Po drogach trochę inaczej
Od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowelizacja kodeksu drogowego. Właściwie nie ma działu, w którym by nie nastąpiły istotne zmiany. Dotyczy to zarówno organizacji ruchu, rowerzystów, dróg, jak i zasad przewożenia dzieci - informuje naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu kom. Marek Mruszczyk. Już wkrótce może się okazać, że o nowych regułach większość kierowców wprawdzie słyszała, ale konkretów prawie żaden nie zna. A nieznajomość owych zasad może słono kosztować w bilansie punktów karnych.
Z najbardziej istotnych zmian, jakie zaszły, warto pamiętać, że obecnie konieczne jest przewożenie dzieci w fotelikach bądź innym urządzeniu ochronnym, jeśli nie ukończyły one 12 roku życia lub mają poniżej 1,50 cm wzrostu. Obowiązuje przy tym zakaz przewożenia dzieci na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy, pod warunkiem wyposażenia pojazdu w poduszkę powietrzną.
Zmianie uległy również przepisy pośrednio dotyczące przewożenia dzieci - głównie w autobusach szkolnych. Pojazd ów musi obecnie speł-niać określone wymogi - mieć pomarańczową barwę, a z przodu i z tyłu prostokątne białe tablice z napisem czarnym „autobus szkolny”. Co ważne dla innych uczestników ruchu, jeśli w autobusie takim instieje załączona tablica z napisem stop, załączone są światła awaryjne - oznacza to dla innych uczestników ruchu, że mają zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok tego autobusu. Nowelizacja kodeksu drogowego upoważnia ponadto kierowcę autobusu szkolnego do wydawania poleceń innym uczestnikom ruchu.
Uważać od kilku tygodni powinni miłośnicy komórek. Odstąpiono od starego określenia „urządzenie głośnomówiące” i zastąpiono nowym terminem - zakazem używania telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce. Co ciekawe, nie dotyczy to jednak radia CB lub innych urządzeń nadawczo - odbiorczych.
Kilka zmian nastąpiło także w organizacji ruchu drogowego. Do tej pory droga twarda drobnożwirowa w rejonie skrzyżowań bez znaków nie wymagała podporządkowania się innym uczestnikom ruchu - wszystkich dotyczyły takie same reguły pierwszeństwa. Jednak drogę taką od 1 stycznia zakwalifikowano do dróg gruntowych - a to oznacza, że w każdym przypadku wyjeżdżający z niej kierowca musi ustąpić pierwszeństwa jadącemu po drodze twardej.
Sama organizacja ruchu na skrzyżowaniach także została zmieniona. Trzeba pamiętać, iż zmieniając pas ruchu na skrzyżowaniu należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi już jadącemu na tym pasie, a także pojazdowi, który zamierza wyjechać na ten pas z prawej strony.
(sem)