Nagroda za „okruch”
Już po raz siódmy odbył się konkurs poetycki „Okruch” zainspirowany przez poetkę Danutę Wawiłow. Racibórz jest jedynym miastem w Polsce, w którym regularnie realizowane jest to ogólnokrajowe przedsięwzięcie kulturalne.
Idea konkursu wywodzi się od nieżyjącej już warszawskiej poetki Danuty Wawiłow, znanej autorki wierszy dla dzieci i młodzieży, która wymyśliła specjalny „przepis na okruch”. Można go stworzyć, przy współudziale weny twórczej, według prostej receptury. Jest to bardzo krótki wiersz nie rymowany, do pięciu wersów, napisany prostym językiem.Organizacją przedsięwzięcia zajęła się, jak zwykle, Jolanta Dzumyk, instruktorka teatralna z Pracowni Wychowania przez Sztukę InSEA, działającej przy Raciborskim Centrum Kultury. Po zebraniu wszystkich nadesłanych utworów przekazała je Natalii Usenko, córce Danuty Wawiłow, która oceniła je i wyłoniła zwycięzców. Jurorka miała naprawdę dużo pracy, bowiem w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad siedemdziesiąt osób z całego Śląska, a nawet Krakowa i Gdyni. Liczba nadsyłanych „okruchów” była dowolna. Rzadko autorzy wierszy przysyłali pojedyncze utwory. Zwykle było ich kilka, czasami przysyłano nawet całe tomiki - tłumaczy J. Dzumyk.
Ogłoszenie wyników nastąpiło w sobotę, 15 lutego w DK „Strzecha”. Przed uroczystym wręczeniem nagród, dla szerokiego grona publiczności wystąpili młodzi aktorzy z teatru „Agrafka”, którzy zaprezentowali nagrodzony na festiwalu teatralnym „Heca 2002” w Płocku spektakl „Umrzeć z miłości”. Artystom przygrywał Grzegorz Tarnowiecki, a scenografię przygotował Michał Justycki.
Sześciu laureatów z dwóch grup wiekowych otrzymało nagrody ufundowane przez dyrekcję BGŻ, malarza Michała Justyckiego i fotografika Bolesława Stachowa, natomiast dwunastu wyróżnionym wręczono akwarele przedstawiające zamki i pałace Raciborszczyzny wykonane przez Wiesława Grąziowskiego oraz nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe i kasety Orkiestry Symfonicznej ofiarowane przez dyrekcję Raciborskiego Centrum Kultury. Dodatkową nagrodą dla laureatów będzie opublikowanie zwycięskich „okruchów” na łamach „Filipinki”.
W kategorii dzieci najlepszy okazał się Rafał Mirecki za wiersz pt. „Niebieskie są moje łzy...”. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Kmiecik. Opiekunem obu młodych poetów z Gimnazjum nr 6 jest Andrzej Tomczyk. Laureatem trzeciej nagrody został Michał Gieroń z klasy piątej Szkoły Podstawowej w Krowiarkach. W tej kategorii wyróżniono również utwory: Aleksandry Potępy z Jaworzna, Karoliny Kołodziejskiej z G 2 w Jaworznie, Marzeny Kubik z SP 9 w Wodzisławiu Śląskim, Adama Mroza, Ani Koterby i Roberta Kuliga z Wojnowic oraz Patrycji Hlubek z SP 15.
Pierwszą nagrodę w kategorii młodzieży i dorosłych zdobył Marek Król z Kietrza za fragment wiersza pt. „Guru”. Na drugiej lokacie uplasowała się Eni Hadyna z Grodkowa. Trzecią w tej grupie wiekowej okazała się mieszkanka Rybnika - Irena Kuczera. Wyróżniono również „okruchy”: Natalii Pułjan z II LO, Elwiry Maciaszek z SMS, Grzegorza Lacha z Kietrza oraz dwóch mieszkanek Rybnika: Pauliny Matuszczyk i Moniki Glosowitz.
Tego wieczoru uhonorowano również szczególnego laureata, ogłoszonego przed kilkoma miesiącami konkursu „Strzecha w rodzinnych wspomnieniach”. Został nim 14-letni Szymon Pantoł z Gimnazjum nr 3.
E.Wa