Zagra znów Orkiestra
W tym roku pieniądze będą zbierane na rzecz ratowania życia dzieci z wadami wrodzonymi, a w szczególności leczenia operacyjnego noworodków i niemowląt. Na ulicach będzie kwestować 230 wolontariuszy ze specjalnymi identyfikatorami Orkiestry i tekturowymi puszkami - powiedział nam koordynator akcji Tomasz Holcer, pełnomocnik prezydenta miasta ds. społecznych. Organizatorami X Finału jest Urząd Miasta i Hotel „Polonia”. Akcji patronują Nowiny Raciborskie i Radio Vanessa.
Niedzielna zbiórka, tak jak rok temu, rozpocznie się około godz. 8.00 w Hotelu Polonia przy pl. Dworcowym. Tu będzie się potem odbywało liczenie przyniesionych w puszkach pieniędzy. Podjęły się tego po raz kolejny panie z Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. Tu też można przynieść pieniądze, np. większe kwoty. W ten dzień warto będzie słuchać Radia Vanessa. Tu dowiecie się wszystkiego na temat aukcji różnych ciekawych pamiątek. Czego dokładnie, tego na razie nie zdradzamy. Na pewno będą bombki z podpisami polityków i znanych osób. Warto mieć na choince coś od prezydenta czy starosty.
Raciborzan zapraszamy o godz. 16.00 do Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina na szereg ciekawych imprez - zachęca Tomasz Holcer. Rok temu formuła rodzinnego popołudnia bardzo dobrze się sprawdziła. W programie będą występy: „Grupy bez Nazwy”, „Raciborzan”, „Szkrabów”, „Efektu 1”, „Efektu 2”, „Mażoretek”, „Mirażu”, „Ropsona” z Ostrawy oraz „Parkingu” z Raciborza. W holu zorganizowany zostanie kiermasz prac wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Rzeźnicznej oraz Zespołu Szkół Specjalnych na Ostrogu. To wspaniała okazja, by za niewielkie pieniądze nabyć różne cudeńka do wystroju domu. Można też pomóc twórcom tych przepięknych rzeczy, bardzo często poszkodowanym przez los, by mogli wesprzeć ratowanie życia dzieci z wrodzonymi wadami.
W ubiegłym roku było nieźle. W Raciborzu i Kuźni Raciborskiej zebrano w sumie ponad 61 tys. zł. W tym roku organizatorzy liczą, że szczególnie dużo będzie monet krajów Unii Europejskiej. To jedyna okazja, by pozbyć się wycofywanych walut. Narodowy Bank Polski bezpłatnie wymieni je WOŚP na euro.
Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. w Raciborzu przeznaczyła na licytację sześć medali okolicznościowych (dwa medale złote i cztery srebrne). Sprzedane zostaną w trakcie imprez towarzyszących X Finałowi w Raciborzu (jeden medal złoty i dwa medale srebrne) oraz za pośrednictwem internetu (również 1 medal złoty i 2 medale srebrne) na oficjalnej stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dochód zostanie w całości przeznaczony na rzecz Fundacji WOŚP.
Medale charakteryzują się następującymi parametrami; każdy medal złoty wybity jest z kruszcu próby 995 o wadze 7,9 gram, o rozmiarach grubość 0,9 mm i średnica 24 mm. Medal srebrny wybity jest z kruszcu próby 925 o wadze 4,5 grama, o rozmiarach: grubość 0,9 mm i średnica 24 mm. Zostały wybite z okazji jubileuszu 50-lecia RAFAKO S.A w 1999 r. przez Poznańskie Stowarzyszenie Miłośników Średniowiecznego Rzemiosła i Technik przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zrobiono je metodą charakterystyczną dla wczesnego średniowiecza, zgodnie z technologią menniczą obowiązującą w okresie, z którego pochodzą czyli z czasów Mieszka Plątonogiego, założyciela księstwa raciborskiego, władcy Polski. Rewers medali przedstawiający pieczęć Mieszka Plątonogiego nie był umieszczany na monetach i medalach okolicznościowych na ziemiach Raciborszczyzny od blisko 800 lat.
Poseł Andrzej Markowiak obiecał przywieźć bombki choinkowe z podpisami znanych polskich polityków z lewej i prawej strony sceny, których nazwiska nie schodzą z pierwszych stron gazet. Starosta przekazał swoje pióro, wicestarosta pamiątkowy medal z Maerkische Kreis, a przewodniczący Rady Tadeusz Wojnar, niegdyś pięściarz, rękawice bokserskie.
(waw)