Śpiew jest mową serca
Chór istnieje od września 1999 roku. Wtedy to jego założyciel i ostoja - Marceli Reszka, nauczyciel muzyki, postanowił zainteresować śpiewem utalentowanych w tej dziedzinie uczniów Gimnazjum nr 4. Udało się. Obecnie chór liczy 54 uczniów ze wszystkich gimnazjalnych klas. Chórzyści śpiewają zazwyczaj pieśni w języku polskim o bardzo zróżnicowanej tematyce. Jednak przeważają w ich repertuarze utwory o miłości i walce dobra ze złem. Ich autorem jest Marceli Reszka. Zdarza się również, że młodzież sama proponuje piosenki, które potem nauczyciel dostosowuje do potrzeb chóru.
Od niedawna chórzyści mają okazję występować w nowych, ujednoliconych strojach, które specjalnie na okazję wyjazdu na Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie uszyto dzięki wsparciu finansowemu dyrekcji szkoły, rodziców i ks. Alojzego Jurczyka. Nowe, niebieskie szaty przyniosły chórzystom szczęście, bowiem zostali tam laureatami trzeciego miejsca w kategorii chórów. Jest to niebywałe osiągnięcie, gdyż w tym przedsięwzięciu muzycznym wzięło udział ponad 15 tysięcy uczestników.
Nie jest to jedyny sukces młodych śpiewaków. Ich najważniejszymi osiągnięciami w ciągu trzech lat istnienia chóru było zajęcie innych czołowych miejsc w ogólnopolskich przeglądach i festiwalach. Spośród wielu wykonawców to właśnie ich wyłoniono jako laureatów pierwszych miejsc w Raciborskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Malujemy nasz świat piosenką”. Warto przypomnieć również ubiegłoroczne złote laury w Międzygimnazjalnym konkursie „Piosenki i Poezji Religijnej” oraz w Wojewódzkim Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Województwa Śląskiego „Kolorowe Nutki”. Chórzyści zwyciężyli również w konkursie „Świat w oczach młodego człowieka - jego lęki i nadzieje”. Ich dorobek artystyczny został także wysoko oceniony w IX Raciborskim Przeglądzie Piosenki Religijnej „Spotkałem Pana” (III miejsce) i w IV Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki” wraz z zespołem teatralnym „Gimzowisko” prowadzonym przez Joannę Gizowską - Kurek (I miejsce).
Gimnazjaliści biorą także regularnie udział w koncertach dobroczynnych „Dzieci - dzieciom”, z których dochód przeznaczony jest na rzecz fundacji SOS Dzieciom” i Ośrodka dla Samotnej Matki z Dzieckiem Maja w Miedoni. Co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia chór występuje z koncertem kolęd dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Złota jesień”. Od lat uczestniczymy także w „Wieczorze kolęd” organizowanym przez Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz w „Regionalnych Spotkaniach Wspólnot Śpiewaczych” organizowanych przez Parafię NSPJ - dodaje dyrygent Marceli Reszka. Bogaty repertuar kolęd gimnazjalny chór zaprezentował również w kościołach Matki Bożej i Św. Jadwigi.
Młodzi chórzyści chętnie angażują się w działalność chóru. Mogą liczyć na wsparcie pana Marcelego i swoich rodziców, którzy w miarę możliwości im pomagają. Poprzez uczestniczenie we wspólnych ćwiczeniach dwa razy w tygodniu, jak zapewnia M. Reszka, młodzież ma okazję robić to, co lubi oraz rozwijać swoje umiejętności wokalne. Zawsze powtarzam chórzystom, że muszą przepuszczać tekst pieśni przez „maszynkę” serca, czyli przez pryzmat serca. Poprzez spotkania staram się też dbać o ich dobre wychowanie oraz uwrażliwienie na piękno. Śpiewamy zazwyczaj dla tych, którzy mają w sercu pewne wartości, szczególnie dla ludzi pokrzywdzonych przez los - mówi dyrygent.
E.Wa