15. urodziny „Uśmiechu”
W swoim różnorodnym i bogatym repertuarze „Uśmiech” posiada 20 układów od inscenizacji tanecznych poprzez etiudy, widowiska taneczne, po disco i dance show. Ponadto tańczy folklor Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego oraz tańce regionalne innych krajów. Muzykę dla grupy folklorystycznej tworzą znani raciborscy muzycy: Paweł Kowol i Jerzy Wieder. Ten ostatni przez dwa lata był również jej akompaniatorem.
Od początku istnienia zespołem kieruje Ilona Świerczek - opiekun, choreograf i menadżer w jednej osobie. Jej autorstwa są wszystkie układy taneczne, sama projektuje i szyje stroje, a także organizuje koncerty i wyjazdy dla swoich tancerzy. W pracy nad tańcami wymagającymi umiejętności akrobatycznych wspiera ją trener Kazimierz Grech.
Pomysł utworzenia tworkowskiego zespołu zrodził się przy okazji organizowanych we wrześniu 1988 r. Gminnych Dożynek w Krzyżanowicach. Inicjatywę utworzenia pierwszej grupy tanecznej przejęli: ówczesna przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Tworkowie Maria Berlik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tworkowie Piotr Kraiczek oraz siostry Aldona Krupa i Ilona Świerczek.
Dożynkowe występy poprzedziły cztery tygodnie intensywnych ćwiczeń. Ilona Świerczek wybrała i nauczyła swych podopiecznych trzech tańców: chodzonego, trojaka i układu dyskotekowego. W występie wzięło udział około 100 dzieci z Tworkowa, Bieńkowic i Raciborza. Próby początkowo odbywały się w starej sali GOK, pięć razy w tygodniu. Remont ośrodka kultury spowodował, że przez kilka kolejnych lat aż do 1994 r. zajęcia taneczne prowadzone były na korytarzu i w sali gimnastycznej tworkowskiej szkoły, a nawet w bardzo ciasnych pomieszczeniach miejscowej remizy strażackiej
W „Uśmiechu” tańczyło w sumie ok. 360 dziewcząt i chłopców. Obecnie występuje w nim 86 dziewcząt i chłopców w wieku od 7 do 18 lat. Na zajęcia uczęszczają nie tylko młodzi mieszkańcy Tworkowa, ale i Krzyżanowic, Bieńkowic, Bolesławia, Chałupek, Nowej Wioski, Owsiszcz, Sudoła i Nędzy. Zespół tworzy pięć grup tanecznych: młodsza, średnia, starsza, folklorystyczna i miniformacja. Prowadzone są też zajęcia z solistkami i duetami.
Występy „Uśmiechu” zawsze były dużym wydarzeniem, uświetniającym uroczystości oraz imprezy gminne i ponadgminne. Wielokrotnie tworkowscy tancerze reprezentowali gminę Krzyżanowice na przeglądach, festiwalach i turniejach tanecznych od szczebla powiatowego po mistrzostwa Polski. W latach 1988-2002 na szczeblu powiatowym w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim „Uśmiech” zdobył: wyróżnienie kategorii „S”, 18 nagród I stopnia, dwie nagrody II stopnia i nagrodę III stopnia. W Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Chorzowie, na szczeblu wojewódzkim, otrzymał wyróżnienia: dwa - I stopnia, trzy - II stopnia i dziesięć - III stopnia. Na szczeblu międzywojewódzkim w Olkuszu, Czerwionce-Leszczynach, Czechowicach-Dziedzicach i Zebrzydowicach wytańczył: cztery wyróżnienia I stopnia, trzy I miejsca, trzy II miejsca i cztery III miejsca. W 1998 r. prezentował się w III edycji turnieju TV Katowice „Na ludową nutę”. Ponadto występował w turniejach ogólnopolskich. W Kłobucku zdobył: w 1997 r. - V miejsce, w 1999 r. - VI miejsce, w 2000 i 2001 r. - IV miejsce, a w 2002 r. - II miejsce. Dużym sukcesem zakończył się występ w Libiążu w 2000 r., gdzie zespół zajął I miejsce. W tym samym roku, podczas Mistrzostw Polski disco show uplasował się na X miejscu. Wśród najbardziej utalentowanych wymienić należy tancerki i tancerzy występujących solo i w duetach: Annę Pilipiszyn, Patrycję Zisch, siostry - Katarzynę i Magdalenę Pilar oraz Edytę i Bernadettę Bielan, a także Michaelę Grud, Manuelę Krzykałę, Łukasza Fulneczka i Michała Mroska.
Ilona Świerczek nie zamierza poprzestać na dotychczasowych osiągnięciach. W najbliższym czasie wybieramy się na międzywojewódzkie spotkania taneczne do Olkusza, później na powiatowy przegląd w Raciborzu i na ogólnopolski turniej w Małogoszczu, a soliści i duety na mistrzostwa disco i dance show - wylicza instruktor.
Przekuwane w sukcesy efekty pracy młodych tancerzy rozsławiają imię nie tylko nadgranicznej gminy Krzyżanowice, ale i całej Raciborszczyzny.
Ewa Osiecka