Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (515) Data wydania: 13.02.02

Roczek zaprzyjaźnionych rycerzy

Współczesne rycerstwo to nie zabawa, to sposób na życie. Z takiego założenia wychodzą miłośnicy kultury wieków średnich, którzy, mimo zimowego okresu, mieli okazję spotkać się 2 lutego na będzińskim zamku, by omówić sprawy ważne dla każdego rycerza i białogłowy. W imprezie, obok kilku innych śląskich i małopolskich bractw wzięli również udział członkowie Załogi Grodu Raciborskiego.

Impreza na będzińskim zamku została zorganizowana z wielką pompą. Po pierwsze okazją do spotkania był jubileusz tamtejszego bractwa, które obchodziło roczek swojego istnienia, po drugie, specjalnie na tę okazję przygotowano chorągiew, którą woje z Będzina z dumą zawiesili po raz pierwszy na drzewcu. Odtąd chorągiew z orłem w żółto-czerwonych barwach, będzie godłem będzińskiego zrzeszenia.
 
Uroczystość, nawiązująca do średniowiecznych tradycji, rozpoczęła się w samo południe. Zostali na nią zaproszeni włodarze miasta oraz rycerze i damy z zaprzyjaźnionych bractw. Kobiety w kolorowych strojach reprezentujące prawie każde stulecie średniowiecza oraz mężczyźni w kolczugach i wielobarwnych tunikach zjechali tego dnia na będziński zamek. Podczas uroczystości rozległ się huk armaty, a przy średniowiecznym jadle i napitku rycerstwo bawiło się do wieczora. Organizatorem średniowiecznej zabawy był Czarny Rycerz, kasztelan Kasztelanii Będzińskiej oraz założyciel bractwa.
 
Do grona przyjaciół będzińskiego bractwa należą również raciborzanie, którzy tego dnia już wczesnym rankiem wyruszyli do Zagłębia z prezentem dla jubilatów. Załoga Grodu Raciborskiego od początku istnienia będzińskiego bractwa współpracuje z jego członkami. Mężczyźni obu miast razem zgłębiają tajniki szermierki u swojego mistrza Zbigniewa Sawickiego, który kształci ich według średniowiecznych traktatów dotyczących tzw. szermierki dawnej.
 
Roczek bractwa będzińskiego był również okazją do przedyskutowania ważnych dla rycerstwa spraw. Ważne jest, by przed rozpoczęciem sezonu turniejowego omówić kwestię organizacji wspólnych imprez, zsynchronizowania ich w czasie oraz stworzenia pewnego rodzaju porozumienia co do reprezentacji Śląska podczas tegorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Zależy nam, by podczas takich spotkań wymieniać się doświadczeniami co do technik walki oraz uzbrojenia - tłumaczy Paweł Ryś z Załogi Grodu Raciborskiego. Od innych fascynatów kultury średniowiecznej można dowiedzieć się również o producentach mieczy, szabli i zbroi płytowych oraz w jaki sposób wykonać różne elementy ubioru i uzbrojenia - dodaje Grzegorz Musioł.

E.Wa