Numer: 2 (510)
Data wydania: 09.01.02
- Młodzież szkolna z Raciborza, w tym studenci będą mogli w okresie ferii zimowych tradycyjnie darmowo korzystać z lodowiska „Piastor” na Ostrogu, ale tylko podczas dwóch wejść; jednego porannego dla grup zorganizowanych ze szkół i klubów osiedlowych oraz południowego indywidualnego. Przy wejściu sprawdzane będą legitymacje. Wieczorem za lodowisko trzeba będzie zapłacić. Zorganizowane grupy raciborskich uczniów będą też mogły darmowo korzystać z krytych pływalni. Koszty wejść pokryje kasa miejska.
- Delegacja Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego gościła w Märkische Kreis. Z tym niemieckim powiatem w Północnej Nadrenii-Westfalii współpracuje oficjalnie od 2001 r. powiat raciborski. Niemcy z naszego województwa wyjechali na zaproszenie Związku Ślązaków w Niemczech oraz starosty Märkische. Zostali przyjęci przez władze tego powiatu, przedstawicieli frakcji CDU w parlamencie Nadrenii-Westfalii oraz działaczy Związku Ślązaków. Mówiono o integracji społeczności polskiej i niemieckiej, pomostowej funkcji mniejszości niemieckiej, jej sytuacji w powiecie raciborskim oraz zbliżającej się integracji Polski z krajami Unii Europejskiej. Działacze mniejszości województwa śląskiego zadeklarowali, że zrobią wszystko, by partnerstwo powiatu Märkische i raciborskiego było modelowe. W tym miesiącu TSKN zatwierdzi swój plan działania na bieżący rok.
- 2 stycznia prezydent Raciborza Adam Hajduk, starosta Marek Bugdol, przewodniczący Rady Powiatu Henryk Panek, wójtowie i burmistrzowie ziemi raciborskiej wzięli udział w spotkaniu opłatkowym, które w rybnickim Zespole Szkół Ekonomicznych zorganizował marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht. Przed spotkaniem zgromadzeni samorządowcy wzięli udział we mszy świętej, którą w bazylice Św. Antoniego odprawił metropolita górnośląski abp Damian Zimoń.
- W styczniu Rada Powiatu zajmie się oceną realizacji uchwał podjętych w 2001 r. oraz sprawozdaniami z prac komisji stałych. Tematem wiodącym w lutym będzie zintegrowany system bezpieczeństwa na obszarze powiatu raciborskiego.
- 7 stycznia w raciborskim Muzeum odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne prezydenta miasta Adama Hajduka z przedstawicielami raciborskich firm, instytucji oraz radnymi. 4 stycznia z wójtami i burmistrzami gmin powiatu raciborskiego oraz kierownikami podległych Starostwu jednostek spotkał się starosta Marek Budgol.
- 21 grudnia na ostatniej w ubiegłym roku, niezwykle pracowitej sesji spotkali się radni powiatowi. Przyjęli sprawozdania z działalności: Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Rada przyjęła również szereg uchwał m.in. w sprawie: budżetu powiatu na 2002 r.; zatwierdzenia tegorocznego planu pracy Rady; uzupełnienia składu Komisji Rewizyjnej oraz zmian w strukturze Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego.
- W tym roku Śląskie Kuratorium Oświaty nie będzie prawdopodobnie refundować kosztów czesnego za studia i kursy podejmowane w ramach dokształcania przez nauczycieli. Zgodnie z prawem, swój fundusz doskonalenia zawodowego nauczycieli, w wysokości 1 proc. funduszu wynagrodzeń, ma miasto. Pieniądze te, jak zapowiada wiceprezydent Mirosław Lenk, zostaną wydatkowane głównie na delegacje, ryczałty i diety, a jedynie w szczególnych przypadkach na pokrycie kosztów czesnego. Te szczególne przypadki, to wydanie przez władze miasta skierowania na studia na tzw. deficytowych kierunkach, głównie językowe. W grę wchodzą jedynie skierowania tegoroczne.
- 17 stycznia władze miasta spotkają się w ratuszu z dyrektorami raciborskich szkół podległych gminie. Mowa będzie o obniżeniu tegorocznej subwencji oświatowej i konieczności poczynienia oszczędności. Jak poinformował nas wiceprezydent Mirosław Lenk, rzecz idzie o zmniejszenie liczby oddziałów oraz przejście na emeryturę nauczycieli, którzy osiągnęli już odpowiedni wiek. Dzięki temu mają być zachowane miejsca pracy dla ludzi młodych. Jak dotychczas, około 95 proc. nauczycieli mających prawa emerytalne decydowało się przejść na wikt ZUS-u. Dzięki temu raciborska oświata uniknęła zwolnień.
- 12 stycznia w Kawiarence artystycznej Polskiego Radia S.A. w Opolu odbędzie się wieczór autorski Ireny Trojanek Szmidtowej oraz Elżbiety i Andrzeja Biskupów. W części pierwszej wieczoru przewidziany jest godzinny recital piosenek Marzeny Korzonek, do których słowa napisała I. Trojanek, a muzykę E. Biskup. W drugiej części zabrzmią pastorałki Elżbiety i Andrzeja Biskupów w wykonaniu: Agnieszki Pytlik, Magdaleny Kaszty, Małgorzaty Gajdy oraz Dawida Koczy - solistów Młodzieżowego Domu Kultury śpiewających w zespole „Miraż”.
- Od stycznia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu otwiera niektóre swoje placówki także w czwartki. Jak informuje dyrektor Małgorzata Szczygielska, jest to związane z licznymi prośbami czytelników. Godziny otwarcia w ten dzień przedstawiają się następująco: wypożyczalnia przy Rynku - od 10.00 do 18.00; wypożyczalnia główna przy ul. Kasprowicza - od 10.00 do 18.00; oddział muzyczny przy ul. Kasprowicza - od 10.00 do 16.00; oddział dla dzieci przy ul. Wojska Polskiego od 12.00 do 17.00.
- Irena Łaba przestała pełnić funkcję członka Rady Społecznej Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Zrezygnowała sama, kiedy radny powiatowy Franciszek Waniek podczas jednej z sesji uznał, że skoro jej mąż jest dyrektorem tegoż Szpitala, to taka sytuacja może rodzić różne podejrzenia. Prawo nie zabrania obejmowania przez współmałżonków fotela członka Rady Społecznej i dyrektora jednostki. Nowym członkiem Rady został wybrany Henryk Siedlaczek, etatowy członek zarządu powiatu ds. oświaty, zdrowia i opieki społecznej.
- 25 stycznia Muzeum w Raciborzu zaprasza swoich dobroczyńców i sponsorów na koncert zimowy, podczas którego wystąpi znakomita chorzowska śpiewaczka Maria Meyer z tamtejszego Teatru Rozrywki. Początek o godz. 17.00. Za naszym pośrednictwem dyrekcja Muzeum już dziś dziękuje za okazaną pomoc: Henklowi Polska S.A., Izoserwisowi, R. Bortlowi, R. Makulikowi, R. Trawińskiemu, F. Hosnowskiemu, A. Markiewce, A.A. Malcharczykom, E. Janecie, Nadleśnictwu Rudy Raciborskie, Sima Art., Ispo Polska i H. Nawrotowi.
- Szkoła Podstawowa nr 13 przeprowadziła świąteczną akcję „Pomóżmy naszym szkolnym dzieciom przeżyć radosne i syte święta”. Dzięki temu pomoc uzyskało 35 dzieci z 10 rodzin. Szczególne podziękowania należą się: klasie I b - wychowawca Krystyna Kupka, kl. II a - wychowawca Małgorzata Sochacka, kl. II b - wychowawca Dorota Świst, kl. V b - wychowawca Zdzisława Bobyk i kl. IV b - wychowawca Irena Procek.
- W siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej od 20 grudnia działa biuro poselskie posła Platformy Obywatelskiej Andrzeja Markowiaka. Jest jednym z trzech obok Rybnika i Żor.