Koncertowanie w lesie
W tym roku przypadła jubileuszowa edycja Trojoka Śląskiego, który organizowany jest bezustannie od dziesięciu lat w ramach „Święta Pieśni”. Organizatorami byli już tradycyjnie: Zarząd Okręgu Raciborskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Urząd Miasta w Raciborzu i Gminy Kuźnia Raciborska oraz Chór Mieszany im. J. Rogera z Rud.
Mimo deszczowej pogody, w muszli koncertowej rozbrzmiały piękne głosy chórzystów oraz można było wysłuchać utworów zagranych przez dwie zakładowe orkiestry dęte: Zakładów Elektrod Węglowych S.A. pod batutą Joachima Paczyńskiego oraz „Rafako” S.A. pod dyr. Józefa Oslislo. Przez dwie godziny, kilkuset chórzystów śpiewało znane i lubiane pieśni ludowe Śląska - polsko-, czesko - i niemieckojęzyczne. Imprezę poprowadzili, przebrani w stroje ludowe- Katarzyna Gierszewska i Adam Popławski, którzy nagradzali chórzystów bukietami kwiatów i albumami znanego raciborskiego fotografika - Bolesława Stachowa.
Tego dnia, obok występów dzieci z rudzkiego przedszkola, które przygotowała Maria Wiechoczek oraz zespołu wokalnego „Smerfy” z Rud (opiekun Jerzy Kleczka), zaprezentowali się chórzyści z sześciu chórów naszego powiatu. Tradycyjnie już swój śląski repertuar przedstawili członkowie chóru „Złota Jesień” przy SM „Nowoczesna” pod dyr. Danuty Domin oraz młodzież licealna z Chóru Mieszanego i Zespołu Instrumentalnego „Strzecha”, którego opiekunem jest Piotr Libera. Kilka pieśni zaśpiewał również chór rekrutujący się z uczniów Gimnazjum nr 4. Gimnazjaliści, przygotowani przez Marcelego Reszkę, od trzech lat zdobywają wiele laurów na ogólnopolskich konkursach muzycznych. Swój repertuar muzyczny zaprezentowali także chórzyści Chóru Mieszanego „Canatate”, działającego przy DFK w Pawłowie, pod kierunkiem Marii Hercog, śpiewacy z Chóru przy Parafii św. Mateusza i Macieja z Brzezia pod batutą Aleksandry Gamrot oraz gospodarze imprezy - chórzyści z Rud pod kier. Krystyny Lubos.
E.Wa