Byliśmy nawet w II lidze
Sekcja Podnoszenia Ciężarów powstała w 1951 r. Założycielem i pierwszym trenerem był Maksymilian Bugla.
Sekcja pracowała w ramach Klubu Sportowego „Unia”. Zgodnie z polityką władz klubu cały czas była w cieniu sekcji piłki nożnej i zapasów. Z powodu braku odpowiednich warunków pracy z seniorami, tj. braku możliwości zabezpieczenia odpowiednich warunków socjalnych i treningowych sekcja pracowała głównie z juniorami. Mimo tego osiągnęła wiele sukcesów w postaci czołowych lokat na Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieży. Kilkakrotnie Mistrzostwo Polski Juniorów zdobywali: Krystian Solich, Wiesław Woliński, Witold Ostrowicz, Werner Musioł, Andrzej Żółty i Piotr Ciepla. Krystian Solich i Piotr Ciepla byli również Młodzieżowymi Mistrzami Polski. Wiesław Woliński był rekordzistą Polski juniorów w podrzucie wynikiem 205 kg. Zawodnicy Witold Ostrowicz i Wiesław Woliński byli członkami kadry narodowej juniorów.
W latach 1980-1981 sekcja brała udział w rozgrywkach II ligi państwowej. Po spadku, do roku 1999 startowali w rozgrywkach III ligi państwowej.
Sekcja prowadziła bardzo dobrą pracę z juniorami. W roku 1996 w rozgrywkach ligi juniorów Makroregionu Śląskiego zajęła II miejsce, a w roku 1997 zdobyła miejsce I. Awans do II ligi państwowej sekcja wywalczyła i startowała w lidze własnymi wychowankami.
Na równi z pracą nad poziomem sportowym trenerzy i działacze prowadzili wytężoną pracę wychowawczą. Wielu zawodników ukończyło szkoły średnie i wyższe uczelnie. Żaden z zawodników nie miał konfliktu z wymiarem sprawiedliwości.
Z sekcją w tym okresie pracowali trenerzy: Maksymilian Bugla, Marek Jagieło, Marian Teodorowicz, Ireneusz Schneider, Werner Musioł, Fryderyk Schneider. W październiku 1999 r. Klub Sportowy „Unia” został rozwiązany. Sekcja zapasów założyła Miejski Klub Zapaśniczy „Unia’, Sekcja Piłki Nożnej Raciborskie Towarzystwo Piłkarskie „Unia”. Sekcja podnoszenia ciężarów była za słaba organizacyjnie, nie miała odpowiedniej liczby działaczy, żeby założyć samodzielny klub sportowy. Działacze sekcji jednak nie chcieli się pogodzić z myślą o likwidacji dyscypliny sportowej o długoletnich w Raciborzu tradycjach i pozbawienia młodzieży uprawiania cieszącej się popularnością dyscypliny sportu. Sekcja ostatecznie weszła w struktury organizacyjne TKKF, Ognisko „Belfer”, przy czym zachowany został wyczynowy charakter sekcji. Celem pracy trenera i działaczy, jak poprzednio, jest osiąganie jak najwyższego poziomu sportowego, rozwój fizyczny i praca wychowawcza ukierunkowana na walkę z narkomanią, alkoholizmem i paleniem papierosów wśród trenujacych.
Po rozwiązaniu KS „Unia” i zawieszeniu działalności sekcji odeszło i zakończyło karierę gro zawodników o wysokim poziomie sportowym. Trener i działacze nie zrażeni tym faktem przystąpili do naboru młodzieży i jej szkolenia. Już w roku 2000, mimo bardzo krótkiego okresu szkolenia, zawodnicy zdobyli cztery tytuły Indywidualnych Mistrzów Makroregionu Śląskiego, trzy tytuły Wicemistrzów i wiele czołowych miejsc. Dwóch zawodników tj. Tomasz Majer i Krzysztof Klaisz reprezentowało Makroregion Śląski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Poziom wyszkolenia z upływem czasu rośnie. W roku 2001 zawodnicy zdobyli sześć tytułów Mistrzów Makroregionu Śląskiego, pięć tytułów Wicemistrzów i wiele czołowych miejsc. Zawodnik Luleczka Radosław reprezentował Markroregion Śląski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W roku 2002 sekcja odnotowuje dalszy wzrost poziomu sportowego. Zawodnicy: Paweł Koziel, Adam Jurczyk, Aleksander Smyczek reprezentowali Makroregion Śląski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Na Indywidualnych Mistorzostwach Markoregionu Śląskiego zawodnicy systematycznie zdobywają czołowe miejsca. Obecnie czołowymi zawodnikami sekcji są m.in. Piotr Marszał, Aleksander Smyczek, Paweł Kozieł, Radosław Luleczka, Adam Jurczyk, Rajmund Kasparek, Adam Dunkel, Łukasz Smoleń.
Rokrocznie sekcja bierze udział w rozgrywkach Makroregionalnej Ligi Juniorów. W sekcji trenuje ok. 30 osób. Na większą liczbę nie pozwala pojemność siłowni przy ul. Staszica 20. Jest to jedyny obiekt w Raciborzu, który nadaje się do treningu podnoszenia ciężarów.
Sekcja boryka się z ogromnymi problemami finanasowymi. Większą część budżetu sekcji pochłania opłata za korzystanie z siłowni, pomieszczeń i urządzeń sanitarnych Miejskiego Klubu Zapaśniczego „Unia”. Z powodu braku pieniędzy zawodnicy mimo imiennego powoływania przez Polski Związek Podnoszenia Ciężarów nie startują na Indywidualnych Mistrzostwach Polski. O zaangażowaniu działaczy w sprawę szkolenia sportowego, rozwoju fizycznego i wychowania młodzieży niech świadczy fakt, że trener II klasy Fryderyk Schneider prowadzi zajęcia nieodpłatnie cztery razy w tygodniu, biorąc odpowiedzialność za zdrowie, bezpieczeństwo i wychowanie trenujących. Potrzebne są pieniądze na wyjazdy na różnego rodzaju zawody, zakup odzieży i sprzętu sportowego.
Z przychylnocią i dużym zaangażowaniem w sprawę utrzymania sportu ciężarowego w Raciborzu działacze sekcji spotkali się ze strony władz Urzędu Miasta. Podstawową ilość pieniędzy sekcja otrzymuje z Urzędu Miasta. Pozostałą pozyskuje od sponsorów. Jest to o wiele za mało do prowadzenia normalnej pracy w sekcji. Jeżeli sekcja w najbliższej przyszłości nie pozyska nowych sponsorów, będzie zmuszona zakończyć działalność, z ogromną szkodą dla młodzieży, społeczeństwa miasta i jej pięćdziesięcioletniego dorobku.
W planach pracy działacze zakładają sobie: ciągły wzrost poziomu sportowego, powrócenie do udziału w rozgrywkach III a nawet II ligi państwowej, na równi z pracą sportową prowadzić wytężoną pracę wychowawczą wśród trenujących, a poprzez nich pośrednio oddziaływać wychowawczo na pozostałą młodzież miasta.
(r)
oprac: Fryderyk Schneide