Kronika
- 11 października prezydent Raciborza otrzymał od jednego z radnych pisemny wniosek o uporządkowanie i oznaczenie tablicą miejsca masowego pochówku ofiar zarazy cholery w XIX wieku u zbiegu ul. Starowiejskiej z ul. Bolesława Leśmiana. Do 1997 r. na tej polance stał drewniany krzyż. Spływająca z pól woda podczas ulewnych deszczów spowodowała jego wywrócenie się. Rok później staraniem ks. proboszcza Reinholda Porwola i parafian postawiono w tym miejscu granitowy krzyż, bez okolicznościowego napisu. Wniosek radnego zgłaszany już wcześniej na sesji Rady Miasta Racibórz, sugerujący aby tę zbiorową mogiłę zaliczyć do miejsc pamięci narodowej, tym razem poparty był pisemną akceptacją proboszcza parafii św. Mikołaja oraz informacją historyka Pawła Newerli. Wynika z niej, iż taki cmentarz powstał wcześniej również na Płoni w połowie ul. Mikołowskiej w kierunku kanału „Ulga”. Do dziś zachował się tam kwadratowy kamienny słup, którego zadaszenie zwieńczone jest metalowym krzyżem, a na jednej ze ścian znajduje się figura Matki Boskiej Bolesnej. Jak pisze Paweł Newerla, jeszcze jeden cmentarz zmarłych na cholerę znajdował się naprzeciw wieży ciśnień przy ul. 1 Maja. Jednak nie pozostał tam żaden ślad historyczny.
- 24 października w wieku 64 lat zmarł na zawał serca ks. Antoni Pieczka, proboszcz parafii Świętych Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu - Brzeziu. Święcenia kapłańskie otrzymał przed 38 laty. Obowiązki proboszcza w Brzeziu pełnił od 6 lat. Był bardzo aktywnym, pełnym inicjatywy duszpasterzem i dobrym gospodarzem parafii. Brał udział w przygotowywaniu procesu beatyfikacyjnego s. Dulcissimy Heleny Hoffmann, która przez ostatnie lata życia przebywała w Domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej obok brzeskiego kościoła. W niedzielę 27 października odbyła się eksportacja zwłok śp. ks. Antoniego Pieczki do rodzinnej miejscowości Lędziny, gdzie po uroczystościach pogrzebowych został pochowany na miejscowym cmentarzu.
- 67 rocznica konsekracji kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu 20 października zbiegła się z zakończeniem okresu remontu i konserwacji organów ufundowanych przed 15 laty dzięki staraniom proboszcza ks. dziekana Alojzego Jurczyka. Obchody kiermaszu parafialnego zakończyły się wieczornym koncertem organowym artystki Brygidy Tomali z Babic. Prowadzi ona obecnie klasę organów w Studium Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego oraz w Szkole Muzycznej II stopnia w Katowicach. Licznie zgromadzeni melomani i parafianie mogli wysłuchać przepięknie wykonanych utworów Charlesa Callahana, słynnych preludiów chorałowych J. S. Bacha, D. Buxtechude, M. Regera, M. Sawy. Na zakończenie pięknie zabrzmiały Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha. Koncert prowadził dyrektor Studium Muzyki Kościelnej w diecezji gliwickiej ks. Bogdan Kicinger - proboszcz parafii św. Anny w Babicach.
- 25 października doprowadzona została linia energetyczna do zabytkowego kościółka św. Krzyża, znajdującego się w polu między Pietrowicami Wlk. a Gródczankami. Jak stwierdził proboszcz ks. prałat Ludwik Dziech, było to historyczne wydarzenie w życiu pietrowickiej parafii, ponieważ starania o doprowadzenie prądu do tego pątniczego miejsca trwały ok. 30 lat. Dotychczas energię elektryczną czerpano z akumulatorów i prądnicy. Teraz można było również zamontować oświetlenie całego terenu wokół świątyni i kapliczki z cudownym żródełkiem.
- 31 października minęła 81 rocznica męczeńskiej śmierci śp. ks. dziekana Augustyna Strzybnego, proboszcza parafii p.w. Świętej Trójcy w Modzurowie. Był wspaniałym duszpasterzem, wielkim czcicielem Eucharystii, dobrym liturgistą, organizatorem bractw i stowarzyszeń religijnych, publicystą i cenionym kaznodzieją. W 1928 r. w „Nowinach Codziennych” tak napisano o tym niezwykłym kapłanie: „Wielebny ks. proboszcz Strzybny był bezstronnym, ale sprawiedliwym człowiekiem i duszpasterzem tak dla parafian polskich jak i niemieckich. W życiu politycznym nie brał udziału, za to był zwolennikiem i szczerze dążył do uspokojenia Górnego Śląska przez pogodzenie jednej strony z drugą. To mu poczytano za złe i właśnie ta sprawa wokół uspokojenia ludności górnośląskiej przysporzyła Mu wielu nieprzyjaciół”. Mimo szykan i represji nie opuścił parafii, chociaż wielu go ostrzegało przed niebezpieczeństwem, nawet utraty życia. Dla niektórych Niemców stał się człowiekiem niewygodnym. Kiedy w przeddzień Wszystkich Świętych, po wysłuchaniu spowiedzi św. ostatni opuścił kościół i szedł w kierunku plebanii ok. godz. 20.30, został napadnięty przez bojówkarzy i śmiertelnie pobity. Miał wówczas 44 lata. Kolejną rocznicę śmierci śp. ks. dziekana Augustyna Strzybnego uczczono w Modzurowie 1 listopada mszą św., w której między innymi uczestniczyli: prof. Franciszek Marek z Uniwersytetu Opolskiego, przedstawiciele TMZR i Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu.
- W ramach Tygodnia Misyjnego na zaproszenie księży wikarych Janusza Ryła i Piotra Sługockiego w Gimnazjum Nr 5 oraz w II L.O. z młodzieżą spotkała się s. Jana Gebauer z Paragwaju. Opowiadała o działalności Kościoła Katolickiego i swojej pracy na placówce misyjnej w tym kraju.
- W każdą środę po wieczornej mszy św. w Domu Parafialnym przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu odbywają się spotkania Kręgu Biblijnego dla wszystkich zainteresowanych, także z innych parafii.
- 3 listopada w Pietrowicach Wlk. obchodzono uroczyście rocznicę konsekracji kościoła parafialnego p.w. św. Wita, Modesta i Krescencji oraz kościółka pątniczego św. Krzyża i kaplicy p.w. św. Jana Nepomucena w Kornicy.
- Po południu 3 listopada o godz. 15.30 w kościółku św. Krzyża w Pietrowicach Wlk. odbyła się uroczystość patronalna św. Huberta z udziałem licznie zgromadzonych myśliwych i członków ich rodzin.
- 9 listopada od godz. 9.00 do 16.00 w klasztorze Annuntiata odbędzie się spotkanie modlitewne Misyjnej Wspólnoty Ducha Świętego dla wszystkich. Celem jest wspieranie modlitwą działalności Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego. Prowadzić je będzie s. Aleksandra Huf.
- Również w klasztorze Annuntiata 9 listopada o godz. 20.00 rozpocznie się nocne czuwanie dla młodzieży. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród raciborzan.
- W klasztorze Annuntiata w dniach od 11 do 14 oraz od 18 do 21 listopada odbędą się doroczne rekolekcje kapłańskie. Tym razem poprowadzi je o. Ryszard Machni - jezuita z Krakowa.
- 17 listopada w Rudniku obchodzona będzie 109 rocznica konsekracji kościoła. Natomiast 24 listopada w tej miejscowości odbędą się uroczystości odpustowe patronki parafii św, Katarzyny. Suma z procesją wokół świątyni odprawiona zostanie o godz. 10.30. W prezbiterium znajduje się tablica pamiątkowa ks. arcybiskupa Józefa Gawliny, który wywodził się z tej parafii a pochodził z pobliskiego Strzybnika. Tablica, jak głosi napis w j. łacińskim, została wmurowana z inicjatywy pierwszego proboszcza powojennego w Rudniku ks. Bruno Panusa.Warto dodać, iż parafia ta liczy obecnie ok. 1.200 wiernych, również z Czerwięcic, Strzybnika i części dzielnicy Miedonia. Jest ona prowadzona przez Zakon Księży Kanoników Regularnych Laterańskich pod przew. proboszcza ks. Zdzisława Siuty.
- W niedzielę 1 grudnia w godz. od 8.30 do 14.00 w Anuntiata zostanie zorganizowany Adwentowy Dzień Skupienia dla kobiet. Mszy św. przewodniczyć będzie oraz nauki i nabożeństwa poprowadzi o. Mirosław Kotowski - werbista z Rybnika.
- W środę 6 listopada o godz. 15.00 w Stacji Opieki Caritas przy. ul. Rzeźniczej w Raciborzu odbędzie się spotkanie koła Amazonek. Swój udział w nim zapowiedziały przewodnicząca Śląskiej Ligi Walki z Rakiem Joanna Romańczyk i przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Chorych na Alzheimera Halina Jarczewska. Zaproszeni są na nie wszyscy zainteresowani tą tematyką.
Kronikę zredagował
Krystian Niewrzoł