KRUS odpowiada na pytania czytelników
Odpowiada: Krystyna Nowak, kierownik raciborskiej placówki.
Czy KRUS w 2016 r. organizuje dla dzieci rolników turnusy rehabilitacyjne? Kto może z nich skorzystać i do kiedy należy składać wnioski na wyjazd do sanatorium?
W 2016 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizuje w czasie letnich wakacji turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników – ubezpieczonych w KRUS.
Mogą z nich korzystać dzieci urodzone pomiędzy 2001 a 2009 r., których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) uprawnione jest do świadczeń KRUS.
Podstawę skierowania stanowi: wniosek o skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny wraz z informacją wychowawcy klasy i oświadczeniem rodzica/opiekuna prawnego (druki dostępne w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych KRUS oraz na stronie internetowej www.krus.pl). Zgłoszenia dziecka (wniosek) należy dokonać w najbliższej dla miejsca zamieszkania rolnika jednostce KRUS (w PT KRUS w Raciborzu, ul. Ludwika 4), w terminie do 30 kwietnia, po uprzednim wypełnieniu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę. Skierowanie dziecka do konkretnego zakładu następuje po kwalifikacji lekarza inspektora oddziału regionalnego i zatwierdzeniu skierowania w Centrali KRUS. W pierwszej kolejności na turnusy kierowane są dzieci, które po raz pierwszy złożyły wniosek i posiadają prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.
Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Turnusy rehabilitacyjne trwają 21 dni.
Odpłatność za pobyt każdego dziecka wynosi 200 zł, rodzice pokrywają koszt podróży dziecka w kwocie odpowiadającej równowartości ceny biletów PKS lub PKP (w obie strony).
Wyjazd dzieci na turnus rehabilitacyjny następuje z siedziby KRUS pod nadzorem wyznaczonych pracowników odpowiedzialnych za bezpieczny przejazd dzieci na trasie KRUS – Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS. Przewóz dzieci obywa się wynajętym autokarem. Dzieci uczestniczące w turnusach rehabilitacyjnych ubezpieczone są od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie obejmuje pobyt dzieci na turnusie wraz z podróżą.
W ubiegłym roku moje dziecko skorzystało z rehabilitacji dla dzieci rolników w czasie wakacji letnich. W tym roku także chciałabym żeby pojechało, ponieważ rehabilitacja przyniosła dobry efekt, a wypoczynek i pobyt w CRR KRUS do dziś moje dziecko bardzo dobrze wspomina. Jestem ubezpieczona w PT KRUS w Raciborzu. W jakich terminach, w roku bieżącym KRUS dysponuje miejscami na turnusy rehabilitacyjne dla dzieci?
W 2016 r. Placówka Terenowa KRUS w Katowicach posiada wolne miejsca na następujące turnusy rehabilitacyjne:
– dla dzieci ze schorzeniami układu ruchu w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu Zdroju w terminie 26 czerwca – 16 lipca;
– dla dzieci ze schorzeniami układu oddechowego w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu Zdroju w terminie 10 – 30 sierpnia.
Wniosek o skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny należy złożyć w PT KRUS w Raciborzu ul. Ludwika 4, w terminie do 30.04.2016 r.
Jakie są wymogi do korzystania z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS dla osób dorosłych?
Z rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem KRUS mogą korzystać osoby zagrożone całkowita niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji. Muszą one jednak spełniać określone kryteria dotyczące zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. W związku z tym na turnusy rehabilitacyjne kierowane są osoby, które spełniają jeden z następujących warunków:
– podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie;
– podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą;
– mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowali zdolność do samodzielnej egzystencji.
Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów, prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników lub Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym KRUS.
W każdym przypadku uzasadnionym potrzebami zdrowotnymi pacjenta okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony.
Każdorazowo świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest na wniosek lekarza ustalającego wskazania do odbycia rehabilitacji. Do wniosku muszą być dołączone niezbędne badania, zlecone przez lekarza. Wypełniony wniosek, który swą ważność zachowuje 6 miesięcy, należy złożyć (osobiście lub wysłać pocztą) we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej Kasy.
Po akceptacji lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnicy otrzymują propozycję wyjazdu. W przypadku, gdy rolnik wyrazi zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, otrzymuje skierowanie na turnus rehabilitacyjny.
Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej.