Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 Data wydania: 05.06.18
Czytaj e-gazetę

Po raz czwarty siejąc kwiaty – pomagają pszczołom

Dzieci Ziemi Głubczyckiej coraz lepiej poznają owady zapylające w naturalnym środowisku oraz ich rolę w życiu człowieka. A to za przyczyną Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grobnikach, która jest inicjatorem Gminnego Konkursu „Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”.

Wszystko zaś zaczęło się w 2015 r., kiedy w grobnickiej placówce przeprowadzono pogadanki, konkursy i przedstawienia ekologiczne dotyczące ochrony pszczół. – Pragnąc zintegrować wokół naszych działań również inne placówki edukacyjne w gminie Głubczyce, zorganizowaliśmy I Gminny Konkurs „Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom”, który ku naszemu zaskoczeniu zakończył się sukcesem – wspomina dyrektor szkoły Gabriela Simbiga. Od następnego roku jego partnerem została firma Bayer, która regularnie obdarowuje placówki nasionami kwitnących roślin „Dar dla pszczół”.

– Naszym celem jest kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej przy równoczesnym rozwijaniu wrażliwości artystycznej, promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko, docenianie wartości przyrodniczych i estetycznych naszej okolicy, doskonalenie umiejętności obserwacji przyrody i dokonywanie różnych form jej opisu, a także uświadamianie dzieciom korzyści z pracy pszczół dla świata przyrody, ludzi – tłumaczyła pani dyrektor.

Nowa kategoria – hotele dla owadów zapylających

Uroczysta inauguracja IV Konkursu „Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom” w szkole w Grobnikach była także okazją do podsumowania działań, jakie podejmowały dzieci, aby lepiej poznać pożyteczne owady.

W ubiegłym roku, jak przypomniała pani dyrektor, z części nasion posianych w przyszkolnym ogródku wyrosła kolorowa łąka, na której uczniowie obserwowali pracę pszczół, a także odwiedzili pszczelarzy i popróbowali miodu. Dla mieszkańców wsi Grobniki, Widoki, Dobrzyce odbyły się warsztaty, a dzieci z grobnickiej szkoły uczestniczyły w zajęciach plastycznych i muzycznych w Filharmonii Opolskiej. Ponadto zorganizowano warsztaty zielarskie „Ogrody ziołowe” w ramach projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego”. Podsumowaniem konkursu była przygotowana z rozmachem Wielka Gala Finałowa w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach. A jedną z nagród – udział w zajęciach edukacyjnych w Mobilnym Centrum Nauki „Baylab” firmy Bayer.

W tym roku mali miłośnicy pszczół będą mogli również wziąć udział w konkursie: przedszkolaki przygotowując prace plastyczne pt. „Pracowite pszczółki”, dzieci klas I – III wykonując plakaty „Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”, a uczniowie klas IV – VI przygotowując zielniki, plakaty lub albumy z dokumentacją fotograficzną roślin i odwiedzających je owadów. Nową kategorią dla wszystkich grup wiekowych będzie wykonanie hotelu (domku) dla zapylaczy według własnego pomysłu.

Dla pszczół najważniejsze są kwiaty

Tradycyjnie patronat nad konkursem objął burmistrz Głubczyc Adam Krupa i prezes Związku Pszczelarzy w Głubczycach Krzysztof Głowiszyn.

– Konkurs ten jest najlepszą forma nauki. Przez cztery lata dzieci bawiąc się, uczą się ekologii. W ten sposób dowiadują się, że pszczółki to mądre, pracowite i potrzebne owady, bez których nasza przyroda w ogóle nie mogłaby funkcjonować – podkreślił włodarz Głubczyc. Dumny, że wszystkie przedszkola i szkoły uczestniczą w tym konkursie, ma nadzieję, że także w tym roku liczba klas będzie tak samo imponująca, jak w poprzednich latach.

Chwaląc nowy pomysł hoteli dla owadów zapylających, prezes Krzysztof Głowiszyn, przypomniał jednak, że najważniejsze jest przygotowanie tzw. bazy pożytkowej dla pszczół, a więc wysianie kwiatów, dzięki którym owady będą mogły przetrwać w okresie letnim. Dziś ze względu na niewystarczającą liczbę obszarów z roślinnością kwitnącą, wiele rojów pszczół cierpi na niedobór pokarmu.

W gronie gości nie zabrakło również wiceprzewodniczącego Rady Gminy w Głubczycach Edwarda Wołoszyna, z zamiłowania pszczelarza i byłego prezesa Związku Pszczelarzy, który również w występach dzieci, dostrzegł postępy w zdobywaniu wiedzy pszczelarskiej.

Natomiast radny Paweł Buczek, jako szef komisji planowania przestrzennego w Radzie Gminy w Głubczycach zapewnił, że wykonane przez dzieci domki i hotele dla owadów znajdą swe miejsce w przestrzeni publicznej miasta i gminy.

Małych uczestników konkursu swymi produktami mlecznymi wspierać będzie Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głubczycach, której prezes Andrzej Misiurka obiecał ufundować również nagrodę dla przedszkolaków. Partnerami konkursu są też głubczyckie firmy: Asa Sp. z o.o., Top-Farms oraz Stacja Doświadczalna Oceny Odmian – COBORU.

Dyrektor szkoły przypomniała, że rozstrzygnięcie konkursu połączone z wielką galą finałową odbędzie się 23 października br. w sali „Pod Aniołem” w Głubczycach.

(ewa)