Czwarta dekada rozpoczęta
Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Pietrowicach Wielkich w ubiegłym tygodniu. Prócz licznego grona byłych nauczycieli i pracowników szkołę odwiedzili m.in. wizytator kuratorium oświaty Halina Sitnikow, były kierownik delegatury raciborskiej kuratorium Wojciech Nazarko, przedstawiciele samorządu z wicewójtem Markiem Tomczyszynem i sekretarzem Urzędu Gminy Andrzejem Wawrzynkiem, miejscowi radni i rodzice byłych oraz obecnych uczniów. A ci przygotowali specjalny program artystyczny na jubileusz. Grupa byłych nauczycieli i pracowników obsługi uhonorowana została pamiątkowymi dyplomami za pracę na rzecz szkoły.
Pietrowicka szkoła została wybudowana na początku lat 70. na wzgórzu pomiędzy stolicą gminy a Kornicą, dokładnie na ulicy M. Konopnickiej. Miała ona zastąpić starą szkołę, w której obecnie mieści się budynek Urzędu Gminy. Oficjalnego otwarcia dokonano 15 października 1972 roku - placówce nadano imię Marii Skłodowskiej Curie. Początkowo uczniów rekrutowano jedynie z Pietrowic, ale już w następnym roku szkolnym utworzono Zbiorczą Szkołę Gminną. Chodzili do niej uczniowie także z pobliskiej Kornicy, Gródczanek, Cyprzanowa, Samborowic. Powstały także w innych placówkach punkty filialne klas I-IV. Status Zbiorczej Szkoły utrzymano do 1985 r. Do tej pory zawiadywało nią pięciu dyrektorów - pierwsza była Stefania Łącka, później kolejno Jan Marcol, Józef Szlezinger, Władysław Niedźwiecki, a obecnie od 1999 r. Mariola Rowińska - poza tym byłych nauczycieli w kronikach wymienionych jest pięćdziesięciu ośmiu.
Najwięcej uczniów opuściło mury szkoły w latach 1978-79, bo ponad setka w każdym roku. Później jeszcze tylko w 1999 r. absolwentów było dokładnie 102. Od tej pory jednak liczba ta mocno spada. Sprawiły to głównie niż demograficzny w Pietrowicach Wielkich i reformy oświatowe. Od trzech lat w budynku funkcjonuje gimnazjum. Choć rozdzielone z podstawówką piętrami, korzystają wspólnie z niektórych pomieszczeń.
W ciągu ostatnich lat sam budynek szkoły tylko z pozoru niewiele się zmienił. Po przejęciu gminnej oświaty przez samorząd dokonano w nim licznych inwestycji. Wymieniono ogrzewanie węglowe na olejowe i okna na piętrach, parkiet sali gimnastycznej, remontowano łazienki, korytarze. Powstały nowe pomieszczenia biblioteki, salka do ćwiczeń korekcyjnych, pracownia komputerowa, kort tenisowy ze sztuczną nawierzchnią. Wyposażono w nowszy sprzęt wiele sal lekcyjnych. Kadrę stanowi w tym roku szkolnym dwudziestu czterech nauczycieli, Radę Rodziców reprezentuje Marzena Pieczarek.
(sem)