Sokolnia imieniem Blanika. Rodzice zażenowani....
Rada ostatecznie przegłosowała nadanie Sokolni imienia Leszka Blanika. Goście na sesji z zażenowaniem przyjęli sprzeciw kilku radnych.
Radni większością głosów podjęli uchwałę o nadaniu budynkowi Sokolni imienia Leszka Blanika. O nadanie wnioskował Klub Gimnastyczny Radlin. Uroczystość odbędzie się podczas gwiazdkowego spotkania członków i sympatyków klubu.
Za uchwałą głosowało 11 radnych, 3 było przeciwnych. To Andrzej Gaca, Henryk Rduch i Leszek Bednorz. Ich sprzeciwu można było się spodziewać. Już w poprzednim wydaniu Nowin Wodzisławskich pisaliśmy, że nie zgadzają się na nadanie budynkom miejskim imienia osób żyjących, bo ich życiorys jest otwarty. Tłumaczyli, że były już przypadki, kiedy takie osoby ze względu na swoje późniejsze życie przysparzały raczej wstydu niż dumy. Zastanawiali się nawet, czy nadanie imienia nie jest formą podziękowania Blanikowi za poparcie, jakiego udzielił Barbarze Magierze w wyborach samorządowych. - Jest mi bardzo przykro, że grupa radnych w ten sposób odnosi się to sprawy, która ma być radością wspólnoty całego Radlina. Mój udział w tym był żaden. To było prowadzone tylko przez radę. Pisma były składane do przewodniczącego i to rada pracowała nad tym. Nie było w tym mojej inicjatywy uchwałodawczej. Dlatego jest mi niezręcznie, kiedy tę sprawę stara się powiązać z poparciem udzielonym mi przez pana Leszka. Naprawdę to nie były żadne podziękowania za poparcie – zapewnia Barbara Magiera, burmistrz miasta.
Teraz na sesji 25 października wspomniana trójka złożyła wniosek o wycofanie uchwały twierdząc, że będzie podjęta niezgodnie z prawem. Zarzucili Jackowi Sobikowi, przewodniczącemu rady miasta działanie bez zgody rady. Winą Jacka Sobika miało być pismo do Klubu Gimnastycznego Radlin z 2 czerwca, zapewniające, że rada miasta przychyliła się do wniosku komisji społecznej, która wcześniej pozytywnie rozpatrzyła wniosek klubu. Jacek Sobik oburzył się. Powiedział, że jest to nadinterpretacja jego słów. - Nigdy, jak jestem przewodniczącym od 2000 roku nie pozwoliłem sobie na to, by składać obietnice czy podejmować decyzję w imieniu piętnastki, której tylko przewodzę – mówił na sesji. W sukurs przewodniczącemu poszedł Ludwik Blanik, radny, zarazem prezes klubu. - To są insynuacje. Dowodem na to, że nie uważaliśmy sprawy za załatwioną było następne pismo z klubu (nadane 19 września – przyp. Red.). bo jednoznacznie zrozumieliśmy, że nadanie imienia będzie rozpatrywane w przyszłym roku przy okazji 15-lecia miasta. Myśmy jako zarząd klubu wystąpili do rady miasta z wnioskiem, żeby to było jednak w tym roku – mówił Ludwik Blanik.
– Myśmy już jako rada kiedyś popełnili widocznie błąd, bo nadaliśmy naszemu rynkowi imię Plac Radlińskich Olimpijczyków, a są wśród nich osoby, które żyją. Widocznie powinniśmy rozdzielić olimpijczyków na żyjących i nieżyjących – zauważył półżartem Stefan Lukoszek. Sprzeciwiający się radni oczekiwali opinii prawnej. Radca prawny Lidia Chrzan uważała, że jej zdaniem pismo przewodniczącego z 2 czerwca w żaden sposób nie naruszy legalności podjęcia uchwały na sesji. - Pani prawnik, nas nie interesuje pani zdanie tylko opinia prawna z uzasadnieniem – mówił Andrzej Gaca. Radca odbiła piłeczkę mówiąc, że wydaje opinię prawną w swoim imieniu i bierze za to odpowiedzialność. Ostatecznie uchwała trafiła pod obrady. Wszystkiemu przysłuchiwali się rodzice młodych gimnastyków i trenerzy.
- Jestem jednym żyjących olimpijczyków – zabrał głos Alfred Kucharczak, wiceprezes klubu, wychowawca Leszka Blanika wzbudzając aplauz wśród gości. - Zdobycie przez Leszka Blanika złotego medalu olimpijskiego będącego ukoronowaniem jego kariery czyni go najbardziej godnym, zasłużonym spośród 13 radlińskich olimpijczyków. Żadnemu z nas sztuka zdobycia upragnionego medalu igrzysk czy mistrzostw świata się nie udała – mówił Alfred Kucharczak. - Nigdy nie kwestionowaliśmy, że Leszek Blanik jest najlepszym sportowcem i że należy go uhonorować. Proponujemy, żeby przyznać mu tytuł honorowego obywatela Radlina – mówił Andrzej Gaca.
- Słuchając dyskusji nadać – czy nie nadać, uważam to za żenujące. Dla nas jako rodziców, którzy chodzą do klubu z dziećmi, dbamy o ludzi, którzy tam pracują, jest to zrozumiałe. Ja mam tylko nadzieję, że ci radni, którzy oponują, dbają, aby to było uchwalone zgodnie z procedurą, a nie kierują się zawiścią – mówił Henryk Czaja, jeden z rodziców.
Podczas wystąpień w trakcie sesji przedstawiciele klubu zaproponowali również organizację corocznych turniejów gimnastycznych imieniem Leszka Blanika.
Sokolnia wychowuje i szkoli gimnastyków od lat 20. ubiegłego wieku. Uczestnikami olimpiad do roku 1972 byli: Jan Deustschmanek, Paweł Gaca, Janina Krużanka Bartonik, Ryszard Kucjas, Paweł Gawron, Alfred Kucharczyk, Ernest Hawełek, Wilhelm, Mikołaj i Sylwester Kubicowie, Jerzy Kruża, Marian Pieczka. W latach 1964 - 1972 trzon polskiej reprezentacji stanowili zawodnicy z Radlina - Tokio 4 zawodników, Meksyk 5 zawodników i Monachium 4 zawodników. W Monachium drużyna zajęła czwarte miejsce i jest to najlepszy wynik w historii udziału polskiej drużyny w igrzyskach olimpijskich. Pozycja radlińskich gimnastyków w kraju spowodowała, że w Radlinie utworzono ośrodek przygotowań olimpijskich.
Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest oczywiście Leszek Blanik, zdobywca dwóch medali olimpijskich. W 2000 w Sydney wywalczył brązowy medal. 18 sierpnia 2008 w Pekinie zdobył złoty medal. Jest również pierwszym polskim sportowcem, którego nazwiskiem nazwano element gimnastyczny. Zapisany pod numerem 332 przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną skok-przerzut (podwójne salto w przód w pozycji łamanej) otrzymał nazwę "blanik".
no właśnie z zewnątrz bo to jest najbardziej obiektywne, ale prawda boli, a uwierz Mi że dziennikarze nie piszą byle co bo dociekają jak to nazwałeś "podszewke" więc wszystkie strony poznali i dopiero artykuł napisali.
a co jest w tej podszewce? Napisz coś więcej bo tak to tylko domysły
oczywiście, ludzie z zewnątrz, bo jej od podszewki nie znają.
Piękny artykuł w gazecie wyborczej - wreszcie jakiś obiektywny komenarz i to pochodzący od ludzi z zewnątrz, którzy patrzą obiektywnie na sprawe.
Radlin nie należy do mieszkańców ,w Radzie nic się nie ruszy bo oprócz trzech opozycyjnych wszyscy kolegialnie rączki podnoszą i nie patrzą na dobro miasta tylko swoje i swoje interesy załatwiają.Przykład nadanie nazwy .Ja bym dał imwolną rękę a może się zdarzyć,ze lądowanie z ziemią naszego skoczka może być boleśniejsze niż nie jeden nieudany skok.
Jaki Ojciec, tai Syn, ale to prawda co piszesz i nie tylko Tobie jest wstyd ale i wielu innym ludziom. Ale cóż teraz sport nie jest uprawiany z zachwytu, dla przyjemności teraz rządzi pieniądz i każdy o tym wie, a to to podziekowanie za poparcie burmistrzowej, głosowałem za burmistrzową, ale juz na nią nie zagłosuję i wielu ludzi nie zaglosuje, ale pewnie juz kandydowac nie będzie.
Dziwię się tak naprawdę Leszkowi że znając historię naszego Klubu uzurpuje sobie prawo do nazwania tej sali jego imieniem.Raz że jego znaczące wyniki zdobywał dla Gdańska i nie bardzo się wtedy przejmował co się dzieje w naszym Klubie.Jego zainteresowanie wzrosło dopiero wtedy kiedy zawodnicy z Radlina zaczęli zdobywać medale i sukcesy a Lesiu zaczął ustawiać się do pracy trenerskiej.Zaplanowali wraz z ojcem że trenerzy radlińscy będą wykonywać najtrudniejszą pracę polegającą na ustawianiu zawodników a on jako super trener mając gotowego zawodnika będzie zdobywał z nimi medale i dalsze sukcesy czyli zaplanowali powtórzyć historię z jego przebiegu kariery.Nie udało się to tylko dzięki temu że trener który miał być murzynem,okradzionym przez ojca Leszka ze zdobytych nagród, odszedł do innego klubu gdzie znowu osiąga sukcesy.Dlatego wstydzę się za naszą Radę Miejską za jej decyzję,całe szczęście że znalazło się trzech radnych którzy znając całą tą historię wnieśli sprzeciw i wyrazili swoje niezadowolenie.Niestety Przewodniczący jak i wielu radnych doskonale orientujących się w sytuacji przytakują takiej a nie innej decyzji.Jest mi bardzo przykro z powodu tego że Leszek zaakceptował pomysł jego ojca!
"Bez względu na sukcesy, których Blanikowi nie można odmówić, niech jeszcze trochę na honory poczeka" święta słowa, piekny artykuł.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,10632671,Co_z_tego__ze_mistrz__Patron_klubu_to_za_wiele.html
a tatuś Gerarda był prezesem klubu , radnym i członkiem komisji społecznej rady miasta ? i załatwił to Gerardowi z kolegami?
W Chorzowie bez problemu od wielu lat funkcjonuje Szkoła im. Gerarda Cieślika. Jednostka miejska i żyjący patron. Nikomu nie przeszkadzało. W Radlinie oczywiście wszyscy jak zawsze na nie.
Leszek Blanik właśnie pokazał jaki jest, jaka ma tolerancję smiejąc się w sejmie z wypowiedzi p. Biedronia, całe PO dało pokaz jaka Polska jest tolerancyjna, wstyd, a my nadajemy imieniem nazwiskiem nazwe Sokolni paranoja, wstyd
tutaj odpowiedz co zrobiła Mszana z podatkiem: http://www.nowiny.pl/78967-mieszkancy-zwolnieni-z-podatku-od-solarow.html i inne gminy też tak zrobiły tylko Radlin znów olał to a dkładnie była Rada Gminy na czele z panią burmistrz... A na spotkaniach wyborczych mówiła że to nie od niej zalezy, śmieszne.
ty A.K kogo reprezentujesz prawda boli? to siedz cicho !!!!!!!
Dlaczego pan(i) "Podpisz się" nie potrafi pisać? Infantylne zachowanie.
chyba w radlinie sa wazniejsze sprawy a nie debatowanie jakie imie nadac sokolni bzdura paranoja czym sie zajmuja niech sie zajmna bieda w radlinie itd niech wybuduja cos w radlinie co mysla zy maja dom sportu to jest wszystko na radlin miasto jak to nazywaja moim zdaniem tu zadnego miasta niema w rybniku widac tam cos sie jeszcze robia konkretnego a tu nic a tak mialo byc dobrze jak radlin sie usamodzielnil obiecali zlote gory
ja myślę, że choćby nie wiem jak bardzo żeśmy się tutaj rozpisywali to Radni i tak będą robić swoje i nikt się nas o głos nie zapyta. Widocznie Sokolnia nie jest miejscem do którego mają prawo wszyscy mieszkańcy, to mienie urzędu miasta i jego pupilków.
księża z biertułtów
synek nawet nie wiedział że ktoś jest przeciw, jak wyjaśnił tatuś w wywiadzie dla Nowin Rybnickich.Synek był przekonany że wszyscy tego pragną , tak jak jego nienasycony tatuś. Synek dowiedział się o sprzeciwie dopiero od dziennikarza po sesji RM. To jest hipokryzja. A teraz synek musi robić dobrą minę pod grę tatusia, który wysunął żądania do władzy za poparcia synka dla władzy w wyborach.
Dajmy mu w końcu wolną rękę,i wtedy się okaże.Bardzo niebezpiecznie jest być taki dumny pyszałkiem, bo upadek jest bliski przy takiej pysze.Myślałam,że to tatuś na siłę chce syna wywyższać ale ,że syn tak o to zabiega to nowość. Gdyby miał trochę pokory i pokoju w sobie to nigdy by na to nie pozwolił bo dobrze zna historię tego klubu.
czemu dopiero po 3 latach? bo synek poparł kogo trzeba a tatuś został radnym i dzięki kolegom z rady za cichym poparciem wdzięcznej władzy doczekał się pomnika za życia
A czemu dopiero po 3 latach od zdobycia złota olimpijskiego nadaje się patrona Sokolni? Czy może dlatego, że jesteśmy dopiero rok po wyborach samorządowych?
A czemu radlińskie obiekty sportowe nazywane są imionami polityków, którzy z list pewnej partii dostali się do sejmu? Czy czasem partyjne działania, które godzą w interes obywateli nie są plamą na honorze? Więc czemu tak się gloryfikuje osoby, które de facto w najbliższym czasie mogą zrobić nam.... kaszanę?
A czemu nazwiskami obywateli miasta Gdańska nazywane są radlińskie obiekty?
co tu dużo gadać, niedaleko padło jabłko od jabłoni. Wypisz, wymaluj tatuś.Chwalcie Prezesa !!!
a to pyszałek !!!!
Słyszałam w radiu wypowiedż p. Blanika, który powiedział: jak może mieć Wałęsa lotnisko swojego imienia, jak Małysz skocznię, to dlaczego ja nie mogę mieć hali????????Żałosne!!!!!!!!!
ludzie czym wy sie zajmujecia jakimis olimpijczykami po co mi to tu tak w radlinie nic ciekawego niema wezcie sa w koncu do roboty zrobcie cos dla radlina zeby mieszkancy mieli z tego pozytek wielce tak walczyli zeby radlin byl samodzielnyi co i gowno jest w radlinie na na obkolo pelno barow i jak tu zyc w radlinie pytam sie jak tu zyc :)
do niżej, pierdzielisz to wiesz kogo swoja babe, ale cos Ci nie wychodzi, ktos mówi wprost prawde , bez owijania w bawełne
pierdzielisz głupoty. To że ktoś ma inne zdanie nie oznacza od razu że jest z urzędu. (a jak żeś taki Rymer to zmykaj do Niedobczyc ...)
widać że ponownie w czasie pracy pracownicy z UM dodawają tutaj komentarze, za to wam płacą, porażka jedna wielka, jak tak można pani burmistrz, kazać komus tutaj odpisywać i to w pracy
No własnie że nie mają płacić i nie płaca, więc nie odzywaj się jak nie masz pojęcia, pytalismy się o co chodzi i mamy informacje z pierwszej ręki to co solar pisze to prawda, był do tego odpowiedni program, ale nasi to zaprzepaścili
To że w ościennych miastach nie wystawiają pitów nie znaczy że tamci mieszkańcy nie mają zapłacić. Gmina nie ma obowiązku wystawiać - mieszkaniec sam ma wiedzieć że ma zapłacić. I nic tu nie da "porozumiewanie się z odpowiednimi władzami" (jakimi niby?) bo ustawa jest ustawą...
No nie jest tak, bo w ościennych miastach jakos nie wystawiaja Pitów, bo sie porozumieli z odpowiednimi władzami w tej sprawie itd, ogólnie temat rzeka, ale pani burmistrz jak zwykle olała sprawę totalnie, dlatego ludzi już nie interesują takie dofinansowania, wolą za całość zapłacić i mnie papierkami się zajmować, sam tak zrobiłem.
Jeśli już to coś jest nie tak po stronie skarbówki która podatek ściąga. Przecież te pieniądze nie trafiają do gminy. To że gmina wystawia ci PIT nie znaczy że ty musisz to płacić. Pretensje do ustawodawcy - gminy się na solarach nie bogacą. Warto poczytać zanim się napisze głupoty
Sokolnia imienia Blanika, nowe Rondo w Wodzisławiu im. Kiecy, a skwer koło Starostwa w Rybniku im. Starosty Mrowca! Wszyscy z jaśnie nam panującej Platformy Obywatelskiej więc mają prawo do nazw obywatelskich obiektów!
Blanik, zeszmaciłeś swoje nazwisko, a w zasadzie twój tatusiek ci to zafundował.... wiesz w jakim jeszcze kraju stawia się pomniki lub nazywa obiekty imionami osób jeszcze żyjących? i nie myśl, że jesteś jak papież.... :D
jesteś śmieszny, bo jakbyś się interesował to byś wiedział na jakich zasadach dofinansowanie było proponowane i dawane, więc się doinformuj, a potem jakoś niby nic i nagle ludzie dostawali pisma że mają podatek od tego oddać, a jakos inne miasta tez w tym biora udział i nie muszą oddawać, więc coś jest nie tak po ztronie UM z Radlina
skoro ktoś skasował kilkanaście tys. to podatek chyba powinien go dotyczyć, a jeszcze ma czelność narzekać
a może Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu nazwać im Blanika, On tam miał azyl