Wierni małżeńskiej przysiędze
Aniela i Leon poznali się w wieku 18 lat, pobrali po 4 latach znajomości. Mieszkali niedaleko siebie - w Lubomi-Grabówce i Syryni. Ślub cywilny zawarli 29 sierpnia, kościelny 23 września 1947 r. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi. Początkowo mieszkali przy ul. Czekoladowej w Raciborzu, w 1969 r. przeprowadzili sie do Obory, gdzie wybudowali dom. Minione lata wspominają z sentymentem - mimo, że życie nie było najłatwiejsze, zawsze wspierali się wzajemnie na wspólnej drodze. Trzeba pozostawić po sobie jakiś ślad, dlatego podjąłem się budowy domu. Teraz mamy już problemy z chodzeniem i rzadko wychodzimy, najwyżej do ogrodu, ale najważniejsze, że jesteśmy razem - oświadcza pan Leon. Doczekali się pięciorga dzieci - córki i czterech synów. Jeden z nich - Kazimierz Czajka został księdzem. Na misjach w Togo w Afryce pracował przez 10 lat. Mieszkają z córką, która opiekuje się nimi w jesieni życia. Mają wiele radości z siedmiorga wnucząt. W sobotę 28 września w nowo wybudowanej kaplicy w Oborze odprawiona została uroczysta msza św. w ich intencji z okazji małżeńskiego jubileuszu. Celebrował ją syn.
Ernestyna i Grzegorz Niedzielowie ślub cywilny mieli 13 września, kościelny 26 października 1947 r. w Lubomi. Pan Grzegorz urodził się w Brzeziu, pani Ernestyna w Nieboczowach. Poznali się za pośrednictwem szwagra. Urodziło im się dwóch synów, doczekali się też czworga wnucząt, które bardzo kochają. Obecnie mieszkają Brzeziu. Mają w sobie dużo pogody ducha, lubią kontakt z ludźmi, razem wychodzą na miasto, mimo że, jak mówią, siły już nie te i dokuczają choroby. Pieczołowicie przechowują swoje zdjęcia ze ślubu.
Kierownik USC i prezydent Raciborza złożyli zacnym jubilatom życzenia, wręczyli kwiaty i bony towarowe. Urząd prosi o zgłaszanie par, które przeżyły z sobą pół wieku i więcej.
Ewa Halewska