Nowi i młodsi
Na zebraniach wiejskich we wszystkich sołectwach zaskakująco wysoka frekwencja, a w wyborach poparcie dla młodych - to zapowiedź nowego stylu we władzy najniższego szczebla samorządu lokalnego.
Zebrania sołeckie w gminie przeprowadzono w styczniu. Jako pierwsze odbyło się w Pawłowie, ostatnie zaś w Samborowicach. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości wyjątkowo licznie przybywali, by spotkać się z wójtem Andrzejem Wawrzynkiem i radnymi. A także, by dokonać wyboru kolejnych władz sołeckich na najbliższe cztery lata. Jestem do państwa dyspozycji - powiedział wójt. Chciałbym, aby poprzez wasze rady i sołtysów trafiały do Urzędu wszelkie informacje o sprawach wsi, nawet tych niepopularnych. Tylko wtedy możemy skutecznie zarządzać mieniem gminnym i ułatwiać wiele spraw na bieżąco. W każdej miejscowości jest od pewnego czasu coś do załatwienia. Przewodniczący Rady Gminy Henryk Marcinek przytoczył dane, ile każdego mieszkańca kosztuje instytucja radnego. To 12 złotych miesięcznie. Państwo sami musicie określić, czy wam się opłaca utrzymywanie radnego. Radny, żeby skutecznie działać, musi nie tylko sam przejawiać większą aktywność, ale też być do dyspozycji lokalnych społeczności - powiedział. Przedstawiciele miejscowych władz wyjaśniali, jak będzie prowadzona polityka komunalna w kilku najbardziej newralgicznych dziedzinach. Nie ukrywano, że w tym roku wydatki na inwestycje będą bardzo małe. W następnych latach, dzięki oszczędnościom i sprawniejszemu zarządzaniu muszą one wzrosnąć z obecnego poziomu 2,5 procenta ogólnej sumy budżetu do 20 - 30 procent. To jest realne - dodał przewodniczący Rady. W kilku miejscowościach obawy budzi przyszłość tamtejszych placówek szkolnych - wójt Wawrzynek stwierdził, że co do nich trzeba będzie osobnych rozmów. Od niżu demograficznego nie uciekniemy, czy to się nam podoba, czy nie. Na pewno trzeba wybierać rozwiązania korzystne nie tylko dla gminy, ale i dzieci - stwierdził. Wysoka frekwencja zebrań sprawiła, iż wybory lokalnych gremiów były niekiedy emocjonujące. Kłopotliwe były jednak same kandydatury, bo często nikt nie chciał się podjąć pewnej roli. Tłumaczono się nawałem pracy domowej, wyjazdami za granicę czy zdrowiem. Częściej wysuwano kandydatury młodszych mieszkańców, częściej też za rządy biorą się kobiety.
W Pawłowie sołtysem został Konrad Kuroczik, jego zastępcą Alojzy Strzeduła. Do Rady Sołeckiej wybrano Norberta Marcinka, Piotra Opolony i Grzegorza Kubika, a w komisji rewizyjnej zasiądą Paweł Gawełek, Rudolf Kubik i Hanryk Kasper.
Wybory w Cyprzanowie wygrali starsi. Po raz kolejny wysokie poparcie dostał sołtys Gerd Bolik, jego zastępcą jest teraz Lucjan Kondys. W Radzie będą działać Gerard Bula, Stanisław Pietraszko i Zygfryd Kasper, a w komisji z kolei Sebastian Ściborski, Zygmunt Kuczera i Maria Leks. W sąsiednim Lekartowie było inaczej - tu wolą większości wybierano młodszych. Sołtysem został Piotr Parys, jego zastępcą Sylwia Szczuka. Do Rady mandaty uzyskali Gerard Labud, Henryk Lenart i Augusta Marcinek, a w skład komisji rewizyjnej dokoptowano Gerarda Labuda, Małgorzatę Peikert i Eryka Jarosza.
W Kornicy kolejne lata sołtysem będzie Elżbieta Hermet, jej zastępcą Ginter Kretek. Do Rady wybrano Zygfryda Lasaka, Marka Kępę i Piotra Kurzeję, zaś do komisji Henryka Woźnicę, Roberta Antczaka i Artura Kubika. Żerdzinianie sołtysem obrali natomiast Bernarda Franiczka, zastępcą Alfonsa Mikę. W Radzie będą natomiast decydować o sprawach wsi Piotr Marcinek, Gerard Pientka i Gizela Franiczek - a kontrole sprawować w komisji Małgorzata Herud, Stefan Afa i Werner Nowak.
Wybory w największych po Krowiarkach miejscowościach gminnych też miały wysoką frekwencję. W Pietrowicach Wielkich sołtysem będzie Danuta Gotzman, jej zastępcą Paweł Pytlowany. W Radzie znaleźli się Monika Herud, Wiesław Czyż i Krystian Paletta, a w komisji zaś Małgorzata Bigdol, Wilibald Pawlasek i Małgorzata Paletta. Samborowice nowego sołtysa mają w osobie Adriana Niewiery. Jego zastępcą został Renata Jeremiasz, a w Radzie zasiądą Franciszek Niewiera, Renata Rosina i Alfons Gans. Gremium kontrolne komisji stanowić będą Lidia Otlik, Małgorzata Niewiera i Krystyna Polok.
(sem)