Sport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezes Wieczorek o 1 lidze pietrowickich szczypiornistek: "Nasz skład to mieszanka doświadczenia i młodości" [WYWIAD]

Przed rozpoczęciem sezonu rozmawiamy z Joachimem Wieczorkiem, prezesem i trenerem UKS Start Pietrowice Wielkie. Nawiązujemy m.in. do historycznego awansu szczypiornistek do 1 ligi. - Drużyny z gminy wiejskiej na tym poziomie nie ma. Jesteśmy więc fenomenem w skali ogólnopolskiej - mówi. Rozmawia Dawid Machecki.

Prezes Wieczorek o 1 lidze pietrowickich szczypiornistek: "Nasz skład to mieszanka doświadczenia i młodości" [WYWIAD]
- Cel jest bardzo prosty: chcemy zostać w 1 lidze na dłużej - mówi Joachim Wieczorek (fot. arch. prywatne)

- Oprócz tego prowadzicie zespół dziecięcy w Kuźni Raciborskiej. To wasz ukłon za gościnę?

- Nie, tak po prostu się złożyło, i był to czysty przypadek. Kiedy podejmowaliśmy tę decyzję, to nie przypuszczaliśmy jeszcze, że seniorki tam będą grały. Pietrowice Wielkie są za małe, aby tam prowadzić zespoły we wszystkich kategoriach dziecięcych i młodzieżowych, na czym nam zależy. Demografia jest bezlitosna – dzieci jest tyle, ile jest. Szukaliśmy więc kolejnej lokalizacji, w której moglibyśmy prowadzić zajęcia z dziećmi i tak trafiliśmy do Kuźni Raciborskiej. To miejsce było naturalnym wyborem, chociażby właśnie ze względu na tradycje.

- W Kuźni Raciborskiej trenują tylko mieszkanki gminy?

- Na początku tak było, ale teraz są już dziewczyny m.in. z Nędzy czy Dziergowic. Obecnie w Kuźni Raciborskiej mamy dwie grupy. Są to dziewczynki od czwartej klasy szkoły podstawowej. By ciągłość szkolenia była zachowana, chcemy stworzyć jeszcze jedną grupę, dedykowana dla dziewczynek z klas 1-3.

Jeśli rodzice szukają dla swoich córek zajęć, to mogą je do nas przyprowadzić lub przywieźć, niezależnie czy do klubu w Pietrowicach Wielkich, czy Kuźni Raciborskiej. Piłka ręczna dla dzieci jest fantastyczną dyscypliną. A z nami dzieci mogą przeżyć fajną przygodę. Bo sport to nie tylko trening – to między innymi też wyjazdy na turnieje czy obozy, powiązane ze zwiedzaniem, wypoczynkiem i dobrą zabawą.

- A jakie są plany wobec tych grup? Burmistrz Paweł Macha swego czasu powiedział, że ma nadzieję, że dzięki temu uda się stworzyć zespół, który „będzie liczył się w przyszłości”.

- Chcielibyśmy, aby dziewczyny z naszego regionu w przyszłości grały w lidze seniorek. Jeśli damy radę utrzymać 1 ligę, a będzie dużo dziewczyn aspirujących do gry w seniorkach, to zdecydujemy się na to, żeby drugi zespół seniorek grał w 2 lidze. Ta drużyna byłaby złożona w większości z wychowanek.

- Ale to kwestia dłuższego czasu.

- Tak, kilku lat. To nie stanie się już, ale ja jako prezes obu klubów i trener widzę taką nadzieję. Na pewno wśród tych dziewczynek, czy w Pietrowicach Wielkich, czy w Kuźni Raciborskiej są ewidentne talenty. Do jakiego poziomu dojdą, to sprawa jest zawsze otwarta, bo koleje losu są różne; nierzadko dzieje się tak, że dziewczyny mimo dużego talentu wybierają inną drogę. To z pokorą musimy akceptować.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].