Sport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezes Wieczorek o 1 lidze pietrowickich szczypiornistek: "Nasz skład to mieszanka doświadczenia i młodości" [WYWIAD]

Przed rozpoczęciem sezonu rozmawiamy z Joachimem Wieczorkiem, prezesem i trenerem UKS Start Pietrowice Wielkie. Nawiązujemy m.in. do historycznego awansu szczypiornistek do 1 ligi. - Drużyny z gminy wiejskiej na tym poziomie nie ma. Jesteśmy więc fenomenem w skali ogólnopolskiej - mówi. Rozmawia Dawid Machecki.

Prezes Wieczorek o 1 lidze pietrowickich szczypiornistek: "Nasz skład to mieszanka doświadczenia i młodości" [WYWIAD]
- Cel jest bardzo prosty: chcemy zostać w 1 lidze na dłużej - mówi Joachim Wieczorek (fot. arch. prywatne)

- Burmistrz Macha mówił też swego czasu, że gmina jest dumna z tego, że może was u siebie gościć. A czujecie wsparcie w pietrowickim otoczeniu?

- Burmistrz Macha będzie gościł na terenie gminy topowe drużyny kobiece piłki ręcznej w Polsce, a więc Kuźnia Raciborska i Pietrowice Wielkie będą wymieniane w ogólnopolskich mediach, bo to właśnie już ten poziom. Zysk jest więc dla obu samorządów. W moim sercu zawsze będą Pietrowice Wielkie, bo tam się urodziłem i stamtąd pochodzę. Kawałek mojego serca bije już także dla Kuźni Raciborskiej, bo to tam stworzyłem drugi handballowy klub i prowadzę treningi z dziewczynkami.

Jeśli chodzi o wsparcie pietrowickiego samorządu, to jest bardzo duże. Gdyby nie było zrozumienia i wsparcia finansowego, to nie bylibyśmy w stanie utrzymać drużyny seniorskiej w 1 lidze. Podobnie cenne jest wsparcie największego pracodawcy Raciborszczyzny – Eko-Okien. Pukaliśmy do drzwi kilkunastu firm i wiem, jak trudno znaleźć wsparcie dla działalności sportowej na terenie powiatu raciborskiego.

- A jak pan myśli, z czego to wynika?

- Trudno dociekać mi przyczyn. Czasy mamy trudne. Obecna sytuacja, chociażby związana z inflacją też ma wpływ na decyzje właścicieli firm. Z drugiej jednak strony media piszą bardzo dużo o tzw. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. To jest pewna wartość i znajdują się już firmy, które to dostrzegają i rozumieją. W naszym przypadku taką firmą jest TechControl z Raciborza, która zaufała nam od pierwszego sezonu gry w rozgrywkach seniorskich. Wspierają nas i razem świętowaliśmy awans do 1 ligi. Przedsiębiorcy powinni przede wszystkim czuć potrzebę wspierania ciekawych inicjatyw lokalnych. Jeśli tego nie czują, to nic nie zrobimy i z pokorą musimy takie podejście przyjmować.

- Liczy pan, że się to zmieni?

- Chciałbym. Zapraszam na nasze spotkania do Kuźni Raciborskiej. Będzie można zobaczyć, mecze piłki ręcznej kobiet w 1 lidze „na żywo” i skonfrontować to co się zobaczy z wyobrażeniami, które gdzieś ma się w głowie. Być może, ktoś, kto będzie mógł zobaczyć, jak funkcjonuje taki zespół od środka, przekona się do tego, by wspierać takie ciekawe przedsięwzięcia.

- Piotr Bajak, przewodniczący rady gminy w Pietrowicach Wielkich życzył wam swego czasu awansu do superligi. Macie na to chrapkę?

- Nie lubimy się zatrzymywać na jakimś poziomie. Moja natura też jest taka, że lubię doświadczać nowych rzeczy. Ale marzenia, marzeniami, a realia, realiami. Mam na myśli kwestie finansowe, które przynajmniej w krótszej perspektywie zamykają temat. Jeśli sportowo się poskładamy, tak, że znajdziemy się w takim miejscu tabeli, które dawałoby nam szansę, aby iść wyżej, to będziemy się zastanawiać i szukać rozwiązań.

Ta 1 liga dla gminy Pietrowice Wielkie to ogromny wyczyn w skali kraju, bo przecież w grupie są zespoły z dużych miast, które posiadają zupełnie inne możliwości oraz ogromne budżety. Drużyny z gminy wiejskiej na tym poziomie nie ma. Jesteśmy więc fenomenem w skali ogólnopolskiej.

Nie tylko jednak finanse są przeszkodą do dobrego funkcjonowania klubu. Potrzeba także działaczy i wolontariuszy, którzy razem z nami, dbaliby o bieżące funkcjonowanie klubu. Jest mnóstwo czynności, których nie widać na co dzień a trzeba je wykonywać np. przed meczem sprawdzić siatki na bramkach, przygotować tablicę wyników, przygotować pomieszczenie i ugościć sędziów czy trenerów drużyny przyjezdnej itp. W przeszłości działaczy było więcej, dzisiaj niewielu. To nie chodzi tylko o sport, ale o każdą płaszczyznę; widoczne jest to w każdym miejscu, gdzie potrzeba inicjatywy społecznej, choćby np. kiedy przychodzi do organizacji dożynek na wsi. Mówiąc w skrócie: brakuje społeczników.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].