Wspomnienie Eichendorffa
W piątek, 29 listopada, w murach Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań odbyło się jednodniowe seminarium, na które zaproszono szesnastu naukowców z Polski, Niemiec i Czech. Na spotkaniu poruszono sprawy dotyczące historii Śląska, twórczości J. von Eichendorffa oraz zaprezentowano zarys powstania Fundacji Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań. Utworzono również Radę Naukową, której przewodniczącą została prof. dr hab. Joanna Roztropowicz z Uniwersytetu Opolskiego. Chcemy, by ci ludzie rozpoczęli działalność kulturalną na wyższym szczeblu - mówi prezes fundacji Gerard Matusik.
Było to pierwsze, zapoznawcze spotkanie, na którym opracowano koncepcję pracy. Zaproponowano wówczas powołanie Instytutu Eichendorffa, w ramach którego organizowane będą konkursy literackie, malarskie, recytatorskie na wysokim poziomie, bowiem celem uczestników spotkania jest inspirowanie życia kulturalnego na Górnym Śląsku, ożywienie kultury niemieckiej, wyłanianie talentu śląskich twórców oraz nagradzanie tych, szczególnie wyróżniających się. Ponadto zaplanowano wydawanie kwartalnika poświęconego sprawom Śląska, jego historii i kulturze, a także innych publikacji i biuletynów.
Drugi dzień obchodów rocznicowych otworzył poranny wyjazd seminarzystów do czeskiego Krawarza, gdzie wykład na temat życia i działalności Eichendorffa wygłosił dr Sewcik. Tuż po godz. 14.00 rozpoczęła się uroczysta msza św. w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy udali się na stary cmentarz i złożyli kwiaty pod pomnikiem Eichendorffa oraz na grobie jego rodziców i rodzeństwa. Dzień zakończyło wspólne biesiadowanie, w którym wzięli udział przedstawiciele Rady Kuratorów, naukowcy, zarząd fundacji, mniejszość niemiecka, oraz miłośnicy twórczości Eichendorffa. Specjalnie dla biesiadników zaśpiewał Chór im. J. von Eichendorffa działający przy DFK w Raciborzu, a swój muzyczny repertuar zaprezentowała Orkiestra Dęta „Plania” z ZEW-u.
E.Wa