Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (567) Data wydania: 19.02.03

Panaceum na szkodnika

Najprawdopodobniej już w tym roku wybrane raciborskie kasztanowce będą pilotażowo leczone pierwszym preparatem zwalczającym szrotówka kasztanowcowiaczka.
Szrotówka to motyl-miner, który od kilku lat niemiłosiernie niszczy kasztanowce już w całej Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Szkodnik zimuje w opadłych liściach. Wiosną atakuje liście drążąc w nich kanały. Do jesieni przechodzi trzy cykle rozrodcze. Już w sierpniu kasztanowce mają żółte, pogięte liście. Drzewa są z roku na rok coraz słabsze. Przyrodnicy alarmują, że już za kilka lat mogą w ogóle zniknąć z polskiego krajobrazu, choć tegoroczna długotrwała zima z pewnością zniszczyła wiele larw zimujących w ściół-ce.

Niedawno pojawił się też specyfik rokujący nadzieje na skutecznie zwalczanie motyla. Preparat opracowały i wyprodukowały dwie jaworznickie firmy: Best-Pest i Pestinova. Od marca mają nim być leczone kasztanowce w całej Polsce. Chcemy go wypróbować również w Raciborzu. Nie ma na razie gwarancji, że preparat jest w 100 proc. skuteczny, ale jeśli się okaże, że tak, to z pewnością postaramy się objąć akcją wszystkie drzewa. Na razie wybierzemy kilka skupisk na zasadzie pilotażu - powiedziała nam Zdzisława Sośnierz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.

Preparat przeciwko szrotówce to biały, bezzapachowy żel. Chorym drzewom podaje się go w zastrzyku. Wywierca się dziurkę w pniu na głębokość 10-12 cm i wstrzykuje kilkadziesiąt centymetrów sześciennych specyfiku. Z tkanki przewodzącej szybko z sokami dociera on do liści, w których siedzą larwy. Z czego składa się specyfik, nie wiadomo. Jego głównym składnikiem jest ponoć substancja biologicznie czynna. Niszczy nie tylko szrotówka kasztanowcowiaczka, ale i grzyba Guignardia aesculi. Żel ma już wszystkie atesty i będą go stosowały 43 firmy w Polsce. Wyleczenie jednego chorego drzewa będzie kosztować ok. 60 zł.

Prace nad lekarstwem trwały trzy lata. Zaczął je prof. Gabriel Łabanowski z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, który prowadził jednocześnie badania nad szrotówkiem, który dopiero co pojawił się w Polsce i wzbudził zdumienie dendrologów swoją agresywnością. Prof. opracował część składników i mechanizm działania leku. Wyliczył też jak głęboko trzeba wbić igłę, by nie zaszkodzić drzewu. Formułę leku zamknął dr Janusz Świętosławski, właściciel Pestinovy. Jego brat Jacek Świętosławski, właściciel Best-Pestu, wyprodukował żel. Cała trójka specyfik testowała dwa lata. Podobne lekarstwo podawane iniekcyjnie znają Amerykanie, ale ma ono inny skład, bo występuje tam inny szrotówek.

(waw)