Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (539) Data wydania: 31.07.02

Powstrzymać wandali!

17 lipca nieznani sprawcy złamali dwa konary oczaru wirginijskiego - czarodziejskiego krzewu Indian Ameryki Północnej, który rośnie w parku Moniuszki.

Niszczenie drzew i krzewów miało już wielokrotnie miejsce w Raciborzu, głównie na osiedlach i placach zabaw. Tym razem jednak ofiarą wandali padł okaz szczególny - oczar wirginijski, jedna z nielicznych roślin kwitnących jesienią. W Raciborzu jest to krzew introdukowany, czyli wprowadzony na obszar, w którym naturalnie nie występuje. Warto poświęcić mu trochę uwagi. Indianie wierzą, że ma właściwości lecznicze i moc tajemną.
 
To taki indiański żeńszeń. Nasionka zawierają substancje oleiste będące panaceum na różne dolegliwości. Kora i liście - ze względu na naukowo stwierdzoną zawartość leczniczej gallotaniny i ostrego lotnego olejku - są dobre na stłuczenia, złamania kończyn, zapalenia skóry i błon śluzowych, otarcia i obrzęki a także na biegunki i czerwonkę. Amerykańscy osadnicy docenili ich wartość jako środka przynoszącego ulgę przy miesiączkach, hemoroidach i żylakach. Współcześnie oczar wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów mających dbać o cerę. Rośliną trzeba się jednak umieć posługiwać. Nieumiejętne stosowanie nalewki prowadzi ponoć do zeszpecenia twarzy.
 
Różdżki oczaru podobno świetnie nadają się do wykrywania żył wodnych, pokładów surowców naturalnych, w tym ponoć nawet złota i srebra.
 
W parku Moniuszki rosną dwa oczary, które są z pewnością atrakcją przyrodniczą. Szkoda, że w tak bezmyślny sposób jedna z roślin została okaleczona. W Polsce roślina pojawiła się na początku XIX w. Nie wszędzie się przyjmuje. Najlepiej czuje się w zachodniej, cieplejszej części Polski. Sprzyja jej klimat Kotliny Raciborskiej.

(waw)