Wieści gminne
Rudnik
- Gmina podpisała porozumienie z raciborskim Przedsiębiorstwem Komunalnym, dzięki czemu młodzież szkolna, emeryci i renciści mogą korzystać z ulgowych przejazdów czerwonymi autobusami.
- Niepełnosprawni korzystający z ośrodków zdrowia w Rudniku i Łubowicach nie będą mieli kłopotu z dostaniem się do lekarza. W ramach likwidacji barier architektonicznych, za pieniądze samorządu i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wykonane zostaną specjalne podjazdy.
- Nowym przewodniczącym Rady Gminy, po rezygnacji Norberta Parysa, został Antoni Strzeduła. Rada jednocześnie, w związku z objęciem funkcji zastępcy wójta, stwierdziła wygaśnięcie mandatu N. Parysa. Gminę czekają więc wybory uzupełniające.
- Bank Spółdzielczy z Raciborza wygrał przetarg na obsługę budżetu gminy Rudnik.
- Zastępca wójta Norbert Parys wszedł w skład Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudniku. Wszedł na miejsce byłego wicewójta Henryka Panka, który zrezygnował z funkcji.
- Rada Gminy dokonała zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Dotyczą terenów pod budowę drogi w Brzeźnicy i znajdującego się przy niej miejsca obsługi podróżnych.
- Gmina sprzeda spółce Obrót Gliwice -GZE posiadane udziały w spółce Rejon Energetyczny Racibórz - GZE.
- Rada Gminy ponownie zajęła się wynagrodzeniem wójta Dominika Koniecznego. Zarabia on obecnie 5550 zł brutto, czyli z podatkiem i składkami ZUS.
Rudy
- „Powiat raciborski na starej pocztówce” to tytuł wystawy, którą 13 kwietnia będzie można oglądać w pocysterskim zespole klasztorno-pałacowym w Rudach. Na jednorazowej ekspozycji wystawionych zostanie blisko 170 przedwojennych pocztówek przedstawiających wszystkie miejscowości Raciborszczyzny. Jednocześnie będzie można nabyć album „Dawny powiat raciborski. Der alte Ratiborer Kreis”, który niedawno ukazał się na rynku wydawniczym i zawiera reprodukcje bliski 500 starych kartek z miejscowściami ziemi raciborskiej. Przypomnijmy, że od tego sezonu w rudzkim opactwie można także oglądać bogatą wystawę starego sprzętu radiowo-telewizyjnego, w tym zabytkowe patefony i radioodbiorniki.
Nędza
- Firma PROELIUM Tomasz Twardoch z Katowic wygrała przetarg na opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Nędza. Do przetargu złożono 5 ofert. Wybrana była najtańsza. Koszt zadania 64,6 tys. zł.
- Urząd Gminy ogłosił przetarg na organizację pobytu uczniów w ramach zielonej szkoły w roku szkolnym 2002/2003.
Kornowac
- Władze powiatu spotkały się z księżmi salezjanami z Pogrzebienia. Rozmowy dotyczyły współ-pracy Starostwa z zakonem i Oratorium Salezjańskim.
- Absolwenci miejscowego Gimnazjum (64 ankietowane osoby) w większości będą kontynuować
naukę w zawodówce (21), 17 uczniów wybierze liceum profilowane, 14 ogólniak, 12 technikum. Reszta nie podjęła jeszcze decyzji.