Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (512) Data wydania: 23.01.02

Spotkanie dla liderów

29 stycznia w ratuszu odbędzie się zapowiadane wcześniej spotkanie w sprawie waloryzacji przyrodniczej miasta. Dla przyrodników i ekologów to okazja do zapoznania się z najnowszym stanem badań.

Chcemy, by wszystkie zainteresowane gremia wniosły swoje uwagi na etapie, w którym będzie je można uwzględnić przed opracowaniem ostatecznej wersji dokumentu - przypomina Zdzisława Sośnierz, naczelnik Wydziału. Swoje kolejne zaproszenie na łamach Ekonowin kieruje przede wszystkim do przyrodników, biologów i liderów edukacji ekologicznej ze szkół a także młodzieży, która interesuje się tą tematyką. Racibórz i okolice to region najbardziej atrakcyjny przyrodniczo w województwie śląskim. Zawdzięcza to położeniu u wylotu Bramy Morawskiej, przez którą migruje wiele gatunków fauny i flory. Dyskusja na spotkaniu w sprawie „Waloryzacji przyrodniczej miasta Raciborza” będzie niewątpliwą okazją do zapoznania się z najnowszym stanem wiedzy, tym bardziej, że swoją obecność zapowiedziało wielu specjalistów. Rozpocznie się ona o godz. 17.00 w sali kolumnowej, gdzie zwykle obraduje Rada Miasta. Dokument już dziś można przeglądać w ratuszu, w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Czynione są starania, by w formie pliku tekstowego znalazła się na magistrackiej stronie www.
 
Przypomnijmy, czym jest „Waloryzacja przyrodnicza miasta Raciborza”. Jak czytamy we wstępie do niej: „Celem opracowania było określenie środowiska przyrodniczego miasta poprzez ogólny spis warunków przyrodniczych w jego granicach administracyjnych, analizę układu terenów zieleni oraz ich składników, opis szczegółowy wybranych siedlisk i elementów zasługujących na uwagę, wybór cennych gatunków roślin i zwierząt do objęcia szczególną opieką, a nawet ochroną prawną, analizę układu przestrzennego i propozycje rozwoju układu zieleni jako składnika procesów urbanistycznych a także analiza i wskazanie możliwości rozwoju krajobrazowego miasta”. Zadania, na zlecenie Urzędu Miasta, podjął się zespół doświadczonych pracowników Akademii Rolniczej we Wrocławiu z Katedry Łąkarstwa i Kształtowania Terenów Zielonych. Pomagało im grono lokalnych przyrodników. Zespołem kierował dr Jerzy Sporek. Od lipca do października na terenie miasta przeprowadzono prace inwentaryzacyjne. Wykorzystano także dostępną literaturę. Zespół nasz nie jest związany z Raciborzem. Zapewniło to nam bezstronne i obiektywne podejście do tematu, nie obciążone emocjami i lokalnym patriotyzmem, jednocześnie utrudniając nam prace terenowe ze względu na konieczność poznania topografii miasta - przekonują autorzy.
 
Poszczególne rozdziały opracowania noszą tytuły: „Analiza warunków przyrodniczych”, „Charakterystyka środowiska przyrodniczego”, „Kierunki rozwoju prac w zakresie terenów zieleni”, „Rośliny i zwierzęta objęte ochroną gatunkową występujące na terenie miasta” oraz „Propozycje objęcia ochroną jako pomniki przyrody drzew w Raciborzu”.

(mat)