Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
kwiecień
27 piątek

Kochać życie czyli Wieczór Sztuk

Spotkanie odbędzie się w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach w piątek 27 kwietnia o godz. 18.00.

W programie Wieczoru:

- Koncert Duetu PIEPRZYK (Sala Widowiskowa).

- Wernisaż wystawy fotografii Moniki Juraszek pt. „Słowiańska Lunaria”

(Galeria Drugiego Planu).

- Wernisaż wystawy fotografii Moniki Juraszek i instalacji Ewy Anny Lenard pt. „Dreamcatcher / Łapacz snów” (Galeria DeKa).

- Wernisaż wystawy malarstwa Ilony Herc pt. „Ulotne”(Galeria Kolumnowa).

Wystawy czynne do 31.05.2018 r.

Dreamcatcher / Łapacz snów

Przez swój projekt pragniemy ukazać świat rzeczywisty, przepleciony marzeniami, snami - świat, w którym znajduje się dziecko i to, jak ono ten świat widzi i jak odbiera otaczającą go rzeczywistość. Ono nie analizuje, nie rozdmuchuje niektórych spraw, nie myśli egoistycznie. Jest tu i teraz: marzy, śni - to dla niego naturalne i oczywiste...

Dziecko jest częścią świata, jakże czystą, pełną wyobraźni i barwną nie tylko poprzez kolor. Dorośli natomiast często zatracają swoją indywidualność, gubią swoje marzenia, przestają śnić i zapominają o sobie.

My „łapiemy” marzenia i sny. Ukazując ludzkie emocje, budujemy świat człowieka na nowo. Pozostawiając tło bezbarwne, dajemy możliwość dopowiedzenia emocji, przypomnienia o tym, może przekornie odrobinę, że człowiek jest obok, a „puste” nie zawsze znaczy puste. W ten sposób trafiając do punktu wspólnego, do świata dziecka, który znów możemy odbierać i interpretować według siebie - jednocześnie stajemy się dziećmi, odkrywającymi swoje marzenia, sny.

/Ewa Anna Lenard i Monika Juraszek/

Słowiańska Lunaria

To opowieść, w której słowiańskie boginie stanowią pierwotną naturę każdej kobiety. Same boginie poprzez symbolikę z jaką są powiązane, żywioły, atrybuty czy też moce, luźno nakreślają kierunek powstania postaci bohaterek wchodzących w role…

Autorki wystawy prezentują nam poszczególne boginie i ich moce oraz atrybuty, dzięki czemu publiczność może wejść do słowiańskiego świata magii. Boginie: Wąda-Węda, bogini prania Śląkwa-Dżdża bogini pramatka czyli Białoboga, bogini wiatru Stryja, łowów- Łada, opiekunka ptaków- Pogoda, bogini wiosny i miłości - Dziewanna czy bogini zboża - Obiła. Autorka kreacji artystycznych i stylizacji Ewa Anna Lenard wcieliła się w portretową rolę bogini myśli i przeczuć - Chorsinę.

To nie pierwszy wspólny projekt Ewy Anny Lenard i Moniki Juarszek. W grudniu 2017 r. w Galerii Obok w Raciborzu prezentowały wystawę pt. „Dreamcatcher”, wizualizującą marzenia senne najmłodszych. Natomiast "Słowiańską Lunarią" wracają do korzeni. To od idei tej wystawy zrodził się pomysł na spektakl "Usłyszeć srebrną Lunę czyli rzecz o boginiach słowiańskich", który miał swoją znakomitą premierę 17.03.2018 r. w Raciborskim Centrum Kultury.

Monika Juraszek - absolwentka ASP w Katowicach, aktualnie zajmuje się fotografią oraz projektowaniem graficznym. W swojej twórczości nieustannie poszukuje magii dotykając surrealistycznych sennych fantazji… Strony: www.monikajuraszek.pl, www.monikajuraszek.pl/blog/, www.facebook.com/monikajuraszekmalek.

Ewa Anna Lenard - jedna z bardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia, kreatywna z nieograniczoną wyobraźnią, prowadzi niezwykle ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży w Raciborskim Centrum Kultury. Artystka wielu talentów, której wyobraźnia nie zna granic. 5 lat temu pasjonaci mody poznali ją jako zdolną projektantkę podczas międzynarodowego konkursu Off Fashion w Kielcach. Dała się poznać, m. in. jako piekielnie zdolna, nieszablonowa projektantka strojów, tzw. „rzeźbionych sukienek”. Po kilku latach przerwy wróciła z głową pełną pomysłów. Efekt jej przemiany, to stworzone wspólnie z Moniką Juraszek projektów: „Łapacz snów/Dreamcatcher” i „Słowiańska Lunaria”. Strona: www.facebook.com/ewa.lenard.77.

Ulotne

Twórczość Ilony Herc jest odkrywaniem otaczającego świata z dziecięcym zachwytem, intymnością i skupieniem. Z punktu widzenia formy to malarstwo realistyczne, często jednak postać dziecka jest umieszczona w abstrakcyjnych przestrzeniach, pastelowych, jasnych płaszczyzn. Te wzajemne relacje tworzą klimat pełen poetyki, odkrywania ciągle nowych tajemnic przeradzających się w niekończącą się magiczną podróż. Malarstwo artystki to jak notatki z życia dziecka, obserwującego i badającego swą nieskażoną wrażliwością bezmiar tajemniczych przestrzeni. To przygoda i spotkanie z tym co nowe i nieznane, dopiero do określenia, do wyłonienia się z abstrakcyjnej przestrzeni tła obrazu. W tych pracach czuć uchwyconą dziecięcą radość z poznawania nowych doznań, nowych odkryć, rzeczy małych i wielkich, niezwykłych i całkiem zwyczajnych. Obrazy są jak zatrzymane w kadrze chwile, przepełnione ciszą i refleksją, bo tylko w ciszy można odnaleźć odpowiedzi na pytania, które dopiero zapadną. To zapisywanie rzeczy ulotnych, to poszukiwanie i odkrywanie przemijających stanów emocjonalnych. /Marek Paluch/

Ilona Herc - urodziła się w 1972 r. w Chrzanowie. Jej kontakt ze sztuką rozpoczął się od muzyki i gry na skrzypcach. Potem poznawała wszystkie dziedziny sztuk plastycznych i uczyła się na czym polega męski zawód - sztukatorstwo. Ostatecznie zwyciężyła miłość do malarstwa, która trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie. W 1998 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Lisa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i uczestnictwo w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Strony: http://rzeczypiekne.pl/project/ilona-herc/, www.facebook.com/ilona.herc.7.

PIEPRZYK - Hanna Jakubowska (śpiew, gitara), Zbigniew Dobrzyński (gitara, śpiew) - zadebiutował w 2010 roku podczas III Konkursu Piosenki Poetyckiej „Sowa” w Rybniku. Nieśmiała prezentacja autorskich utworów została wyróżniona drugą nagrodą i przyniosła propozycję kilku kolejnych występów. Sukces ten zachęcił również do próbowania swoich sił w konkursach i na scenach festiwali piosenki poetyckiej, studenckiej czy turystycznej w całej Polsce. Od czasu do czasu spadały na Pieprzyk zaszczyty: laureat konkursu „O ślad” podczas X Zajazdu Bardów (2011) oraz zdobywca I miejsc w V Przeglądzie Utworów z Charakterem na MFPT Kropka w Głuchołazach (2011) i na festiwalu z okazji Jubileuszu 85-lecia Schroniska Pod Biskupią Kopą (2012), II miejsce podczas VII Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej (2011) i XXIII Poetycko-Muzycznej Bitwy Pod Gorlicami (2017), dwa wyróżnienia podczas XVII Poetycko-Muzycznej Bitwy Pod Gorlicami (2011) i V Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj Zabrzmi Bukowina” (2012). Pieprzyk gra po prostu piosenkę. Prostą, lecz nie prostacką. Śpiewaną prozę życia. Niewydumanym tekstom towarzyszy muzyczna zwyczajność. Zgodnie z nazwą wszystko zestawione jest ze smakiem i doprawione w sam raz. Pieprzyk w 2016 roku wydał płytę "Pranie", na której znalazło się 12 lirycznych i niebanalnych utworów. Strony: www.pieprzyk.art.pl, www.facebook.com/Pieprzyk.duet.