Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (550) Data wydania: 23.10.02

Czwarta dekada rozpoczęta

Miejscowa szkoła obchodzi w październiku jubileusz 30 lat pracy.

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Pietrowicach Wielkich w ubiegłym tygodniu. Prócz licznego grona byłych nauczycieli i pracowników szkołę odwiedzili m.in. wizytator kuratorium oświaty Halina Sitnikow, były kierownik delegatury raciborskiej kuratorium Wojciech Nazarko, przedstawiciele samorządu z wicewójtem Markiem Tomczyszynem i sekretarzem Urzędu Gminy Andrzejem Wawrzynkiem, miejscowi radni i rodzice byłych oraz obecnych uczniów. A ci przygotowali specjalny program artystyczny na jubileusz. Grupa byłych nauczycieli i pracowników obsługi uhonorowana została pamiątkowymi dyplomami za pracę na rzecz szkoły. 
 
Pietrowicka szkoła została wybudowana na początku lat 70. na wzgórzu pomiędzy stolicą gminy a Kornicą, dokładnie na ulicy M. Konopnickiej. Miała ona zastąpić starą szkołę, w której obecnie mieści się budynek Urzędu Gminy. Oficjalnego otwarcia dokonano 15 października 1972 roku - placówce nadano imię Marii Skłodowskiej Curie. Początkowo uczniów rekrutowano jedynie z Pietrowic, ale już w następnym roku szkolnym utworzono Zbiorczą Szkołę Gminną. Chodzili do niej uczniowie także z pobliskiej Kornicy, Gródczanek, Cyprzanowa, Samborowic. Powstały także w innych placówkach punkty filialne klas I-IV. Status Zbiorczej Szkoły utrzymano do 1985 r. Do tej pory zawiadywało nią pięciu dyrektorów - pierwsza była Stefania Łącka, później kolejno Jan Marcol, Józef Szlezinger, Władysław Niedźwiecki, a obecnie od 1999 r. Mariola Rowińska - poza tym byłych nauczycieli w kronikach wymienionych jest pięćdziesięciu ośmiu. 
 
Najwięcej uczniów opuściło mury szkoły w latach 1978-79, bo ponad setka w każdym roku. Później jeszcze tylko w 1999 r. absolwentów było dokładnie 102. Od tej pory jednak liczba ta mocno spada. Sprawiły to głównie niż demograficzny w Pietrowicach Wielkich i reformy oświatowe. Od trzech lat w budynku funkcjonuje gimnazjum. Choć rozdzielone z podstawówką piętrami, korzystają wspólnie z niektórych pomieszczeń.
 
W ciągu ostatnich lat sam budynek szkoły tylko z pozoru niewiele się zmienił. Po przejęciu gminnej oświaty przez samorząd dokonano w nim licznych inwestycji. Wymieniono ogrzewanie węglowe na olejowe i okna na piętrach, parkiet sali gimnastycznej, remontowano łazienki, korytarze. Powstały nowe pomieszczenia biblioteki, salka do ćwiczeń korekcyjnych, pracownia komputerowa, kort tenisowy ze sztuczną nawierzchnią. Wyposażono w nowszy sprzęt wiele sal lekcyjnych. Kadrę stanowi w tym roku szkolnym dwudziestu czterech nauczycieli, Radę Rodziców reprezentuje Marzena Pieczarek.

(sem)