Wojewódzkie święto plonów w Tworkowie
Rozmach, z jakim zorganizowane zostały dożynki wojewódzkie w Tworkowie, oraz piękna pogoda towarzysząca pożniwnej imprezie, przyciągnęły rzeszę rolników i mieszkańców śląskich i opolskich powiatów. Uroczystości pod murami tworkowskiego zamku zainaugurowała odświętna msza koncelebrowana przez ordynariusza diecezji opolskiej ks. bp. Andrzeja Czaję. Dodatkowo uświetniły ją piękne korony wykonane ze zbóż, a ozdobione kwiatami, owocami i warzywami z tegorocznych zbiorów.
Podczas nabożeństwa, dziekan dekanatu Tworków i proboszcz tworkowskiej parafii ks. Piotr Tkocz powitał gości m.in.: wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę, wicemarszałka województwa śląskiego Stanisława Dąbrowę, starostę raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, a także pełniących honory gospodarzy – wójta gminy Krzyżanowice Grzegorza Utrackiego i sołtysa Tworkowa Andrzeja Bulendę.
– Będziesz błogosławił Pana Boga za piękną ziemię, którą ci dał – przypomniał ksiądz biskup słowa nakazowe Mojżesza skierowane do ludu, zanim wszedł on do ziemi obiecanej. Doskonale pasują do ziemi Górnego Ślaska, co uzmysłowił kapłan uczestnikom dożynek. – Trzeba nam mieszkańcom dziękować Bogu we dnie i w nocy, że akurat tu żyjemy, na ziemi pięknej, urokliwej. Nieopodal Eichendorff tworzył strofy poetyckie, sławił piękno tej ziemi, my też tak, jak lud Izraela powinniśmy Boga błogosławić za tę ziemię, którą nam dał, na której większość z nas otwarła oczy i zobaczyła niebo – napominał, że nie wszystko zawdzięczamy tylko sobie. Po południu tworkowskimi ulicami przeszedł barwny korowód, w którym nie zabrakło koron dożynkowych, przebierańców oraz prezentacji dawnych i obecnych – nowoczesnych maszyn rolniczych.
Rolnicze święto uświetnił tradycyjny obyczaj przekazania chleba dożynkowego przez starostów dożynek – tworkowskich rolników Katarzynę i Rafała Morawców, włodarzom samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.
Dziękując mieszkańcom Tworkowa za organizację dożynek, wójt Grzegorz Utracki przypomniał, że ziemie na terenie gminy Krzyżanowice są urodzajne. Większość z 5,5 tys. ha gruntów rolnych, to klasa II i III, czemu zawdzięczają rolnicy wysokie plony. – Ważne jest w jaki sposób nasi rolnicy gospodarują, a odznaczają się bardzo wysoką kulturą rolną – gratulował i zachęcał do przekazywania jej młodemu pokoleniu.
– Tegoroczne żniwa przebiegły bardzo szybko i sprawnie, omijały nas na szczęście anomalie pogodowe. Rolnicy zyskiwali zwłaszcza w zbożach bardzo wysokie, a nawet rekordowe plony – chwalił swych gospodarzy włodarz Krzyżanowic. Sejmik Województwa Śląskiego przyznał Odznakę honorową za zasługi dla województwa śląskiego wójtowi gminy Krzyżanowice Grzegorzowi Utrackiemu.
Śląski żniwniok urozmaiciły występy i bogaty program artystyczny dla świętujących zakończenie żniw rolników.
(ewa)
Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Gerard Franica z Bieńkowic, Urszula Burek-Prochaska z Bolesławia, Rafał Morawiec z Tworkowa, Gizela Maj z Krzyżanowic, Alojzy Świerczek z Nowej Wioski, Piotr Minkina z Owsiszcz, Marian Hiltawski z Roszkowa, Rajmund Klimża z Rudyszwałdu, Oswald Seemann z Zabełkowa, Ryszard Chrobok z Chałupek, a także Stefan Jonderko i Leon Stempel.