Szczęśliwa pomyłka sapera
Już po raz szósty działający w Brzeźnicy Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł” postanowił uświadomić dzieciom niebezpieczeństwa wiążące się z niewybuchami i niewypałami.
W ramach akcji „Młody Saper 2012” UKS nawiązał kontakt z policją i I patrolem saperskim z 6 Batalionu Desantowo-Szturmowego w Gliwicach. Zaprosili również drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Rudnik oraz z Raciborza. 5 października wszyscy spotkali się na zawodach na terenie szkoły w Brzeźnicy.
Przed wyjściem w teren saperzy Michał Chwalana i Marcin Kuna wyjaśnili młodym śmiałkom na czym polegają niebezpieczeństwa związane z pracą saperów. Przestrzegli również dzieci na okazję napotkania niewybuchów, których w naszych okolicach ma być jeszcze sporo. Saperzy z Gliwic najczęściej znajdują pociski z moździerzy, lecz był przypadek gdy przyjechali po radziecki pociski wielkości człowieka! Przypomnieli, że zawsze gdy ktoś znajdzie podobny pocisk powinien wezwać policję lub inne służby. Przestrzegli, że przechowywanie takich znalezisk w domu jest przestępstwem. Dzieci dowiedziały się również jaka jest różnica między niewypałem a niewybuchem. Pierwszy to pocisk, który nie został wystrzelony, drugi wystrzelił lecz zapalnik nie zadziałał. Oba są tak samo groźne.
Młodzi saperzy rozwiązywali testy tematyczne i wzięli udział w zadaniach praktycznych z wykrywaczem metali, bronią pneumatyczną, imitacją granatu oraz biegu w butach saperskich. Przy szukaniu metali, przy nadepnięciu na ukryty w trawie przedmiot, wydobywał się dym. Za to młodzi saperzy otrzymywali punkty, co w prawdziwej pracy sapera nie byłoby wcale premiowane. Wszyscy podkreślali, że w Brzeźnicy ważna jest również zabawa. Dla najlepszych były nagrody.
– Celem zawodów było sprawdzenie wiedzy dotyczącej niebezpieczeństw niesionych przez niewybuchy i niewypały oraz umiejętności młodzieży w zakresie obronności oraz sprawności fizycznej w dyscyplinach przydatnych w wojsku – mówiła Anna Matusik, prezes UKS „Orzeł” w Brzeźnicy. Prezes podziękowała za pomoc w organizacji akcji saperom z Gliwic, Zygmuntowi Kandorze (samodzielny inspektor ds. kultury w UG w Rudniku), wójtowi gminy Rudnik oraz Ewie Ryś, dyrektorce ZSP w Brzeźnicy.
(woj)
Klasyfikacja medalowa
Kategoria SP dziewczyny
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy (opiekun Anna Matusik)
2. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Raciborzu (opiekun Katarzyna Polanowska)
3. ZSS Racibórz (opiekun Katarzyna Świerczewska)
Kategoria SP chłopcy
1. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach (opiekun Magdalena Nowakowska)
2. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy (opiekun Anna Matusik)
3. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Raciborzu (opiekun Katarzyna Polanowska)
Kategoria Gimnazjum chłopcy
1. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach (opiekun Grażyna Kwiecień)
2. Gimnazjum w Szonowicach
3. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rudniku (opiekun Bożena Walaszek)
fot. Magdalena Matusik.
Niebo zabrudzone chemtrailami, www.chemtrailswielun.blogspot.com