Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (514) Data wydania: 06.02.02

Ciągle w górę

Przestępczość w Polsce w 2001 r. była niższa od tej w 2000 r. Ogółem przestępstw było co prawda więcej, ale jest to efekt kwalifikowania jako czyn karalny prowadzenia samochodu po pijanemu. W powiecie raciborskim (bez gminy Kornowac), jak wynika z dorocznego sprawozdania Prokuratury Rejonowej, stwierdzono 3249 przestępstw, podczas gdy dwa lata temu 2721. Jeśli nawet odjąć 394 czyny karalne związane z ruchem drogowym (wzrost w stosunku do 2000 r. o 861 proc., co wynika z karania nietrzeźwych kierowców), to i tak odnotowano ogólny wzrost przestępczości szacowany na 6,5 proc. Mamy jednak dużo niższy w województwie śląskim współczynnik nasilenia przestępczości na 100 tys. mieszkańców. Wynosi on 2717, a w Śląskiem 3681. Generalnie powiat raciborski należy do regionów względnie spokojnych.
 
Wzrost przestępczości odnotowano w przypadku m.in.: kradzieży samochodów, korupcji, posiadania i sprzedaży narkotyków, malwersacji gospodarczych, kradzieży mienia i kradzieży z włamaniem. Mniej było czynów bezpośrednio skierowanych przeciwko życiu i zdrowiu człowieka - rozbojów, wymuszeń, pobić i zabójstw. Mniej przestępstw popełnili nieletni. W 2000 r. byli bohaterami 320 spraw, w roku ubiegłym już tylko 134, choć liczba sprawców spadła jedynie ze 130 do 126. Prokuratura Rejonowa odnotowała także dalszy wzrost przestępczości przeciwko rodzinie, czyli fizycznego i moralnego znęcania się nad jej członkami oraz niealimentacji, która ze względu na zubożenie społeczeństwa przybiera rozmiary społecznego problemu.
 
Wzrostowi przestępczości towarzyszył, niestety, spadek wykrywalności. Spadł on z 48,7 do 46,5 proc. Dotyczył głównie: gwałtów, kradzieży z włamaniem i tzw. zwykłych, głównie kieszonkowych, rozbojów i wymuszeń rozbójniczych. Współ-czynnik poprawił się w przypadku: bójek i pobić, sprzedaży narkotyków czy korupcji.
 
Większość z blisko 4 tys. spraw, który wpłynęły w 2001 r. do Prokuratury Rejonowej dziesięciu prokuratorów załatwiło do trzech miesięcy. Jedynie kilkanaście trwało dłużej, w tym trzy ponad rok. Do sądów trafiły 952 akty oskarżenia przeciwko ponad 1,1 tys. osobom. Blisko 500 postępowań karnych umorzono. 36 osób na czas śledztwa zostało przez sąd tymczasowo aresztowanych. Sądy zdołały osądzić 726 osób. Jedynie w przypadku 19 osób doszło do uniewinnienia. Zdecydowana większość aktów oskarżenia zakończyła się skazaniem, a w 31 przypadkach warunkowym umorzeniem. Ponad 40 razy prokurator, nie zgadzając się z wyrokiem sądu pierwszej instancji, apelował do wyższej.

(waw)