Wieści gminne
Region
Problemy rozwoju terenów wiejskich w województwie były głównym tematem „Forum sołtysów województwa śląskiego”. Podczas spotkania poruszono kwestie związane z rozwojem rolnictwa oraz aktywizacją samorządu rolniczego na rzecz wielofunkcyjnego rozwoju wsi. Przedstawiono także projekt utworzenia Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie (częścią ma być Arboretum Bramy Morawskiej w lesie Obora w Raciborzu). Dyskusję nad śląską wsią zapoczątkowała zorganizowana w marcu 2002 r. konferencja „Aktywizacja obszarów wiejskich a rozwój rolnictwa ekologicznego”. Wnioski ze spotkań zostaną wykorzystane do wypracowania strategii rozwoju terenów wiejskich Województwa Śląskiego. Konferencja, nad którą patronat objął Marszałek Jan Olbrycht została zorganizowana przy współ-pracy ze Śląską Izbą Rolniczą.
Krzanowice
13 lub 14 listopada w mieście gościć będzie znany uzdrowiciel Clive Harris. Bezpłatne bilety na spotkanie z nim będą wydawane 5 listopada we wtorek o godz. 9.00 w Domu Kultury przy ul. Zawadzkiego 3.
Kuźnia Raciborska
Po długim okresie chłodu do miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących wreszcie zawitało ciepło. Placówka, dzięki środkom z tzw. Funduszu Szwajcarskiego pochodzącym z ekokonwersji polskiego zadłużenia wobec Szwajcarii, ma nowoczesną kotłownię. Sprowadzenie urządzeń grzewczych i ich montaż przeciągnął się do października, ale jak zapewniają władze miejskie, nie było innego wyjścia. Stara kotłownia najprawdopodobniej nie przetrzymałaby zimy, a uzyskanie zagranicznego wsparcia warte było tych kilkunastu dni zimna.
W Urzędzie Miasta trwa kompleksowa kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej za lata 1990-1998, obejmująca rządy poprzedniego zarządu.
Urząd Skarbowy skontrolował Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji pod kątem ewidencjonowania i rozliczania przychodów w latach 1997-1998. Ujawniono jedynie drobne błędy księgowe uszczuplające wysokość należnego podatku o kilkaset złotych.
Poczta Polska wprowadziła na próbę w tutejszym urzędzie pocztowym sobotnie dyżury. Placówka będzie pracować w soboty, od godz. 8.00 do 10.00, do końca listopada. Jeśli klientów będzie dużo, to pozostaną na stałe.
Do wzięcia udziału w dziewiątej już edycji konkursu poetyckiego „Kuźnia Talentów” zaprasza tutejszy Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Warunkiem jest przesłanie w maszynopisie do końca października na adres placówki (47-420 Kuźnia Raciborska, ul. Klasztorna 9) dwóch nieopublikowanych dotąd wierszy. Oceniać je będzie kompetentne jury, które ogłosi wyniki jeszcze w listopadzie. Dla zwycięzców ufundowane zostaną cenne nagrody.
Nędza
„Rübenziehen”, czyli „Wyciąganie rzepy”, to tytuł sztuki teatralnej przygotowanej pod okiem Edyty Procek przez uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Zawadzie Książęcej z okazji Święta Edukacji Narodowej, popularnie nazywanego Dniem Nauczyciela. Była to nie tylko niespodzianka dla belfrów, ale również okazja do nauki niemieckiego. Teatr bowiem pozwala dobrze przyswajać fonetykę i intonację. Nawiązując do obchodzonego niedawno Europejskiego Dnia Języków Obcych, młodzi aktorzy przywitali i pożegnali nauczycieli aż w dziewięciu językach.
18 października miejscowe Gimnazjum zorganizowało drugie spotkanie pracowników gminnej oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z nauczycielami spotkały się władze gminy. Dzieci z Przedszkola w Nędzy oraz młodzież z gimnazjum przygotowali program artystyczny. Co ciekawe, zaprezentował się też nauczycielski kabaret „Klapa”. Przedstawienie pt. „Zapraszamy na wesele” przygotowała polonistka Kornelia Czogalik.
Rudy
Miejscowe Nadleśnictwo Rudy Raciborskie odwiedziła 34-osobowa grupa młodzieży z francuskiej Technicznej Szkoły Leśnej w Posy-Chavanod. Francuzów interesowała gospodarka leśna na terenach zdegradowanych przez przemysł. Obejrzeli odnowione pożarzysko oraz nowoczesną szkółkę kontenerową w Nędzy.
W miejscowym zespole klasztorno-pałacowym pojawiła się nowa wystawa, tym razem dawnych urządzeń grających i telewizorów. Leciwe eksponaty - radia i radyjka, telewizory, patefony a także archaiczne mierniki pochodzą głównie z prywatnych zbiorów raciborzanina Władysława Cegleckiego.