Okrągły jubileusz
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się poranną mszą św. w kościele p.w. Św. Mikołaja, którą odprawił ks. biskup Jan Kopiec. Po południu członkowie Polskiego Związku Głuchych Koło w Raciborzu wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Domu Kultury „Strzecha”, gdzie otwarto wystawę prac plastycznych wykonanych przez członków Koła oraz wyeksponowano książki i albumy ze zdjęciami rejestrującymi ważne wydarzenia z 50-letniej historii zrzeszenia.
Tuż po godz. 15.00, na sali koncertowej rozpoczęła się uroczystość, którą otworzył i poprowadził prezes raciborskiego koła Gerard Klon. W pierwszej części zaproszono na scenę długoletnich - głuchych i słyszących działaczy koła w Raciborzu, którym wręczono odznaczenia, dyplomy i kwiaty. Byli to: Bernard Ksol, Zygfryd Tumula, Tadeusz Grzelak, Władysław Jurkiewicz, Krystyna Bigos, Roman Henkel, Maria Słozińska, Barbara Kowalska, Alojzy Blokesz, Antoni Tomczak i Józef Oleszek. Udekorowano również Honorowymi Odznaczeniami Polskiego Związku Głuchych: Leona Janoszka, Leszka Leśniewskiego, Andrzeja Postrożnego, ks. Zbigniewa Powadę, s. Monikę Polok i ks. Jana Szywalskiego.
W kolejnej części akademii przemawiali zaproszeni goście: Barbara Trondowska, Andrzej Kopeć - członek zarządu głównego PZG w Warszawie, wiceprezydent Mirosław Lenk oraz dyrektor OSWNiS Agata Tańska. Na spotkanie przybyli również prezesi innych kół śląskiego oddziału PZG, którzy wręczyli Gerardowi Klonowi drobne, symboliczne upominki. Później rozpoczęła się już część artystyczna, w której wystąpili artyści teatrów pantomimy: teatr „Jabłko” z Raciborza, para mimów z Poznania i zespół Girls z OSWNiS. Gwoździem programu był występ członków „Teatru Trzy” z ośrodka PZG ze Szczecina. Obchody jubileuszowe zamknął bezalkoholowy bankiet. Uczestniczyli w nim, obok stu członków raciborskiego koła, również ich głuchoniemi i słyszący przyjaciele.
E.Wa