W skrócie
RACIBÓRZ
Prawdopodobnie od 1 czerwca będzie obowiązywać nowe porozumienie władz powiatu z wojewodą śląskim w sprawie prowadzenia zadań z zakresu wydawania paszportów. Od tej pory w Starostwie Powiatowym przy ul. Klasztornej będą załatwiani mieszkańcy gmin: Racibórz, Kornowac, Nędza i Rudnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszą się kolejki. Swoje biura w Urzędach Gmin będą miały: Krzyżanowice, Krzanowice, Kuźnia Raciborska i Pietrowice Wielkie.
W magistracie trwają prace nad uruchomieniem strefy płatnego parkowania, które obejmie śródmieście Raciborza. Uzgadniane są szczegóły organizacji ruchu i oznakowania. W strefie będą różne opłaty. Im bliżej Rynku tym drożej. Ich pobieraniem zajmą się parkingowi. Zdaniem władz miasta będzie to sposób na częściową likwidację bezrobocia. Ratusz liczy również na wzrost wpływów do swojej kasy.
Program aktywizacji gospodarczej miasta oraz projekt uchwały w sprawie ulg i zwolnień w podatku od nieruchomości będą głównymi punktami obrad kolejnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 24 kwietnia. Radni będą też głosować nad udzieleniem zarządowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu.
30 kwietnia odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Radni będą głosować nad przedstawionym przez zarząd sprawozdaniem z wykonania ubiegłorocznego budżetu.
8 maja w Tworkowie i Krzanowicach gościć będzie znany uzdrowiciel Clive Harris. Bezpłatne bilety wstępu będzie można odebrać 29 kwietnia o godz. 10.00 w Centrum Kultury w Tworkowie przy ul. Zamkowej 48 i 30 kwietnia o godz. 9.00 w Bibliotece Domu Kultury w Krzanowicach przy ul. Zawadzkiego 3.
8 maja odbędzie się uroczystość nadania Gimnazjum nr 3 przy ul. Żorskiej imienia Augustyna Weltzla. Początek o godz. 11.00.
www.platforma.raciborz.pl - to strona internetowa, dzięki której można się kontaktować z posłem Andrzejem Markowiakiem z PO. 25 kwietnia o godz. 16.30 otworzył kolejne, już piąte swoje biuro poselskie, tym razem w Czerwionce-Leszczynach.
19 kwietnia odbyło się wspólne posiedzenie zarządów Raciborza i Opawy. Omówiono propozycje współpracy na bieżący rok. W tym roku w czerwcu, przypomnijmy, odbędą się Dni Raciborza w Opawie. Wcześniej, 18 maja, na wspólnym posiedzeniu zbiorą się rady obu miast.
200 tys. zł preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach chcą zaciągnąć władze powiatu na sfinansowanie modernizacji kotłowni w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza.
Starosta Marek Bugdol osobiście pełnić będzie rolę przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala Rejonowego po tym, jak rezygnację z tego urzędu złożył Tadeusz Wojnar, na co dzień prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” i przewodniczący Rady Miasta.
Zarząd powiatu raciborskiego zajmował się na swym ostatnim posiedzeniu planem naprawy sytuacji finansowej Agencji Rozwoju Rolnictwa i Przemysłu Przetwórczego Regionu Raciborskiego S.A. oraz założeniami do planów restrukturyzacyjnych Szpitala Rejonowego.
Szkoła Podstawowa nr 11 zorganizowała festiwal piosenki anglojęzycznej, w którym wzięło udział 53 uczniów. I miejsce przyznano ex equo: Annie Toniarz, Karolinie Furman, Marcelinie Kurzydem, Judycie Pisarczyk, Alicji Tworek, Karolinie Zaborek, Alinie Jałowieckiej, Justynie Rejman, Kindze Karwańskiej, Dżesice Grzeszczyk, Marlenie Wojtanowicz, Edycie Duksie, Paulinie Trusz i Bernadettcie Rybińskiej. Organizatorką festiwalu była Barbara Mleczko.
Na przełomie marca i kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Raciborzu zorganizowano dwa wiosenne konkursy: „MAXIJAJO” oraz „MISS MARZANNA 2002”. Podobnie jak w roku ubiegłym cieszyły się dużą popularnością. Wpłynęły prace z wielu raciborskich szkół. Najliczniej reprezentowane były szkoły: SP 11, SP 18, SP 4 oraz SP 1. W obu konkursach prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I - III i klasy IV - VI. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i wyróżnienia. Konkursy pozwoliły uczniom rozwinąć zdolności organizacyjne, umiejętność pracy zespołowej; zapewniły realizację celów dydaktycznych i wychowawczych. Prace posiadały wysokie walory estetyczne i prezentowały twórcze podejście do tematu wszystkich uczestników. Organizatorkami konkursu były Jarosława Kolorz i Barbara Śmieja.
17 kwietnia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej odbyła się promocja tomiku wierszy „W kropli dręczącego niepokoju” Grażyny Drobek-Bukowskiej. Promocję zorganizowało Raciborskie Stowarzyszenie Twórców Kultury „Horyzont”.
Zarząd miasta powołał składy komisji do przeprowadzenia konkursów na stanowiska dyrektorów przedszkoli i gimnazjów prowadzonych przez gminę Racibórz.
Poseł Andrzej Markowiak został zaproszony do udziału w pracach rady programowej i jury IV edycji konkursu ekologicznego „Przyjaźni środowisku” organizowanym corocznie przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Od 17 do 19 kwietnia w Kiekrzu pod Poznaniem trwała konferencja z zakresu zarządzania przez jakość, w której wziął udział starosta raciborski Marek Bugdol. Jej tytuł to „TQM nadal aktualne - nowe obszary: wiedza, środowisko, administracja, restrukturyzacja...”. Starosta Bugdol wygłosił referat pt. „Doświadczenia z certyfikacji Urzędu Powiatowego w Raciborzu”.
Na wniosek zarządu Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił sprawozdanie z realizacji wydatków w I kwartale 2002 r. Do tej pory wydatkowano 22,65 tys. zł, głównie na edukację ekologiczną, modernizację indywidualnych kotłowni oraz badania i analizy.
Miłośnicy prozy Andrzeja Sapkowskiego jeszcze do 30 kwietnia mogą nadsyłać do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej prace literackie będące próbą kontynuacji przygód bohaterów sagi o Wiedźminie. Przypomnijmy, że wezmą one udział w konkursie zorganizowanym przez raciborską MiPBP, przy której działa również klub miłośników fantastyki.
Z bibliotecznej półki
W Wypożyczalni Głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. J. Kasprowicza 12 są już m.in.: „Syndrom Anastazji” Mary Higgins Clark, „Kamienie z dna rzeki” Ursuli Hegi, „Inne rozkosze” Jerzego Pilcha, „7 opowiadań o miłości i jedno inne” Hanny Samson, „Córki księżniczki Sułtany” Jean Sasson oraz „Policjantka” Dorothy Uhnak. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00. Oddział Muzyczny poleca nowe płyty CD: „High Voltage” AC/DC, „Greatest hits” Alice Cooper, „Blokersi”, „Unforgetteble” Natalie Cole, „Clannad”, Tracy Chapman, „90125” Yes, „The Best of 1980-1990” U2 oraz „Nienasycenie” Anny Marii Jopek. Zapraszamy w poniedziałki i środy od 11.00 do 18.00, wtorki, czwartki i piątki od 10.00 do 16.00.