Wspólne świętowanie
Oprócz nauczycieli i uczniów w uroczystościach biorą udział rodzice pierwszoklasistów, mieszkańcy Sudoła, a także byli pracownicy placówki - obecnie emeryci - słyszymy w szkole. Świętowanie rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym, którą odprawił ks. Józef Przywara w intencji byłych i obecnych pracowników szkoły. Potem, ulicą Hulczyńską, do szkoły przeszedł pochód młodzieży i dorosłych. Tu na sali gimnastycznej odbyły się główne uroczystości.
Tradycyjnie jak co roku, w SP 6, w tym właśnie dniu ma miejsce pasowanie na ucznia pierwszoklasistę. Wychowawczynią klasy I jest Edyta Marczińska, która była też reżyserem pierwszej części przedstawienia w wykonaniu swoich podopiecznych. Przedstawienie zatytułowano „Aby zostać uczniem”. Grono pierwszoklasistów bez tremy, która nota bene udzieliła się opiekunce, zaprezentowało spektakl słowno-muzyczny z zainteresowaniem obejrzany przez zgromadzonych. Największe emocje przeżywali rodzice najmłodszych uczniów dumni z aktorskich popisów swoich pociech. Tematyka przedstawienia nie nużyła, była barwna i z werwą zaprezentowana. Pierwszaki mówiły o przyjaźni i koleżeństwie, wspominały z nostalgią przedszkole i chwaliły się wiedzą o tym, jaki powinien być uczeń szkoły podstawowej. Wiedzieli też, co musi znaleźć się w jego tornistrze - oprócz przyborów, obiecali, że zapakują mnóstwo uśmiechu. Przedstawiono to świetnie, parafrazując w śląskiej gwarze znany wiersz „Pan Hilary”. Wszyscy pochwalili się również znajomością wiersza „Kto ty jesteś”. Uczniowie potrafili określić barwy flagi narodowej, znają herb miasta i patrona swojej szkoły - relacjonuje dyrektor Jan Goldman.
Po części artystycznej pierwszaki złożyły ślubowanie na szkolny sztandar a następnie nastąpiło pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej nr 6. Musieli oni przeskoczyć przez tornister, po czym dyrektor pasował ich na uczniów szkoły jednometrowym papierowym ołówkiem, od lat używanym w szkole do tej ceremonii. Były też okolicznościowe dyplomy potwierdzające status uczniów.
Okazję do pokazania swoich umiejętności mieli też starsi uczniowie. Zaprezentowali przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez Urszulę Sorokę, Jadwigę Brzezinę i Jana Goldmana, zagrane przez dzieci uczęszczające na kółko teatralno - regionalne „Scenka”. Były wiersze polskich współczesnych poetów, inscenizacja pt. „Pipi idzie do szkoły”, interpretacje najnowszych przebojów młodzieżowych idoli - zespołów: „Varius Manx”, i „Łzy”, a następnie w choreografii J. Brzeziny dzieci zaprezentowały nowoczesne układy taneczne. W przedstawieniu wzięli również udział dzieci kl. II i III, którzy zostali przygotowali przez Katarzynę Ostrowicz i Krystynę Dereń. Część muzyczną przygotował Jan Goldman. Po oficjalnych uroczystościach rodzice i zaproszeni goście mieli okazję wziąć udział w lekcji otwartej przeprowadzonej przez E. Marczińską, a emeryci spotkali się u dyrektora, gdzie z entuzjazmem wspominali lata pracy i swoich wychowanków, którzy dzisiaj są rodzicami.
(opr. mat)