Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (538) Data wydania: 24.07.02

Mieszkańcy na papierku

Przeprowadzony niedawno Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zweryfikował liczbę mieszkańców powiatu raciborskiego. Według zameldowań powinno nas być około 120 tys., a jest o ponad 15 tys. mniej.

Wstępne dane ze spisu są zaskakujące. Jak się okazuje powiat raciborski od dawna już nie ma 120 tys. mieszkańców, choć tyle wynika z zameldowań. Powód? W ostatnich latach wyemigrowało, głównie do Niemiec, 15.316 osób. Jedni na stałe, inni w celach zarobkowych pozostawiają w rodzinnych stronach jedynie żony i dzieci. Średnio dla całego powiatu korekta stanu osobowego wynosi 12,7 proc. Najmniejsza jest w Raciborzu i Kornowacu - gminach, w których jest najmniej ludności pochodzenia niemieckiego. Najwięcej w pozostałych samorządach, gdzie większość obywateli ma niemiecki paszport.
 
Jak dowiedzieliśmy się w gminach, dane te nie dają pełnego obrazu, bo wśród nieobecnych są zarówno ci, którzy wyjechali kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu, a nadal są zameldowani w Polsce, jak i przedstawiciele tzw. emigracji zarobkowej z lat 90. Trudno więc powiedzieć, ile rzeczywiście liczy powiat np. z osobami, które wyjechały tylko za pracą, a nie na stałe z rodzinami. Dane nie obejmują również tych, którzy jeżdżą do pracy na krótsze okresy.
 
Dane ze spisu są jednak bardzo ważne. W ich kontekście trzeba oceniać sytuację na rynku pracy. Gdyby nie zatrudnienie w Niemczech, stopa bezrobocia byłaby większa niż obecne 13,2 proc. i to przynajmniej o kilka punktów procentowych, które zbliżyłyby powiat raciborski do średniej wojewódzkiej i ogólnopolskiej.
 
Z definicji zaniżona będzie też zawsze frekwencja wyborcza. W ostatnich wyborach parlamentarnych była w rzeczywistości o kilka lub kilkanaście procent większa, bo przecież kilkanaście tysięcy osób nie poszło głosować, ponieważ po prostu nie ma ich w kraju. Duży ubytek ludności w gminach wiejskich tłumaczy np. słabe wyniki Mniejszości Niemieckiej, która, bacząc na liczbę członków, powinna zdobywać znacznie więcej głosów, ale nie zdobywa, bo jej elektorat przebywa w Niemczech.
 
Te brakujące 15 tys. osób nie płaci podatków w Polsce. Część podatku dochodowego od obywateli dostają gminy. Na Raciborszczyźnie w samorządach jest wiele martwych podatkowych dusz. Są zameldowani, ale gminne kasy nic z tego nie mają, bo podatki zostają w Niemczech.

G. Wawoczny