Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 Data wydania: 05.06.18
Czytaj e-gazetę

Śląscy hodowcy elitą w kraju

Śląska czołówka gospodarstw wyspecjalizowanych w hodowli krów mlecznych, reprezentowana była na dorocznym spotkaniu podsumowującym wyniki prac hodowlanych w 2017 r., zorganizowanym w Hotelu „Silvia” w Sośnicowicach.

– Posiadamy najlepszych hodowców w kraju – stwierdził kierownik Oddziału Opole Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Aleksander Nozdryn-Płotnicki, dokonując oceny wartości użytkowej bydła mlecznego hodowanego w województwie śląskim.

W ubiegłym roku federacja objęła kontrolą użytkowości mlecznej ponad 20 tys. obór w Polsce, w których liczba bydła przekroczyła 801 tys. sztuk, a przeciętna wielkość stada sięgała 40 krów. – Krowy objęte oceną wartości użytkowej stanowią ponad 37 proc. pogłowia ogółem hodowanego w Polsce i dają prawie 60 proc. mleka produkowanego w kraju – podsumował kierownik Aleksander Nozdryn-Płotnicki.

W Regionie Oceny Poznań, do którego należy pięć województw: wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie, oceniono 4,2 tys. obór i znajdujące się w nich ponad 200 tys. sztuk bydła, z średnią wielkością stada ponad 50 sztuk. W samym województwie śląskim przeciętna wielkość stada sięgała 53 sztuk, obór było 315 – o 7 więcej niż w 2016 r., natomiast krów ponad 16,7 tys. – o ponad 600 więcej niż w 2016 r.

W 2017 r. o 109 spadła liczba obór ocenianych w Polsce, a w RO Poznań – o 88, przy czym wzrosła liczba krów objętych oceną wartości użytkowej w Polsce o ponad 21,5 tys., a w regionie – o 3,6 tys. sztuk. Przeciętna wydajność w kraju osiągnęła 8150 kg mleka, co stanowi o prawie 300 kg mleka więcej w porównaniu do 2016 r., natomiast w RO Poznań średnia wydajność – 8808 kg mleka wzrosła o 335 kg w stosunku do 2016 r.

Po raz pierwszy w historii polskiej hodowli bydła mlecznego cztery województwa z Regionu Oceny w Poznaniu przekroczyły barierę 9 tys. kg mleka. Województwo śląskie uplasowało się na III miejscu, uzyskując 9002 kg mleka (wzrost o prawie 400 kg mleka). Na I miejscu znalazło się natomiast województwo opolskie z wynikiem 9056 kg mleka (wzrost o 468 kg mleka).

W RO Poznań, w 4265 gospodarstwach hoduje się ponad 181 tys. krów rasy hf czarno-białej, które dają prawie 9 tys. kg mleka. – Krowy tej rasy i tej odmiany produkują najwięcej mleka, a także przynoszą dla gospodarstwa największe zyski – podkreślił kierownik. Ta sama rasa odmiany czerwono-białej oceniana była w 1755 gospodarstwach, w których jest prawie 9 tys. krów i uzyskuje się od nich ponad 8 tys. kg mleka. Mniej popularne są rasy hodowane: siemental – w 351 gospodarstwach, ok. 1,7 tys. krów, 7357 kg mleka, montbeliarde – w 292 gospodarstwach, 805 krów, 7394 kg mleka i jersey – w 130 gospodarstwach, 450 krów, 6688 kg mleka.

Podczas spotkania lek. wet. Tomasz Wysocki z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gliwicach przybliżył choroby wirusowe – zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła oraz otręt bydła (IBR/IPV), a Grażyna Jędrysiak-Lipietta z PFHBiPM przypomniała o świadectwach rodowodowych, omówiła genomową ocenę wartości hodowlanej samic oraz zachęcała do korzystania z nowych narzędzi hodowlanych udostępnionych przez Centrum Genetyczne.

Hodowcy mieli też sposobność do przebadania na stanowisku paszowym, pasz którymi karmią swoje krowy.

(ewa)


Najlepsze obory raciborszczyzny

Uroczystość była okazją do uhonorowano hodowców, uzyskujących najwyższe wyniki w swych oborach. Puchary oraz statuetki wręczane przez prezesa Śląskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka Zbigniewa Chwastka, dyrektora Regionu Oceny Poznań Mariusz Chrobota oraz firmę Bllatin otrzymali także hodowcy Raciborszczyzny, za zajęcie:

  • II miejsca – Małgorzata Procek z Żytnej (stado o. 18 sztuk), w grupie stad do 20 krów, z wynikiem 9507 kg mleka;
  • III miejsca – Marian Pawlik z Żerdzin (stado ok. 110 krów), w grupie stad od 51 do 150 krów, z wynikiem 10 606 kg;
  • II miejsca – „Danko” Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Krowiarkach (ok. 380 krów), w grupie stad od 301 do 500 krów, z wynikiem 12 114 kg mleka;
  • I miejsca – PRP „Agromax” Sp. z o.o. w Wojnowicach (stado ok. 530 krów), w grupie stad od 501 do 1000 krów, z wynikiem 10 718 kg mleka.

Ponadto w rankingu ras w RO Poznań, najwyższą wydajność w 2017 r. i jednocześnie dwa I miejsca uzyskał w hodowli rasy polskiej czerwono-białej (ok. 7 krów – 9167 kg mleka) oraz rasy polskiej czarno-białej (ok. 17 krów – 10 082 kg mleka) Roman Wiencierz z Budzisk.

Nagrodzono też hodowców za najwyższe wydajności życiowe krów, dających powyżej 100 tys. kg mleka, przyznając I miejsce firmie Danko z Krowiarek. Należąca do jej obory krowa Irma, w 8,1 laktacji dała 104 602 kg mleka.