Wieści gminne
Kuźnia Raciborska
Jest już czynny ośrodek wodno-rekreacyjny „Wodnik” w Kuźni Raciborskiej. Przydatność akwenu do kąpieli potwierdził Sanepid. Nowy dzierżawca wykonał niezbędne remonty i odnowienia. Działać będzie gastronomia. Wstęp dla dzieci wyniesie 2 zł, dla dorosłych 4 zł.
Nie będzie podwyżek czynszu za lokale mieszkalne będące własnością gminy. Nie zgodził się na to zarząd po tym jak z wnioskiem wystąpił Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Rudy
„Rola i miejsce pomników w kształtowaniu lokalnej świadomości historycznej. Sugestie i postulaty badawcze. Wybrane pomniki i miejsca upamiętnienia w Rudach” - to tytuł referatu, który został, 13 czerwca, wygłoszony przez Henryka Siedlaczka w rudzkim zespole klasztorno-pałacowym w ramach cyklu „Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin” zorganizowanego przez Dom Współ-pracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe i Zarząd Wojewódzki DFK w Raciborzu. Z programem „Niemieccy poeci na naszych ziemiach” wystąpili rudzccy gimnazjaliści oraz uczniowie szkoły w Bolaticach recytujący wiersze J. v. Eichendorffa i Augusta Scholtisa.
Siódma już edycja Rudzkich Plenerowych Warsztatów Plastycznych odbyła się 14 czerwca na terenie Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach koło Raciborza. Do udziału w imprezie organizator - Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej - zaprosił twórczo uzdolnioną młodzież reprezentująca szkoły gimnazjalne i średnie oraz instytucje kultury z terenu powiatu raciborskiego. Główna idea imprezy to wymiana doświadczeń twórczych oraz promocja młodych talentów. Rudzkie Plenerowe Warsztaty Plastyczne mają formę zbliżoną do warsztatów twórczych. Główny nacisk kładzie się na wrażliwość w obcowaniu z kilkusetletnimi tradycjami i rudzką przyrodą, a także na walory ekspresyjne prac. W tym roku uczestnicy warsztatów wypowiedzą się w formach przestrzennych inspirowanych architekturą cysterską. W ubiegłym roku pokłosiem Rudzkich Plenerowych Warsztatów Plenerowych była wspólna praca wszystkich uczestników imprezy, wielkości około 100 m. Co roku prace są prezentowane na wystawie poplenerowej, a następnie (w styczniu) dzieła te są licytowane na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanej przez MOKSiR w Kuźni Raciborskiej.
W miejscowości zakotłowało się w związku z planami udostępnienia mieszkańcom na cele kulturalne skomunalizowanej niedawno remizy OSP. Strażacy nie chcą zgodzić się na takie rozwiązanie. Zarząd miejski chce skonsultować sprawę z szerokim gremium mieszkańców sołectwa.
Nędza
Urząd Gminy, 10 i 11 czerwca, pomyślnie przeszedł audyt certyfikujący przeprowadzony przez specjalistów z TÜV Rheinland. Kończy on starania o uzyskanie przez gminę certyfikatu potwierdzającego wdrożenie systemu zapewnienia jakości według norm ISO 9001-2000. Nędza wdrożyła go w następujących dziedzinach: sprawy obywatelskie (meldunki, dowody osobiste), Urząd Stanu Cywilnego, zamówienia publiczne oraz obieg korespondencji. Teraz władze czekają na ustalenie terminu wręczenia certyfikatu.
28 maja na tygodniową wizytę do Gimnazjum w Nędzy przybyła delegacja uczniów i nauczycieli z gimnazjum w Düren. Delegacji przewodniczyli nauczyciele Ursula Vogel i Markus Guthausen. Niemcy zamieszkali w polskich rodzinach. Była to okazja do przyjacielskich rozmów i szlifowania języka. Mieli też możliwościach uczestniczenia bądź obserwowania polskiej procesji Bożego Ciała. Pojechali na grupową wycieczkę do Krakowa i Tarnowskich Gór (sztolnia Czarnego Pstrąga, aquapark), a potem - na zaproszenie poszczególnych rodzin - do Oświęcimia, Wrocławia, Mosznej i Wisły. Przypomnijmy, że w kwietniu gimnazjaliści z Nędzy byli w Düren. Wymiana młodzieży, która, jak sami twierdzą, zastępuję im w zakresie kontaktu z żywym językiem roczną naukę, była możliwa dzięki pomocy finansowej fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Poczęstunek dla młodych Niemców podczas wizyt w szkole i na ogniskach zapewniło babickie koło DFK.Kornowac
19 czerwca w Domu Kultury w Kobyli wójt gminy Józef Stukator spotka się z najlepszymi uczniami roku szkolnego 2001/2002. Wręczy im dyplomy gratulacyjne oraz upominki książkowe.
Krzanowice
26 czerwca odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej. Głównym tematem obrad będzie gminna oświata i sprawy bezpieczeństwa.
30 czerwca Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Raciborzu oraz Urząd Miejski w Krzanowicach organizują wyjazd na dni otwarte do Śmiłowic. Rolnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami prowadzenia upraw i plantacji oraz zakupić po okazyjnych cenach sadzonki drzew i krzewów.
Rudnik
„Oni rozsławili naszą wieś” - to tytuł uroczystości szkolnej, która 19 czerwca odbędzie się w SP w Brzeźnicy. Jej organizatorami są dyrekcja, rada pedagogiczna i samorząd uczniowski.