Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (514) Data wydania: 06.02.02

Ludzie w domu mają

Po naszym artykule o zbiorach starożytności w raciborskim Muzeum pewna kobieta przyniosła dwanaście monet rzymskich znalezionych koło Rudnika.

Monety zostały ponoć znalezione koło Rudnika. Przyniosła je wnuczka niegdysiejszego właściciela, który jednak nie wyjawił okoliczności, w jakich zabytki weszły w jego posiadanie - opowiada dr Dariusz Chojecki z Muzeum, który z pasją zajmuje się tropieniem zabytków starożytności na Górnym Śląsku, m.in. rzymskich monet, których było kiedyś bez liku w zbiorach muzealnych i prywatnych. Dziś został po nich jedynie ślad w źródłach. Tereny w Bramie Morawskiej, a więc ziemia raciborska i głubczycka to prawdziwe zagłębie rzymskich monet. Biegł tędy słynny Szlak Bursztynowy, którym podążali rzymscy kupcy. Ludzie na pewno znajdowali ogromne ilości monet, ale zatrzymywali je dla siebie - dodaje D. Chojecki. Wiele z nich mogło również trafić z powrotem do ziemi. Po kilkunastu wiekach w ziemi przypominają jedynie bezwartościowe skorodowane blaszki. Nie wszyscy potrafią się im przyjrzeć, by dostrzec napisy i wizerunki rzymskich cesarzy.
 
Dwanaście monet przyniesionych do Muzeum wybito w miedzi, prawdopodobnie w IV w. n.e. za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego. Jego solidy znajdowano już na Raciborszczyźnie. Miedziaki nie stanowią unikatów. Są bardzo zniszczone, ale mają wartość historyczną. Materialną, niestety, niewielką. Jednakowo kiepski stan, większa liczba monet, ten sam surowiec i okres powstania mogą sugerować, że rzeczywiście pochodzą z jakiegoś znaleziska, nie wykluczono, że z okolic Rudnika - komentuje D. Chojecki. Muzeum wyraziło chęć zakupu kolekcji. Jak dowiedzieliśmy się, oferentka przystała na zaproponowaną przez Muzeum cenę zakupu i wkrótce kolekcja stanie się częścią zbiorów.
 
Muzeum prosi o kontakt osoby, który mają monety lub znalazły przedmioty je przypominające. Już w XIX w. i w latach późniejszych szczególnie dużo znajdywano ich w okolicach: Sławikowa, Modzurowa, Pogrzebienia, Czerwięcic, Miedoni i śródmieścia Raciborza.

(waw)