Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (3) Data wydania: 16.12.14
Czytaj e-gazetę

Płatności dla rolników w rozdaniu unijnym

Wnioski o unijne wsparcie dla rolników w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 nie będą tak proste, jak do tej pory. Unia Europejska wprowadziła pewne zmiany dotyczące rodzajów płatności (schematów), o które rolnik będzie mógł się ubiegać, a także wymogów warunkujących przyznanie poszczególnych płatności.

Jakie płatności można będzie otrzymywać od 2015 r.? – wyjaśniał, wymieniając te najważniejsze Krzysztof Prejs, specjalista z Biura Powiatowego ARiMR w Raciborzu.

Jednolita płatność obszarowa (JPO)

Standardowa płatność, która wypłacona zostanie rolnikowi do każdego kwalifikującego się hektara. Stawka jednolitej płatności obszarowej wyniesie ok. 110 euro/ha i będzie niższa niż w poprzednim programie. Powiększona zostanie jednak o inne składowe np. o płatność dodatkową czy dopłatę proekologiczną.

Do JPO, czyli podstawowej płatności obszarowej kwalifikują się użytki rolne gospodarstwa, które utrzymywane są w dobrej kulturze rolnej, łącznie z żywopłotami, rowami i pomnikami przyrody o szerokości nie przekraczającej 2 m.

Płatność dla młodych rolników

Dodatkowa płatność doliczana do każdego hektara, przysługująca rolnikom, którzy po raz pierwszy założyli gospodarstwo rolne lub rozpoczęli działalność w ciągu pięciu lat przed pierwszym złożeniem wniosku w ramach jednolitej płatności obszarowej. Wiek rolnika, w roku składania wniosku nie może jednak przekraczać 40 lat.

Szacowana stawka płatności dla młodych rolników wyniesie 62 euro/ha, przy czym maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą nie może przekroczyć 50 ha.

Płatność dodatkowa

Stanowić będzie uzupełnienie poziomu wsparcia finansowego dla określonej grupy rolników aktywnych zawodowo, jednocześnie uprawnionych do otrzymywania jednolitej płatności obszarowej. Przysługiwać będzie wyłącznie w przedziale od 3 do 30 ha, a więc za pierwsze 27 ha. Płatność z tego tytułu wyniesie 41 euro/ha.

Płatności związane z produkcją – do zwierząt i powierzchni upraw płatność do bydła

Płatność ta będzie przysługiwała do młodego bydła, w tym krów mlecznych, a otrzymają ją rolnicy posiadający minimum trzy sztuki do 24. miesiąca życia i maksimum 30 młodych sztuk w stadzie. Bydło musi spełniać wymogi w zakresie identyfikacji i rejestracji. Stawka liczona od pierwszej sztuki w stadzie wyniesie 70 euro za zwierzę.

Płatność do buraków cukrowych i roślin wysokobiałkowych

Rolnikowi przysługuje płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych objętej oraz potwierdzonej umową z cukrownią, a wynosić będzie – 400 euro/ha.

Rolnik skorzystać będzie mógł również z płatności do roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, jak np. łubin, soja, lucerna, koniczyna – do areału 75 ha w wysokości 326 euro/ha.

System wsparcia dla małych gospodarstw

Od 2015 r. wprowadzone zostało pojęcie małych gospodarstw. Tym samym systemem z urzędu objęci zostaną rolnicy, dla których kwota płatności bezpośrednich za 2015 r. nie będzie przekraczała 1250 euro. W małym gospodarstwie rolnym, jego właściciel zwolniony zostanie przede wszystkim z obowiązku zazieleniania, a tym samym nie będzie musiał utrzymywać trwale użytków zielonych oraz prowadzić restrukturyzacji upraw i obszarów proekologicznych.

Płatność na zazielenienie

Aby uzyskać płatność na zazielenienie, a więc z tytułu realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, szacowaną na 74 euro/ha kwalifikującego się do jednolitej płatności obszarowej, trzeba będzie spełnić dodatkowe wymagania.

Rolnika obowiązywać będzie jednak: dywersyfikacja upraw oraz utrzymywanie trwałych użytków zielonych (TUZ) i obszarów proekologicznych (EFA).

W 2015 r. określona zostanie powierzchnia trwałych użytków zielonych, które muszą być utrzymywane w skali kraju na niezmienionym poziomie.

Dywersyfikacja dotyczy rolników posiadających od 10 do 30 ha gruntów ornych. Należy wykazać co najmniej dwie uprawy. Uprawa główna nie powinna zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych.

W gospodarstwach powyżej 30 ha – muszą być zachowane minimum trzy uprawy na gruntach ornych. Uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75 proc., a dwie uprawy główne łącznie – nie więcej niż 95 proc. gruntów ornych.

Dlatego przygotowując wniosek, rolnik powinien dokładnie wyliczyć procent swoich zasiewów.  Może skorzystać z pomocy ośrodków doradztwa rolniczego, a także z programu znajdującego się na stronie internetowej agencji: www.arimr.gov.pl. Tam też wszyscy zainteresowani znajdą bardziej szczegółowe informacje na temat PROW 2014 – 2020.

(oprac. ewa)