Wieści gminne
Warto pamiętać
Referat Komunikacji Starostwa Powiatowego w Raciborzu przypomina, że trwa wymiana „starych” praw jazdy na „nowe”. Do końca tego roku, czyli do 31.12.2002 r., obowiązkowej wymianie podlegają prawa jazdy wydane do dnia 31.12.1983 r.
Krzanowice
Urząd Miejski ogłosił przetarg na wyłonienie banku prowadzącego obsługę budżetu gminy.
9 grudnia o godz. 10.00 w Domu Kultury w Borucinie odbył się spektakl teatralny pt. „Papierowe miasto” w reżyserii Grażyny
Tabor. Po nim zaplanowano warsztaty dziecięcego kółka teatralnego.
DK Borucin i DK Krzanowice organizują w tym roku dla wszystkich chętnych bale sylwestrowe.
14 i 15 grudnia Dom Kultury Krzanowice zaprasza na wystawę gołębi.
Kornowac
Najprawdopodobniej dopiero 1 kwietnia wejdzie w życie uchwała Rady Gminy tworząca Gminny Ośrodek Kultury. Nadzór prawny wojewody śląskiego dopatrzył się drobnych uchybień. Radni będą więc musieli zmienić uchwałę. GOK, przypomnijmy, łączy działające na terenie gminy placówki kulturalne: DK Kobyla (mieścić się tu będzie dyrekcja) oraz DK: Rzuchów, Pogrzebień i Łańce. Pierwszy dyrektor, jak powiedział nam wójt Józef Stukator, zostanie wybrany w drodze konkursu.
Mimo wielu monitów do nadzoru budowlanego w Starostwie oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie ma żadnych działań zmierzających do zabezpieczenia pałacu w Rzuchowie. Kilka lat temu zabytek nabyła pewna żorska firma. Mimo wielu obietnic, nie przystąpiła do renowacji. Pałac tymczasem popada w kompletną ruinę.
Nędza
„Podziel się tym, co masz” - pod takim hasłem odbyła się akcja charytatywna zorganizowana w Szkole Podstawowej w Zawadzie Książęcej w związku z Mikołajem i Bożym Narodzeniem. Uczniowie klas I-III wraz z rodzicami i nauczycielami zebrali zabawki, które przekazano wychowankom Domu Dziecka w Gorzyczkach.
Rudy
W styczniu lub w lutym, w ramach koncertów „Piwnica w starym opactwie” z koncertem kolęd wystąpi Anna Wyszkoni, na co dzień wokalistka zespołu Łzy.
1 grudnia w zespole klasztorno-pałacowym odbyła się promocja nowego albumu „Dawne Rudy - Das alte Rauden” zawierającego reprodukcje stu przedwojennych pocztówek i zdjęć rodziny książęcej. Przedmowę do książki, wydanej przez Wydawnictwo WAW, napisał Paweł Newerla ukazując Rudy jako rezydencję książąt raciborskich na tle innych górnośląskich rezydencji możnowładczych. Tego jednego dnia kilkaset osób, które przyszły zwiedzić odbudowywane opactwo mogło też obejrzeć wystawione w gablotach, reprodukowane w albumie pocztówki.
Na wiosnę turystów czeka tu nie lada gratka. Zakończono prace przy renowacji średniowiecznego kapitularza cystersów. W podłodze wyeksponowano gotyckie służki, które zostaną specjalnie podświetlone. Na ścianach zaplanowano ekspozycję dzieł malarza Sebastiniego.
W nowej aranżacji zostanie pokazana też wystawa dawnego sprzętu radiowego, gramofonów i telewizorów. Wkrótce tworząca się ekspozycja zostanie wzbogacona o kolejne eksponaty. To jedyna tego typu wystawa w naszym regionie.
Rudnik
29 listopada nastąpił odbiór modernizowanej drogi rolniczej Rudnik - Brzeźnica. Koszt modernizacji to 270 tys. zł. Gmina otrzymała dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w kwocie 94.5 tys. zł. W związku z zakończeniem pierwszego etapu prac oraz zamiarem przystąpienia wiosną 2003 r. do ułożenia nawierzchni asfaltowej, władze gminy proszą mieszkańców o ograniczone użytkowanie drogi, co pozwoli uniknąć zanieczyszczenia wykonanej górnej warstwy.