Dla poetów i recytatorów
Niedawno odbyły się pierwsze spotkania dla młodych literatów i recytatorów w ramach projektu „Prowincja - matecznik słowa”.
„Prowincja - matecznik słowa” to półroczne przedsięwzięcie artystyczne, zainicjowane i opracowane przez instruktorów - Marka Rapnickiego i Jerzego Dębinę. Jest ono adresowane przede wszystkim do młodych twórców - amatorów, a także miłośników literatury i poezji, którzy jednocześnie chcą zaangażować się w życie artystyczne naszego miasta. Projekt realizowany jest równocześnie w Raciborzu i Opawie, gdzie zainteresowani twórcy z obu krajów uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach, trwających od końca stycznia do lipca. Organizatorzy otrzymali na jego wykonanie dotację 40 tys. euro ze Wspólnego Funduszu Małych Projektów Phare.Polacy spotykają się w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury, gdzie, w ramach „Ligi recytatorskiej”, nad którą opiekę merytoryczną sprawuje Jerzy Dębina, odbywają się spotkania dla recytatorów. Natomiast grupa poetów i pisarzy, prowadzona przez Marka Rapnickiego, a wspierana przez poetę Jacka Molędę i znawcę literatury polskiej - Janusza Nowaka widuje się w ramach „Listy Niepokornych”. Praca uczestników obu warsztatów jest oceniana przez jurorów, którymi są pozostali członkowie zespołu. Chodzi generalnie o promocję młodych. Chcemy pokazać, że lokalne małe ojczyzny mogą też być źródłem wielkiej sztuki - stąd nazwa naszego projektu. Zależy nam, aby ci, którzy tworzą coś swojego zaangażowali się we wspólną pracę, by stali się dla siebie jurorami i konfrontowali to, co robią z osiągnięciami innych. Uczestnicy rozmawiają też wzajemnie o swoich tekstach. Oceniają się przez pół roku, uzasadniając swoją krytykę. Tworzy to pewien krąg wspólnoty i mocniej ich wiąże ze sobą - mówi Marek Rapnicki.
Po dziesięciu recytatorów i twórców z Polski i Czech z największą liczbą zdobytych punktów weźmie udział w międzynarodowych warsztatach literackich w ramach wrześniowego festiwalu „Prowincja - matecznik słowa”. Będzie to wielkie, trwające tydzień, wydarzenie kulturalne Raciborza, które przyciągnie do naszego miasta wybitnych polskich twórców. Do południa razem z Czechami będziemy uczestniczyć w warsztatach, a wieczorem będą odbywać się wydarzenia artystyczne z dziedzin literatury, krytyki, filmu, poezji i teatru. Zaprosiliśmy już na te wrześniowe spotkania Adama Zagajewskiego, Juliana Kornhausera, Pawła Huelle, Ewę Lipską i barda czeskiego Jaromira Nohavicę - dodaje inicjator przedsięwzięcia. Nagrodą dla najlepszych będzie również wydanie, wspólnie z partnerami z Czech, antologii tekstów, które zostaną przetłumaczone na język czeski.
Kolejne spotkania „Listy niepokornych” odbędą się w piątki: 28 lutego, 28 marca, 25 kwietnia, 30 maja, 27 czerwca, 11 lipca o godz. 18.00, a „Ligi recytatorskiej” w soboty: 23 lutego, 29 marca, 26 kwietnia, 31 maja, 28 czerwca, 12 lipca o godz. 19.00. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.
E.Wa