego. Oficjalnie pochwalono się natomiast logiem, którego twórcą jest Kazimierz Kwaśniewicz, wieloletni kibic piłki nożnej z Nędzy.

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kibiccccc (46.204. * .72) 08.02.2021 09:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Klima się za was weźmie.