Najnowocześniejsza obora na Śląsku
W gospodarstwie Państwa Marii i Romana Wiencierzów w Budziskach, w powiecie raciborskim, otwarta została jedna z trzech najnowocześniejszych obór w Polsce. W bardzo krótkim czasie, bo w zaledwie dziewięć miesięcy powstał budynek w technologii drewna klejonego ze specjalistycznym wyposażeniem, przeznaczonym do podniesienia wydajności krów i ich wygody, a także ułatwiającym prowadzenie hodowli. Głównym wykonawcą obiektu była firma Wolf System, jednak na sukces – jak podkreślił Roman Wiencierz – składała się współpraca wielu firm, urzędów i setek ludzi.
– Obiekt zaopatrzony jest w zgarniacze linowe, stacje żywienia krów, podgrzewane poidła, a nawet automatyczne czochradła. Zanim obora zacznie w pełni działać, krowom trzeba wszczepić czipy, a system uruchomić w komputerze – informuje gospodarz. To duży postęp w pracy ludzi, ogromna wygoda dla krów oraz możliwość nowoczesnego zarządzanie gospodarstwem z uwzględnieniem znacznego ograniczenia kosztów i dbałości o ochronę środowiska.
Optymalne wymiary i wyposażenie
Obora ma ok. 60 m długości oraz ponad 33 m szerokości, a także 4,8 m w ścianie i 10,5 m w kalenicy. Niski cokół żelbetowy w ścianach podłużnych, o wysokości 70 cm zapewnia dużą przestrzeń wentylacyjną, a zastosowane tam kurtyny wentylacyjne, sterowane elektrycznie umożliwiają płynną regulację wentylacji w budynku, w zależności od warunków atmosferycznych. Właściwa wentylacja, którą zapewniają odpowiednio dobrane: powierzchnia kurtyn wentylacyjnych ściennych, kąt nachylenia dachu oraz rodzaj świetlika dachowego jest – zaraz po właściwym żywieniu – jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wydajność krów mlecznych.
Szeroki świetlik, wysokie kurtyny ścienne w kolorze białym oraz siatka w ścianie szczytowej zapewnia dopływ naturalnego światła słonecznego do budynku.
Świetlik Hubfirst zastosowany w poczekalni i hali udojowej pozwala na płynną elektryczną regulację otwarcia w zależności od potrzeb. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się podczas udoju – pozwala na lepszą wentylację w ciepłe dni, zaś podczas niższych temperatur umożliwia zachowanie komfortu termicznego w budynku.
Dlaczego technologia łącząca stal i drewno klejone?
Połączenie stali z drewnem klejonym doskonale sprawdza się jako konstrukcja nośna w tego typu obiekcie inwentarskim. Gruba warstwa ocynku elementów stalowych zapewnia ochronę przed korozją, natomiast drewno klejone jest odporne na działanie agresywnego środowiska panującego w oborze. Wbrew stereotypom drewno klejone jest odporne na działanie ognia. Sfazowane krawędzie oraz strugana powierzchnia zwęglone podczas pożaru, tworzą ochronę dla części nośnej – płomień gaśnie samoczynnie na belkach z drewna klejonego. Ponadto drewno nie reaguje w sposób gwałtowny na zmianę temperatury – nie nagrzewa się i nie wychładza tak szybko jak stal. Jednym z istotnych czynników zastosowania tej technologii jest fakt, że przy określonych warunkach podparcia konstrukcji, z udziałem drewna klejonego wpływa to na obniżenie ceny obiektu oraz pozwala na prosty i szybki montaż konstrukcji, co znacznie skraca czas budowy.
Prąd i ogrzewanie z gnojowicy
W sąsiedztwie obory stanęła prywatna zagrodowa elektrownia dostarczająca prąd ze spalania biogazu pochodzącego wyłącznie z fermentacji gnojowicy krów mlecznych. Odpadają zatem koszty oświetlenia obiektu a energii elektrycznej i cieplnej wystarcza także do oświetlenia oraz ogrzania okolicznych domów. Instalacja zastosowana w oborze państwa Wiencierzów wytworzy ok. 170 tys. KWh rocznie z gnojowicy transportowanej za pomocą zgarniaczy łańcuchowych do specjalnego zbiornika. Tam odzyskuje się z niej metan i przetwarza na skutek spalania w energię, natomiast tzw. poferment – gnojowica bez metanu, a tym samym zapachu trafia do magazynu, z którego może być używana jako pełnowartościowy nawóz. Jest to druga zagrodowa biogazownia Polsce, pracująca w tej technologii.
Obora przystosowana jest na 250 sztuk bydła jednak na początek przyjmie 168 krów mlecznych.
Budynek powstał w 9 miesięcy w technologii drewna klejonego, dzięki współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Raciborzu. Na uroczystości wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się m.in. starosta raciborski Ryszard Winiarski, przedstawiciele władz Kuźni Raciborskiej oraz firm biorących udział w tej inwestycji, a stale współpracujących z gospodarstwem. Podczas otwarcia budynku, goście mogli zobaczyć oborę i halę udojową oraz wiele nowoczesnych rozwiązań typu: zgarniacze linowe, stacje. Osoby zainteresowane hodowlą bydła mogły odwiedzić specjalistyczne stoiska, aby zapoznać się z nowoczesnymi metodami hodowli, paszami czy technologiami produkcji.
(lkt)