Matematyka ponad granicami
W Gimnazjum nr 3 odbył się III Międzynarodowy Maraton Matematyczny „Mar-Mat 2003”, w którym wzięło udział osiem szkół.
Idea organizowania międzynarodowych maratonów matematycznych zrodziła się w renomowanych angielskich szkołach. Polega ona na tym, że w kilku szkołach rozwiązuje się te sama zadania, tłumaczone na różne języki, przesyłane drogą internetową. W Polsce pierwszy przeprowadzono w Toruniu. W Raciborzu liderem jest Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla, które z roku na rok powiększa grono szkół biorących udział w konkursie. W tym roku zaprosiło do udziału: partnerską szkołę z Opawy, Eichendorffschule z Wet-zlar i Werner Heisenberg-Gymnasium z Leverkusen (obie szkoły z Niemiec), Instituto Magistrale „G.Milli” we włoskim Teramo, Gesamtschule z Naatali i szkołę z Ekänes w Lukio (obie z Finlandii) oraz Staag High School z Chicago (USA). W Raciborzu zadania rozwiązywali gimnazjaliści z powiatu raciborskiego i wodzisławskiego.Konkurs trwa od godz. 8.00 do 20.00. Uczniowie jednak nie tylko siedzą nad zadaniami. Mają przerwy na ćwiczenia fizyczne i posiłki oraz na korespondencję przez internet z uczestnikami z innych krajów. W większości udział w maratonie biorą tzw. tęgie głowy. W tym roku na 25 kartach było do rozwiązania aż 150 zadań, które przygotowali matematycy z Opawy. O godz. 16.00, jak powiedział nam dyrektor G 3 Norbert Mika, pierwsi uczestnicy poradzili sobie z setką. Zmaganiom przyglądała się przez chwilę Stanisława Wyrzykowska, matematyk, wizytator Śląskiego Kuratorium Oświaty. Wieczorem po godz. 20.00 wszyscy uczestnicy otrzymali w obecności dumnych rodziców pamiątkowe dyplomy.
W Raciborzu najlepszy okazał się Grzegorz Chrubasik z Gimnazjum w Nędzy, przygotowany przez Marię Czerwińską. II miejsce zajął Jacek Urbanowicz z Gimnazjum z Lubomi przygotowany przez Beatę Kopel, zaś trzecie Michał Depta z Gimnazjum w Rudach (op. Krystyna Piszczyk).
Organizatorami konkursu w G 3 były: Izabela Kubita, Sylwia Bąk i Agnieszka Litwa. W komisji zasiedli, obok S. Bąk i A. Litwy, także Bogusława Chlebus i Grażyna Malinowska (Gimnazjum nr 5 R-rz) oraz Beata Kopel (G Lubomia). Na język niemiecki zadania tłumaczyli: Małgorzata Mieńko, Renata Klobuczek i Krzysztof Wolny, na angielski: Mirela Obłąg, Monika Michaliszyn i Magdalena Adamczyk, zaś z czeskiego S. Bąk i A. Litwa.
(waw)