Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (540) Data wydania: 07.08.02

Smród pójdzie bokiem

Sieć kanalizacyjna też może mieć „bajpas”. Powstanie on przy ul. Skłodowskiej, by ścieki ze Studziennej skierować do kanalizacji pod terenami kolejowymi. Wszystko po to, by zaoszczędzić mieszkańcom niewyobrażalnego smrodu.

Problem wynika ze zbyt małej ilości ścieków, które wytwarzane są w Studziennej - dzielnicy, w której sieci nie mają jeszcze wszystkie ulice. W tym roku kosztem 1,5 mln zł dociągnięta zostanie ona do Bojanowskiej i Floriana, w przyszłym do Hulczyńskiej i prawdopodobnie do Sobieskiego, Wawrzyńca i Kopca. Dopiero po tym będzie można powiedzieć, że skanalizowana jest cała Studzienna. Prace mają się zakończyć w 2003 lub 2004 roku.
 
Na razie siecią magistralną, która łączy się z miejską na wysokości ulicy Skłodowskiej na Nowych Zagrodach płynie zbyt mało ścieków. Nie ma możliwości technicznych, by trafiły one do oczyszczalni w ciągu doby. Dwa a nawet i trzy dni zalegają w przewodzie ciśnieniowym, gdzie z powodu obecności bakterii beztlenowych następuje rozkład, tworzą się biogazy i bardzo nieprzyjemny zapach wyczuwalny na ul. Skłodowskiej - wyjaśnia odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent Wojciech Krzyżek.
 
Z tego powodu w ratuszu zdecydowano, że już w tym roku przed Skłodowską na sieci zostanie wykonany tzw. „bajpas”, który pozwoli skierować ścieki do rur biegnących pod terenami PKP. Tam zapachy nie będą tak uciążliwe. „Bajpas” miał i tak powstać, ale za dwa lata, na zakończenie całej inwestycji i zapewnić drożność kanalizacji w przypadku awarii przepompowni. Chcąc ulżyć mieszkańcom wykonamy go już teraz. Wcześniej nie byliśmy w stanie przewidzieć, że zrodzą się takie komplikacje - dodaje Krzyżek.
 
We wrześniu ruszy też odbiór ścieków z Obory. Obecnie trwają tam jeszcze końcowe prace przy budowie sieci. Część mieszkańców już się podłączyła, część dopiero to zrobi, choć, jak przyznają w magistracie, nie dla wszystkich będzie to tanie. Największe koszty poniosą właściciele domków przy wale. Przy niektórych rura biegnie nawet 4 metry pod ziemią. Będą się musieli dokopać do przyłącza i zlecić wykonanie podłączenia Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji. Koszty byłyby mniejsze, gdyby wykonali te prace, kiedy kładziono sieć. Mieszkańcy twierdzą jednak, że nie byli na czas poinformowani. Ratusz tłumaczy, że wiedzieli o takiej możliwości, a budowa przyłącza leży tylko i wyłącznie w gestii właściciela domu. Zgodnie z prawem, nie mają jednak takiego obowiązku, bo wystarczy, że okażą dowód zlecenia wykonania usługi opróżniania szamba firmie mającej koncesje na wykonywanie takich usług.
 
Budowa sieci wodociągowej w Oborze będzie kosztowała w tym roku magistrat 750 tys. zł. Łączy się ona - biegną pod torami kolejowymi - z kolektorem sanitarnym na wysokości ulicy Siwonia na Ostrogu. Stamtąd transportowane są pod Odrą do oczyszczalni na Proszowcu. W najbliższych latach kanalizacja zostanie wybudowana w Markowicach. Wkrótce ratusz chce zlecić wykonanie odpowiedniej dokumentacji technicznej na to zadanie.

(waw)