Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (565) Data wydania: 05.02.03

Zawiłe losy meandrów

Meandrom granicznym Odry poświęcona została wystawa zorganizowana w środę 22 bm. w zabełkowskiej świetlicy. Plansze, kolorowe zdjęcia, atlasy, broszury, foldery przybliżały mieszkańcom nadgranicznych miejscowości gminy Krzyżanowice ten jedyny w swym rodzaju fenomen natury. Tworzone przez rzekę zakola powstają na skutek erozji brzegów, a sedymentacja czyli osadzanie mułu, piasku i żwiru na innych jej odcinkach powoduje przemieszczanie się meandrów. Ten ciągły i nieprzerwany proces wpływa na rozwój koryta rzecznego.
O tym jak unikalnym zjawiskiem są meandry graniczne Odry przekonywali zwiedzających wystawę, naukowcy z Światowego Funduszu na rzecz Przyrody: dr Petr Obrdlik z WWF-Auen-Institut w Niemczech, Piotr Nieznański z Wrocławia, Jan Hartl z „Arniki” w Ostrawie oraz Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju. W ich przekonaniu meandrujące odcinki rzeki, ze swobodnie powstającymi i zanikającymi meandrami są dziś zagrożone i wymagają ochrony.

Ważnym elementem krajobrazu są meandry pomiędzy Boguminem i Chałupkami a ujściem Olzy. Sprzyjają tworzeniu nowych siedlisk dla ptactwa, zwierząt i roślin. Na żwirowych odsypiskach gniazdują sieweczka rzeczna i brodziec piskliwy, naturalnie rozrasta się zagrożona wyginięciem topola czarna. W skarpach gniazda buduje zimorodek i brzegówka. Brzegi rzeki porastają lasy łęgowe. Na obszarach tych żyją też ssaki - bóbr europejski i wydra, płazy - kumak nizinny i kumak górski, chrząszcz pachnica dębowa, motyle - czerwończyk nieparek i spotykany jeszcze tylko w Białowieży modraszek nausitous, w wodzie zaś ryby - różanka i piskorz. Podczas powodzi w 1997 r. doszło do przerwania jednego z meandrów między Chałupkami a Zabełkowem. Powstałe tam starorzecze podwyższa różnorodność biologiczną tego regionu.

Naukowcy zaproponowali konserwatorowi przyrody stworzenie w tych miejscach obszaru chronionego krajobrazu w nadziei, że rozmowy zakończą się pomyślnie już w połowie 2003 r. Ponieważ meandry graniczne Odry są ważne w skali europejskiej, powinny zostać włączone zarówno po stronie czeskiej jak i polskiej do Europejskiej Sieci Obszarów Przyrodniczo Cennych „Natura 2000”. To jeden z najważniejszych projektów jednoczącej się Europy, który służy ochronie ginących gatunków i cennych przyrodniczych siedlisk.
Tymczasem goście z Czech zaproponowali zorganizowanie w maju w Zabełkowie „Powitania ptasiego śpiewu”. Impreza ta, odbywająca się każdego roku u południowych sąsiadów umożliwia lokalnej społeczności, a w szczególności dzieciom lepsze poznanie występujących tam gatunków ptaków, sposób ich obrączkowania oraz miejsca, które obrały sobie na swoje siedliska. Planowana jest też w przyszłości ścieżka edukacyjna wzdłuż Odry, dzięki której można byłoby podziwiać piękno unikalnej przyrody.

(os)