Wieści gminne
Krzanowice
- Z dniem 1 marca na emeryturę przechodzi wieloletnia dyrektorka Przedszkola w Borucinie, Daniela Maksymczak. Z najmłdoszymi przepracowała łącznie 34 lata, w samym Borucinie 25 lat. Jest wychowawczynią prawie całego młodego pokolenia mieszkańców Borucina, dziś w większości zamieszkałego już w Niemczech. Wraz z jej odejściem przestaje istnieć samodzielne przedszkole, które wejdzie teraz w skład tworzonego zespołu szkolno-przedszkolnego.
- Gimnazjum w Krzanowicach we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje bezpłatny kurs pt. „Retencja wodna a estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej”, który obejmuje: dobór drzew i krzewów ozdobnych do wybranej kompozycji, kompozycja krzewów ozdobnych do gruntów i na balkony oraz projektowanie własnego ogrodu. Kurs trwać będzie 6 dni. Początek 20 lutego o godz. 15.30 w Gimnazjum Krzanowice II piętro. Zapisy w godzinach od 7.00 do 15.00 pod numerem telefonu 415 70 10.
- Burmistrz Manfred Abrahamczyk ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora utworzonego niedawno Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie.
- W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojnowicach odbył się VI Gminny Konkurs Recytatorski dla klas I-III. I miejsce przypadło ex equo: Piotrowi Szczuce z ZSP Wojnowice (op. Ewa Gotmann), Annie Otlik z ZSP Wojnowice (op. S. Szczuka) i Karolinie Wittek z SP Krzanowice (op. I. Kamińska). II miejsce zajęły: Izabela Kic i Zuzanna Śródka z ZSP Bojanów (op. M. Szatanek) oraz Ilona Kulig z ZSP Wojnowice (op. E. Gotzmann). III miejsce przypadło: Patrykowi Mrozkowi z SP Borucin (op. I. Hlubek), Paulinie Wieczorek z ZSP Wojnowice (op. S. Szczuka) oraz Wiolettcie Borukało z SP w Krzanowicach (op. W. Ehr).
- Władze powiatu zdecydowały o ponownym wystawieniu na sprzedaż byłego szpitala w Wojnowicach. Zbycie tego zabytkowego obiektu ma nastąpić w drodze rokowań. Zarząd powiatu powołał już komisję, która oceni złożone oferty. Wcześniej, przypomnijmy, że zamierzano tu uruchomić szkołę wyższą. Inwestor zrezygnował jednak ze swoich zamiarów.
Nędza
- Zakończono spotkania z rodzicami dzieci przedszkolnych i szkół podstawowych na temat zmian w sieci placówek oświatowych. Spotkania te przeprowadzono w Górkach Śląskich, Babicach, Ciechowicach i Łęgu.
- Władze gminy podpiszą wkrótce umowę na wywóz surowców wtórnych (szkła i plastiku) z firmą RECYKLING-SZKŁO z Marklowic. Wywóz będzie miał charakter stały. Odbywać się będzie co dwa tygodnie z kontenerów umieszczonych we wszystkich sołectwach gminy Nędza, w najbliższym czasie 14 i 27 lutego oraz 14 i 27 marca. Wójt Franciszek Marcol zwraca się z apelem do mieszkańców, aby zadbali o segregację śmieci i skorzystali z tej możliwosci zatroszczenia się o środowisko naturalne. Urząd Gminy planuje również zakup kolejnych kontenerów na szkło i plastik w czerwcu bieżącego roku. Obecnie na terenie gminy jest 24 kontenerów na szkło i 12 na plastik
- Ośrodek Doradztwa Rolniczego- Rejonowy Zespół w Raciborzu oraz Urząd Gminy w Nędzy zapraszają 25 lutego o godz. 11.00 na szkolenie na temat „Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy owocowe w ogrodach przydomowych przed chorobami i szkodnikami oraz szkodami przymrozków wiosennych”, „Proekologiczna uprawa warzyw w ogrodach przydomowych” oraz „Uprawa roślin energetycznych - wierzba krzewiasta, trawa miskantus, słoma - sposoby wykorzystania biomasy”. Spotkanie odbędzie się w sali emerytów na ulicy Strażackiej.
- Ogłoszono konkursy na stanowiska dyrektorów przedszkoli w Ciechowicach, Łęgu i Zawadzie Książęcej.
- 24 lutego odbędzie się sesja Rady Gminy, podczas której głosowane będą uchwały w sprawie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w Zawadzie Książęcej, Ciechowicach i Nędzy.
Kornowac - Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA dostosował zasięg działania swoich inspektoratów do nowych granic powiatów powstałych w 1999 r. Z tego względu mieszkańcy sołectw w gminie Kornowac są teraz obsługiwani przez Inspektorat w Raciborzu przy ul. Karola Miarki, a nie, jak dotychczas, przez Inspektorat w Rybniku. Telefony do placówki w Raciborzu: 415 28 42 i 415 20 86.
Rudy
- Tegoroczny sezon pielgrzymkowy w tutejszym Diecezjalnym Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej rozpocznie się 10 maja VIII Pielgrzymką Chorych i Niepełnosprawnych. Msza święta zostanie odprawiona o godz. 11.00. 17 maja odbędzie się gliwicka Pielgrzymka Dzieci Maryi i Scholi. Na 24 maja zaplanowano Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin oraz Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św. Odpust sanktuaryjny odbędzie się 31 maja, w Święto Nawiedzenia NMP. 4 czerwca w sanktuarium świętować będą 3. rocznicę koronacji cudownego obrazu przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
- W maju ruszy kolejny cykl koncertów muzyki organowej pt. „Muzyka w starym opactwie”. Potrwa do października. Koncerty będą się odbywać raz w miesiącu w niedzielę o godz. 17.00. Program zostanie podany w najbliższym terminie.