W rytm Zorby
To już trzecia tego typu wystawa noszącą oficjalną nazwę „III Spotkania Młodych Ekologów i Historyków”, a będąca efektem realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego, w którym bierze udział SP 1 i opawska szkoła przy Vrchni 19. Młodzi Polacy i Czesi uczestniczą w warsztatach ekologicznych w greckiej Prevezie, gdzie powstają prace plastyczne, literackie i zdjęcia, gdzie także gromadzone są zbiory okazów fauny i flory Morza Jońskiego. To wszystko potem składa się na szkolny wernisaż prac plastycznych (linorytów, akwareli, collagu, a w tym roku pierwszy raz battique) oraz fotografii. Obejrzeć można także przyrodnicze pamiątki z Hellady.
Tradycyjnie też otwarciu, 10 października w obecności władz miasta reprezentowanych przez wiceprezydenta Mirosława Lenka, Kuratorium Oświaty, nauczycieli innych szkół, w tym z Opawy, i rodziców, uczniowie przedstawili program taneczno-literacki, na który złożyły się greckie tańce oraz ich wiersze i opisy przeżyć. Na koniec goście odwiedzili grecką kuchnię. Na ten jeden dzień uczniowie i nauczyciele przygotowali zestaw pysznych dań - gyros, tzatziki, sałatki i smażone kalmary. Wszyscy mogli smakować do woli.
W projekt angażują się Wiesława Rucińska, plastyk naszej szkoły oraz Milos Kaczirek z Liceum Plastycznego w Opawie. Obok nich Bogumiła Wołoszyn-Beker oraz Urszula Niklewicz. Teraz mamy nadzieję, że uda nam się zyskać wsparcie Euroregionu Silesia dla realizacji kolejnego projektu pod nazwą „Wspólne korzenie-wspólna przyszłość”. Jego celem będzie rozwijanie u uczniów po obu stronach granicy tożsamości, pobudzanie więzi z regionem i przekazywanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym - mówi Beata Stępień, dyrektor SP 1.
Od ubiegłego tygodnia SP 1 oficjalnie cieszy się także z nowoczesnej pracowni informatycznej i internetowej. Dzięki wsparciu władz miasta, placówka otrzymała w ramach ministerialnego programu „Komputer w każdej szkole” dziesięć zestawów oraz urządzenie wieloczynnościowe mogące kopiować, drukować i skanować. Do tego doszły nowe ergonomiczne krzesła i biurka. Dziewięciu nauczycieli zostało przeszkolonych w celu wykorzystania możliwości internetu podczas nauczania.
Wielu naszych uczniów będzie miało okazję założyć pierwszą własną skrzynkę w internecie. Otworzy to nowe możliwości
współpracy w ramach międzynarodowych projektów edukacyjnych, np. „Socrates-Comenius 1” - kończy dyrektor Stępień.
(waw)