Sokolnia imieniem Blanika. Rodzice zażenowani....
Rada ostatecznie przegłosowała nadanie Sokolni imienia Leszka Blanika. Goście na sesji z zażenowaniem przyjęli sprzeciw kilku radnych.
Radni większością głosów podjęli uchwałę o nadaniu budynkowi Sokolni imienia Leszka Blanika. O nadanie wnioskował Klub Gimnastyczny Radlin. Uroczystość odbędzie się podczas gwiazdkowego spotkania członków i sympatyków klubu.
Za uchwałą głosowało 11 radnych, 3 było przeciwnych. To Andrzej Gaca, Henryk Rduch i Leszek Bednorz. Ich sprzeciwu można było się spodziewać. Już w poprzednim wydaniu Nowin Wodzisławskich pisaliśmy, że nie zgadzają się na nadanie budynkom miejskim imienia osób żyjących, bo ich życiorys jest otwarty. Tłumaczyli, że były już przypadki, kiedy takie osoby ze względu na swoje późniejsze życie przysparzały raczej wstydu niż dumy. Zastanawiali się nawet, czy nadanie imienia nie jest formą podziękowania Blanikowi za poparcie, jakiego udzielił Barbarze Magierze w wyborach samorządowych. - Jest mi bardzo przykro, że grupa radnych w ten sposób odnosi się to sprawy, która ma być radością wspólnoty całego Radlina. Mój udział w tym był żaden. To było prowadzone tylko przez radę. Pisma były składane do przewodniczącego i to rada pracowała nad tym. Nie było w tym mojej inicjatywy uchwałodawczej. Dlatego jest mi niezręcznie, kiedy tę sprawę stara się powiązać z poparciem udzielonym mi przez pana Leszka. Naprawdę to nie były żadne podziękowania za poparcie – zapewnia Barbara Magiera, burmistrz miasta.
Teraz na sesji 25 października wspomniana trójka złożyła wniosek o wycofanie uchwały twierdząc, że będzie podjęta niezgodnie z prawem. Zarzucili Jackowi Sobikowi, przewodniczącemu rady miasta działanie bez zgody rady. Winą Jacka Sobika miało być pismo do Klubu Gimnastycznego Radlin z 2 czerwca, zapewniające, że rada miasta przychyliła się do wniosku komisji społecznej, która wcześniej pozytywnie rozpatrzyła wniosek klubu. Jacek Sobik oburzył się. Powiedział, że jest to nadinterpretacja jego słów. - Nigdy, jak jestem przewodniczącym od 2000 roku nie pozwoliłem sobie na to, by składać obietnice czy podejmować decyzję w imieniu piętnastki, której tylko przewodzę – mówił na sesji. W sukurs przewodniczącemu poszedł Ludwik Blanik, radny, zarazem prezes klubu. - To są insynuacje. Dowodem na to, że nie uważaliśmy sprawy za załatwioną było następne pismo z klubu (nadane 19 września – przyp. Red.). bo jednoznacznie zrozumieliśmy, że nadanie imienia będzie rozpatrywane w przyszłym roku przy okazji 15-lecia miasta. Myśmy jako zarząd klubu wystąpili do rady miasta z wnioskiem, żeby to było jednak w tym roku – mówił Ludwik Blanik.
– Myśmy już jako rada kiedyś popełnili widocznie błąd, bo nadaliśmy naszemu rynkowi imię Plac Radlińskich Olimpijczyków, a są wśród nich osoby, które żyją. Widocznie powinniśmy rozdzielić olimpijczyków na żyjących i nieżyjących – zauważył półżartem Stefan Lukoszek. Sprzeciwiający się radni oczekiwali opinii prawnej. Radca prawny Lidia Chrzan uważała, że jej zdaniem pismo przewodniczącego z 2 czerwca w żaden sposób nie naruszy legalności podjęcia uchwały na sesji. - Pani prawnik, nas nie interesuje pani zdanie tylko opinia prawna z uzasadnieniem – mówił Andrzej Gaca. Radca odbiła piłeczkę mówiąc, że wydaje opinię prawną w swoim imieniu i bierze za to odpowiedzialność. Ostatecznie uchwała trafiła pod obrady. Wszystkiemu przysłuchiwali się rodzice młodych gimnastyków i trenerzy.
- Jestem jednym żyjących olimpijczyków – zabrał głos Alfred Kucharczak, wiceprezes klubu, wychowawca Leszka Blanika wzbudzając aplauz wśród gości. - Zdobycie przez Leszka Blanika złotego medalu olimpijskiego będącego ukoronowaniem jego kariery czyni go najbardziej godnym, zasłużonym spośród 13 radlińskich olimpijczyków. Żadnemu z nas sztuka zdobycia upragnionego medalu igrzysk czy mistrzostw świata się nie udała – mówił Alfred Kucharczak. - Nigdy nie kwestionowaliśmy, że Leszek Blanik jest najlepszym sportowcem i że należy go uhonorować. Proponujemy, żeby przyznać mu tytuł honorowego obywatela Radlina – mówił Andrzej Gaca.
- Słuchając dyskusji nadać – czy nie nadać, uważam to za żenujące. Dla nas jako rodziców, którzy chodzą do klubu z dziećmi, dbamy o ludzi, którzy tam pracują, jest to zrozumiałe. Ja mam tylko nadzieję, że ci radni, którzy oponują, dbają, aby to było uchwalone zgodnie z procedurą, a nie kierują się zawiścią – mówił Henryk Czaja, jeden z rodziców.
Podczas wystąpień w trakcie sesji przedstawiciele klubu zaproponowali również organizację corocznych turniejów gimnastycznych imieniem Leszka Blanika.
Sokolnia wychowuje i szkoli gimnastyków od lat 20. ubiegłego wieku. Uczestnikami olimpiad do roku 1972 byli: Jan Deustschmanek, Paweł Gaca, Janina Krużanka Bartonik, Ryszard Kucjas, Paweł Gawron, Alfred Kucharczyk, Ernest Hawełek, Wilhelm, Mikołaj i Sylwester Kubicowie, Jerzy Kruża, Marian Pieczka. W latach 1964 - 1972 trzon polskiej reprezentacji stanowili zawodnicy z Radlina - Tokio 4 zawodników, Meksyk 5 zawodników i Monachium 4 zawodników. W Monachium drużyna zajęła czwarte miejsce i jest to najlepszy wynik w historii udziału polskiej drużyny w igrzyskach olimpijskich. Pozycja radlińskich gimnastyków w kraju spowodowała, że w Radlinie utworzono ośrodek przygotowań olimpijskich.
Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest oczywiście Leszek Blanik, zdobywca dwóch medali olimpijskich. W 2000 w Sydney wywalczył brązowy medal. 18 sierpnia 2008 w Pekinie zdobył złoty medal. Jest również pierwszym polskim sportowcem, którego nazwiskiem nazwano element gimnastyczny. Zapisany pod numerem 332 przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną skok-przerzut (podwójne salto w przód w pozycji łamanej) otrzymał nazwę "blanik".
Panie Andrzeju, wszyscy wiedzą że te komentarze wychodzą od Pana. A na zdjęciu wydaje się Pan być taki spokojny i opanowany....
co ty pieprzysz chłoptasiu, tu sie mylisz promocje jak Małysz zrobił dla Wisły, Blanik nigdy nie mówił że jest z Radlina w TV nigdy nie powiedział tego tylko że w Gdańsku wszystko osiagnąć mógł, a to gówno prawda, bo przeciez jego ojciec jest trenerem i co, on się zrzekł Radlina taka jest prawda. Dlatego poczytaj sobie w internecie o Blaniku jego sprawach jego miejscowosci il emówił o Radlinie, szczątki to są, zawsze gdańsk. Więc jak nie wiesz to sie nie wypowiadaj wieśniaku. dzieki bogu choć RDL się sprzeciwił... RDL w gazetce napisał o hydrantach pożarowych że nie działają i co zaraz je naprawili i wymienili dzieki RDL i jego artykułowi, bo sami nie umieli ruszyć palcem, bo po co maja działać tak twierdzą nasi urzędnicy, kolejna sprawa tablic ogłoszen i co zaraz powstała przy kościele, no bo wiecie dobrze że RDL miał wiele racji i ma rację, ale boicie się zmian. Wynik mówi za siebie że wielu przeciwników obecny UM ma, wybrała pani burmistrz zastępce nie udacznika który działał w urzędzie w Wodzisławiu nic nie pokazał, mówić dalej??
Ludzie żadnej skromności w tych Blanikach, teraz pewnie się będzie nazywać Sokolnia posła Blanika. I tak wybraliśmy, kto głosował? na tego Blanika i w wyborach parlamentarnych i naszych lokalnych - mówiąc o tatusiu. Blee obrzydliwe .
do zxcv: plac radlińskich olimpijczyków wyróżnia wszystkich, nawet tych którzy się dopiero urodzą ale nie bezpośrednio z imienia i nazwiska jak w tym przypadku
T E M A T Z A S T Ę P C Z Y ! ! !
Włącz kontakt z rzeczywistością. Od paru lat w Radlinie jest Plac Radlińskich Olimpijczyków. Może powinien zmienić nazwę na Plac Nieżyjących Radlińskich Olimpijczyków ?
a ilu mistrzów olimpijskich w Polsce ma za życia pomnik postawiony przez miasto przy współudziale tatusia - prezesa i radnego
Czy wy potraficie czytać ze zrozumieniem? Rodzice są zażenowani ale nie nadaniem imienia, ale postawą trójki radnych!
co ty pierdzielisz? Blanik jest szeroko znany nie tylko w Polsce. To zloty medalista olimpijski - ilu sportowów może się pochwalić tym? Jedna z figur gimnastycznych została nazwana jego nazwiskiem. Osiągnął wszystko co w tej dyscyplinie było do osiągnięcia. A to że się nie chwalił Radlinem wynikało z tego że dzięki takim panom jak owi trzej radni musiał stąd wyjechać. A mogliśmy mieć promocje jak Wisła z Małyszem...Podziękujcie Ruchowi Demokracji "Ludowej"...
Blanik to jest Ktoś??? a kto, spytajcie na ulicach czy znają Blanika, czy go kojarzą i z czym. Ty chyba małolat jesteś, paluszek do buzi,.,. i śpiewaj, mniej niż zero !!!!!!!
Lepiej przez konia, niż tylko podskakiwac.
Trzej Maruderzy ! Ha !
W tym kraju można skoczyć przez płot lub przez konia i zostać kimś.
wstyd, takiego obrotu sprawy się nie spodziewałam. Blanik sportowiec-gimnastyk , jednego sezonu. To się nazywa prywata.
Blanik to jest Ktoś ! A ci trzej ? Mniej niż zeroooooo ...
do radliniaka- dobrze powiedziane.
Wiecie co trzeba złożyć wniosek o odwołanie burmistrza Radlina, wstyd, nie ma nawet godności, wszystko co się tyczy Blaników to robi, ale oczywiście pani burmitrz jak tam pani dom weselny?? tak tak ludzie wielu z was nie wie że buduje sobie dom weselny, oczywiście do czasu jak bedzie burmistrzem będzie to dom zapisany prawnie na kogoś innego, więc będzie zaprzeczać. A za czyja kase to robi, a może z dofinansowania, ale projekt prywatny nie moze byc tworzyny w czasie rpacy urzednika w UM.
"Zastanawiali się nawet, czy nadanie imienia nie jest formą podziękowania Blanikowi za poparcie, jakiego udzielił Barbarze Magierze w wyborach samorządowych." Bo to jest prawda, ale oczywiście będzie burmistrzowa temu zapreczać. A Blanik ma nas w dupie, nigdy w tv nie powiedział że tutaj trenowal, że z Radlina jest tylko zawsze wielki Gdańsk. A wy go honorujecie, smieszne. Dobrze że chociaż 3 radnych jednak postanowiło że stać ich na sprzeciw.
L.B. plącze się w zeznaniach twierdząc " jednoznacznie zrozumieliśmy że nadanie imienia będzie rozpatrywane w przyszłym roku" Z tego wynika że "jednoznacznie zrozumieliście" że nadanie imienia już mieliście zaklepane tylko nie w tym roku
Ludzie - za życia? WSTYD. A Leszek Blanik się zgodził? Kim Ir Sen, Adolf Hitler i nasz Wielki Rodak też mieli pomniki lub ulice za życia. A potem może na Wawel? Trochę skromności, oszołomy!
Żenada - ja też jestem przeciw. Uważam że Sokolnia powinna zostać sokolnią, a nie prywatą Blaników, bo tatuś Radny już czuje się tam jak u siebie. Wstyd dla pozostałych Radnych, że poparli ten projekt.