Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (552) Data wydania: 06.11.02

Mgiełki i mgły

Coraz częściej rankiem lub wieczorem kierowcy mogą się spotkać z mgłą. Warunki pogodowe pogarszają się i „białe waty” rozlewają się nad okolicą. Różne są rady, jak reagować w takiej sytuacji. Najlepiej uważać i pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.
 
Jesienne warunki pogodowe sprzyjają mgłom. Dla kierowców to utrapienie, bo jeździ się wtedy kiepsko i niekiedy niebezpiecznie. Szczególnie noce są groźne, bo mgła rozmywa kontury obiektów, nie widać krawędzi dróg i znaków. W naszym regionie, gdzie nie brak pagórków i dolin, mgła pojawia się i znika w różnych punktach - szczególnie przyprawiając kierowców o dreszcze. Nagły wjazd w białą zupę jest równie szokujący, co niespodziewane „wypłynięcie” z niej. Mgły zwilżają nawierzchnie asfaltowe. Najlepsza rada - lepiej jechać wtedy i tak wolniej.
 
Wielu właścicieli czterech kółek używa w czasie mgły świateł mijania, bo są „długie” i lepiej niż drogowe oświetlają najbliższy odcinek. Ale są zmorą dla nadjeżdżających z przeciwnej strony, bo bardzo oślepiają. Najlepiej więc stosować światła przeciwmgielne. Są nisko umieszczone i nie rażą snopem po oczach. Używanie przednich świateł przeciwmgielnych na drogach jest dozwolone niemal bez ograniczeń - jedynie tylnych przeciwmgielnych można używać, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Inaczej mogą zepsuć widok kierowcom z tyłu. Przepisy nakazują, ażeby we mgle jechać z taką prędkością, by dało się zatrzymać auto na prostym odcinku drogi. Żeby nie męczyć oczu, lepiej patrzeć w różne miejsca, uważać na słupki drogowe z odblaskami... i na innych kierowców. W razie całkowitego braku widoczności najlepiej zatrzymać się na poboczu i ustawić trójkąt ostrzegawczy albo światło.

(sem)