Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (545) Data wydania: 11.09.02

Dla kogo pakiet Kołodki?

Lokalni przedsiębiorcy powinni się zapoznać z rządowym projektem antykryzysowym - przekonują w raciborskiej skarbówce. Niektóre firmy mogą skorzystać z proponowanych rozwiązań.

Na tzw. pakiet Kołodki składają się m.in. projekty ustaw; o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców oraz o zmianie ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych i podatku zryczałtowanym. Nad aktami trwają prace legislacyjne, ale, zdaniem Marii Jabłońskiej - zastępcy naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu, przedsiębiorcy zainteresowani projektowanymi rozwiązaniami powinni się z nimi zapoznać, by być przygotowanym na ich stosowanie. Spodziewamy się, że na naszym terenie znajdą się firmy chcące skorzystać z „Pakietu Kołodki” - dodaje M. Jabłońska.
 
Ustawa o restrukturyzacji ma na celu oddłużenie przedsiębiorstw w zakresie należności publicznoprawnych znanych oraz samodzielnie ujawnionych przez przedsiębiorcę, a obejmujących:
- zaległości podatkowe, z cła i wpłat z zysku (na dzień 30.06. tego roku);
- znane zaległości wobec Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (z wyłączeniem składek finansowanych przez ubezpieczonych oraz składek na ubezpieczenie emerytalne), Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
- odsetki za zwłokę od wyżej wymienionych zaległości.
 
Trzeba jednak pamiętać, że adresatami rozwiązań są firmy rokujące perspektywy rozwoju i stwarzające warunki wzrostu zatrudnienia. Udział w procesie restrukturyzacji odbywa się na wniosek, który rozpatruje tzw. organ restrukturyzacyjny, a w decyzji o warunkach restrukturyzacji ustala opłatę restrukturyzacyjną. Zaległe należności zostaną umorzone po roku jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki - wpłacona opłata, brak zaległości z tytułu należności bieżących i nie podlegających restrukturyzacji. W innym razie postępowanie zostanie umorzone.
 
Z ustawy mogą także skorzystać ci, którzy nie mają żadnych zaległości. Rzecz idzie o tzw. premie podatkowe uwalniające m.in. od skutków zatorów płatniczych. Premia polega na jednorazowym zaliczeniu w 2002 r. w koszty uzyskania przychodów określonych wierzytelności nieuregulowanych w długim okresie czasu. Warunkiem skorzystania z premii będzie m.in.:
- złożenie wykazu wierzytelności w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby przedsiębiorcy;
- zaliczenie do końca roku w koszty uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności lub utworzenie na nie rezerw;
- brak zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 
Szczególne zainteresowanie dotyczy kredytu podatkowego, z którego mogą skorzystać osoby po raz pierwszy rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej. Kredyt polegać będzie na tym, że bezpośrednio po roku od rozpoczęcia działalności lub po dwóch latach jeżeli w roku rozpoczęcia działalności była ona prowadzona krócej niż 10 miesięcy, podatnicy będą zwolnieni z deklarowania i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy, a należny podatek wynikający z zeznania rocznego płacony będzie w kolejnych pięciu latach po 20 proc. w każdym roku.
 
Skorzystanie z kredytu wymaga spełnienia następujących warunków:
- w roku przed skorzystaniem z kredytu średniomiesięczny przychód nie może być niższy od równowartości 1000 euro;
- średnie zatrudnienie musi wynosić minimum 5 etatów w każdym miesiącu;
- przedsiębiorca musi złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o korzystaniu z tego zwolnienia w określonym w ustawie terminie.
 
Prawo do zwolnienia można też utracić albo w roku korzystania z kredytu, albo w pięciu następnych latach podatkowych, gdy podatnicy:
- zlikwidowali działalność lub ogłoszona została upadłość spółki, której są wspólnikami;
- osiągnęli przychód poniżej wielkości określonych w ustawie;
- zmniejszyli zatrudnienie w stopniu wyższym niż dopuszczalny;
- mają zaległości w podatkach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

(waw)